Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Prowadzenie filodendrona
GATUNKI PNĄCE

Gatunki pnące doskonale wyglądają i rosną przy paliku pokrytym wilgotnym mchem lub trawą morską. Gatunki drzewiaste w miarę wzrostu także będą potrzebowaly takiej podpory.
Korzenie powietrzne powinny wczepiać się w warstwę okrywającą palik (powinien on być plastikowy, lub bambusowy, bo nie gnije) i pobierać stamtąd wilgoć.
Palik należy zraszać aby stale był wilgotny. Lepiej sprawdzają się paliki pokryte miękkim mchem dla małych filodendronów i te o twardszym pokryciu dla dużych egzemplarzy filodendronów.
Polecane przez wiele osób paliki z mchem są dobre tylko wtedy, kiedy można je utrzymywać ciągle w stanie mocno wilgotnym (w szklarni lub dużym akwarium są idealne). W praktyce wygląda to tak, że palik trzeba zraszać co 4-5 godzin. Poza tym jeśli filodendron jest duży, to ciężko się dostać do podpórki, a gdy stoi blisko ściany, to niestety ściana będzie pochlapana.
Co do palików z plastikowej siatki, wypełnionej mchem, z dziurawym kubkiem na szczycie - to nie jest najlepszy pomysł. Co prawda mech nasiąka szybko, ale często woda wylewa się przez szczeliny w mchu, wprost do doniczki. Gdy mech jest wystarczająco namoknięty, woda spływa z niego do doniczki, i ziemia niepotrzebnie moknie.

Wydaje się, że najlepszym sposobem jest jednak prowadzenie pędów po drabince, w przypadku małych filodendronów pnących oraz przywiązanie głównego pędu do patyka bambusowego w przypadku dużych okazów. Wiele filodendronów i monster ma się całkiem dobrze pomimo nieco wysuszonych korzeni powietrznych, jednakże ich wzrost będzie wolny, a górne liście nie będą przybierały dużych rozmiarów.
Odmiany wiszące umieszczamy w lekkich doniczkach, zawieszamy pod sufitem w plecionych koszach, stawiamy na półkach blisko okna.

Filodendrony o małych rozmiarach, pnące lub wiszące można rozpinać na drewnianej/sznurkowej kracie podwieszonej pod sufitem, lub przymocowanej do ściany. Filodendron można też puścić po suficie, zawieszając jego pędy na odpowiedniej szerokości haczykach. Ale uwaga, pod sufitem gromadzi się ciepłe powietrze, dlatego w zimie, w ogrzewanych pokojach filodendrony będą miały za sucho i będą gubiły liście. Podwieszanie pod sufitem lepiej stosować w chłodnych, północnych pokojach, lub wnętrzach w których temperatura zimą wynosi do +16 st.C. Roślina musi być ustawiona najmłodszymi liśćmi w stronę okna. W takich pokojach najlepiej sprawdza się Philodendron hederaceum, bo gatunki o delikatniejszych liściach wymagają wyższej temperatury i wysokiej wilgotności.
Do dużego mieszkania można też wstawić niewielkie suche drzewko z grubymi konarami, w konarach można wyciąć otwory, a w nich umieścić doniczki z roślinami. Wkrótce porosną one drzewko wczepiając się w nie korzeniami powietrzno - czepnymi.

GATUNKI DRZEWIASTE
Odmiany drzewiaste o pojedynczej, grubej łodydze stawiamy pojedynczo na ziemi, aby pokrój rośliny był dobrze widoczny z wszystkich stron.
Rośliny posadzone w brzydkich doniczkach można ustawić w większych ozdobnych osłonkach, ale należy pamiętać, aby taka duża donica miała na dnie 3-4 cm warstwę kamieni, skorup ze starych doniczek tak, by roślina po podlaniu nie stała w wodzie. Można też inną doniczkę ustawić dnem do góry w ozdobnej donicy, a na niej stawiamy doniczkę z rośliną.
Używając ozdobnych mis należy pamiętać, aby z jej wnętrza nie wystawała zwykła doniczka z rośliną, ze względów estetycznych. Wnętrze ozdobnej donicy można wypełnić, co pewien czas nawilżanym mchem lub drobno pokruszoną korą sosnową, co pozwoli na dłuższe utrzymanie wilgoci gleby w doniczce z rośliną i będzie ją izolować od zewnątrz.

PODWIĄZYWANIE DO PODPÓREK
Używać tylko materiałów syntetycznych (jak paski folii, nierdzewny miękki, grubszy drut w osłonce, syntetyczny sznurek). Nie używać materiałów chłonących wilgoć (paski z podartych szmat, metalowe druty). Nie stosować także cienkich żyłek, drucików i sznurków, bo kaleczą rośliny. Można spróbować używać miękkiego, nierdzewnego drutu o śr. 0,5 mm gdy pędy filodendrona są dobrze zdrewniałe. Bardzo dobrze sprawdzają się zwykłe sznurówki :)

Przywiązać należy tam, gdzie nie tworzy się ani nowy zawiązek liścia, ani nad łodygą liściową. Wystarczy uchwycić pęd pod liściem, na środku łodygi lub nieco pod korzeniami powietrznymi (tu delikatnie, bo są kruche, wystarczy tylko dopchnąć łodygę z korzeniami do np. palika z wilgotnym mchem, by ułatwić wrastanie korzeni w mech i pobieranie z niego wody).


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii