Filodendrony  
  27-01-2021 20:20  
 
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
[PL] 2008-2021 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Sprzedaż sadzonek filodendronów i innych - lipiec 20...
Obserwacje - Ph. 'Majesty'
2. Kultywary - rodzice i potomstwo
Obserwacje - Ph. squamiferum
Obserwacje - Ph. 'Little Phil'
Obserwacje - Ph. erubescens
Obserwacje - Ph. 'Pincushion'
Obserwacje - Ph. 'Emerald Queen'
Obserwacje - Ph. 'Emerald Duke'
Obserwacje - Ph. 'Burle Marx'
Oświetlenie dla filodendrona i sztuczne doświetlanie
Oświetlenie

Jasno lub półcień. Obrazkowate w naturalnym środowisku przebywają w najniższych i średnich partiach dżungli. Najlepsze stanowisko w mieszkaniu, to rejon ok. 0,5 - 1,5 m odległości od okna. Takie oświetlenie korzystnie wpływa na utrzymanie barwy liści (zwłaszcza odmian czerwono-listnych i pstrokatych) i jest optymalne dla rozwoju rośliny.
W krajach o ciepłym klimacie filodendrony np. Trzeba wziąć także pod uwagę wystawę pomieszczenia (południowa, północna, wschodnia, zachodnia i mieszane), ilość i wielkość okien w pomieszczeniu, czystość szyb, gęstość firanek, częstotliwość używania żaluzji, kolor ścian (czy barwa odbija światło słoneczne, czy je pochłania).
Idealnie, jeśli filodendron stoi między dwoma dużymi oknami (np. w rogu pokoju) lub kiedy okno znajduje się w suficie, jak na poddaszu, co uwielbia np. Monstera deliciosa. Dostęp do światła, a nie cieniste warunki są najlepsze dla rozwoju liści filodendrona i zapobiegania nadmiernego wyciągania się pędów.

U mnie filodendrony rosną dobrze w grupie w pokoju południowym, 1-1,5 metra od okna (firanka + żaluzje, dorosły dąb ok. 30 m od okna), w którym latem jest duszno, ale przy częstym (nawet 6 razy dziennie) zraszaniu liści i korzeni powietrznych liście wykształcają się szybko. Zimą, w pokoju rośliny mają lepszy dostęp do tej niewielkiej ilości światła słonecznego (brak liści na drzewach), ale stoją na tacach z wodą (na podwyższeniach), bo tuż pod oknem znajduje się kaloryfer.

Sztuczne doświetlanie roślin

W sezonie jesienno-zimowym, rośliny można doświetlać sztucznym światłem, ale musi to być żarówka specjalistyczna, energooszczędna. Generalnie, dla roślin ma znaczenie długość fali, a nie jasność źródła światła. Wartość podana w lumenach/luksach jest stworzona dla ludzkiego oka, ale roślina odbiera je inaczej niż my. W ogrodnictwie do określenia ilości światła używa się wartości PPFD (Photosynthetic Photon Flux Density) lub PFD, czyli ilość aktywnych fotonów (strumienia fotonów) na jednostkę czasu i przestrzeni w zakresie fal od 400 to 700 nm (światła widzialnego), czyli, ile fotonów pada na powierzchnię rośliny o d cm średnicy i podczas t długości czasu, np. 1 godziny. Chlorofil absorbuje fale 430 i 662 nm dla chlorofilu a oraz 453 i 642 nm dla chlorofilu b.
Różne rośliny preferują różne spektra kolorystyczne w zależności od tego, gdzie występują w naturze (stoki gór, głęboka dżungla, jeziora/rzeki odbijające światło itp.), jednak najczęściej spektrum musi zawierać kolor czerwony i niebieski, które pomagają w procesie fotosyntezy. Czerwony pomaga w rozwoju łodyżek liściowych i liści oraz tworzenia się pąków kwiatowych. Niebieski ma wpływ na chlorofil i grubość tkanki liściowej, ale też na zwiększenie transpiracji. Najmniej rośliny korzystają z zielonego, bo odbijają go selektywnie. Podczerwień pomaga doświetlać niżej położone liście i skraca czas potrzebny roślinie do zakwitnięcia. Lampy UV stosuje się do odkażania i zabijania bakterii.

W doświetlaniu domowym stosuje się żarówki LEDowe o spektrum diodowym, które przypomina światło słoneczne. Popularne są LEDy (tzw. LED Grow) o fioletowym zabarwieniu światła, które jest wynikiem nakładania się kilku barw - czerwonego, niebieskiego, białego, ultrafioletu (UV) i podczerwieni (IR) w odpowiednich procentach. Każda żarówka wydziela ciepło, więc może się okazać, że rośliny będą musiały być też częściej podlewane i zraszane.


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

Autumn Baron bipinnatifidum Black Cardinal Brasil choroby Congo i Rojo Congo Emerald Duke Emerald Prince Emerald Queen Epipremnum erubescens filmy Frilly Willy Golden Xanadu Green Princess gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika Imperial Green Imperial Red jesień King of Spades lato Lemon Lime Lickety Split Little Hope Little Phil Majesty Lisa McColley McColley's Finale Monstera Moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie Painted Lady pedatum pielęgnacja Pincushion podlewanie podpórka podłoże Prince Albert Prince of Orange Red Back Red Empress Rhaphidophora Royal Queen rozmnażanie Ruby Scindapsus squamiferum subhastatum Syngonium temperatura Thaumatophyllum wilgotność wiosna xanadu zima

Darmowy hosting
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe