Filodendrony  
  01-04-2023  
 
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Sprzedaż sadzonek filodendronów - wrzesień 2022 r.
8. O autorce
Choroby filodendrona - żółte kropki
Obserwacje - Ph. 'Rojo Congo'
Obserwacje - Ph. 'Birkin' i 'Rojo Congo'
Choroby filodendrona - przypalenie liści
Obserwacje - Ph. 'Golden Princess'
Obserwacje - Ph. subhastatum
Obserwacje - Ph. squamiferum
Obserwacje - Ph. pedatum
Hybryda Ph. 'Willoum'
FilmyDo utworzenia tej odmiany posłużono się hybrydą, której jednym z rodziców był Philodendron stenolobum, a którą następnie skrzyżowano z Philodendron sp. 'dwarf sp.' i dodatkowo z Ph. bipinnatifidum (selloum). Wiele hybryd powstaje w oparciu o Ph. bipinnatifidum, który jest dobrze znany ze swojej siły wzrostu i dobrej odporności na niekorzystne warunki uprawy.
Ph. 'Willoum' to odmiana wyhodowana przez LariAnn Garner.
Hybryda Ph. 'Dwarf Eichleri'
FilmyHybryda o tych samych rodzicach, jak odmiana 'Dwarf selloum' - (Ph. selloum x Ph. 'dwarf sp'). Nazwę nadano w wyniku podobieństwa kształtu liści do Ph. eichleri, chociaż liście hybrydy są krótsze, a cała roślina nie posiada czerwonawych lub różowawych wybarwień.
Ciekawostką są korzenie powietrzne, które zamiast wyginać się w kierunku podłoża i zagłębiać w nim, zachowują się jak 'wąsy' innych pnącz - szukają najbliższej podpory, aby owinąć się wokół niej i piąć wyżej (patrz foto: korzenie owinięte wokół pędu bambusa).
Jest to odmiana wyhodowana przez LariAnn Garner.
Hybryda Ph. 'African Fantasy'
FilmyHybryda utworzona ze skrzyżowania Philodendron goeldii i Philodendron selloum wyróżnia się tym, że każdy liść ma inny kształt (przy zachowaniu ogólnego pokroju). Jako, że liście takie skojarzone zostały z wizerunkami masek używanych przez afrykańskie plemiona, także ten filodendron nazwano "Afrykańską Fantazją" ("African Fantasy"). Jest to odmiana kwitnąca, wyhodowana przez LariAnn Garner.
Zagadkowy Philodendron xanadu
OpracowaniaDodałam własny artykuł na temat Ph. xanadu, w oparciu o różne opracowania z podaniem ich źródeł i ilustracjami. Artykuł znajduje się tutaj.
Hybrydyzacja filodendronów + lista hybryd i kultywarów
OpracowaniaW dziale Artykuły znajduje się przygotowany przeze mnie artykuł o hybrydach filodendronów, ich historii i ogólnych zasadach tworzenia.
Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

Atom Autumn Baron bipinnatifidum Black Cardinal Brasil choroby Congo i Rojo Congo Emerald Duke Emerald Prince Emerald Queen Epipremnum erubescens filmy Frilly Willy Golden Xanadu Green Princess gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika Imperial Green Imperial Red jesień King of Spades lato Lemon Lime Lickety Split Little Hope Little Phil Majesty Lisa McColley McColley's Finale Monstera Moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie Painted Lady pedatum pielęgnacja Pincushion podlewanie podpórka podłoże Prince Albert Prince of Orange Red Back Red Empress Rhaphidophora Royal Queen rozmnażanie Ruby Scindapsus squamiferum subhastatum Syngonium temperatura Thaumatophyllum wilgotność wiosna xanadu zima

Darmowy hosting
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe