Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Obserwacje - Ph. erubescens 'Red Emerald' (archiwalne)
Philodendron erubescens 'Red Emerald'
Ten filodendron zaczął się częściej pojawiać w polskich kwiaciarniach w latach 90-tych i obecnie swoją popularnością może konkurować z Ph. hederaceum. Na rynku jest dostępny w postaci 5-7 letnich roślin pnących (przy paliku), stąd też może osiągać wysokie ceny sprzedaży. Stworzono już kilkanaście hybryd Ph. erubescens (zobacz: galeria Liście czerwone), jednakże łatwiej je zdobyć w USA albo Holandii niż w Polsce.
'Erubesces' to po łacinie 'czerwieniejący' i nawiązuje do jasno-czerwonego ubarwienia pędów, korzeni powietrznych oraz liści tej rośliny (od spodu).
'Red Emerald' to po angielsku 'czerwony szmaragd'. Oczywiście szmaragdy są zielone, ale tu odwołano się do czerwonego i zielonego ubarwienia rośliny.

Data: ok. 2002 r., sadzonka rośliny otrzymanej ze szklarni Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie.
Stan wyjściowy: Grube łodygi z dużymi, dorosłymi liśćmi długości ok. 35 cm. Liście nie utrzymały się w warunkach zmniejszonej wilgotności (pokój), ale sadzonki udało się ukorzenić w wodzie.
Podłoże: czysta woda w słoiku, później podłoże torfowe+styropian+perlit i finalnie powrót do hydroponiki w 2012 r.
Oświetlenie: min. 1,5 m od dużego okna, wystawa południowa.
Dla: posiadaczy słonecznych (ale cieniowanych!) pomieszczeń.
Link do albumu

Ta odmiana filodendrona rośnie u mnie dosyć dobrze. Tworzy długie międzywęźla (odległości między kolejnymi liśćmi na łodydze) przez co wygląda trochę 'łyso', ale być może taka już jego uroda. Liście, łodyżki liściowe, nerwy pod liściem i korzenie powietrzne wybarwiają się na mało nasycony, ciemno-czerwony kolor, a nowe przyrosty, do czasu otwarcia się liści, są w kolorze krwistej czerwieni.
Z racji niewysokiej wilgotności w otoczeniu, filodendron nie rozwija korzeni powietrznych.
Bardzo dobrze służy mu uprawa w hydroponice, zarówno w samej wodzie, jak i w keramzycie.
Filodendrona tego uprawiamy tylko w postaci pnącej, przytwierdzonego do drabinki, ewentualnie palika, kiedy tylko zadecyduje o tym wysokość łodygi.

2003
2006
2011

2012
styczeń
maj
październik

2013
marzec
sierpień

2014
maj

2019 - nie mam, sprzedałam.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii