Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Obserwacje - Ph. 'Brasil' (archiwalne)
Philodendron hederaceum 'Brasil', to kultywar uzyskany z dzikiego filodendrona 'sercowatego' hederaceum o zielonych liściach.Młode pędy są czerwono-różowe, przechodzące w czerwonawy-pomarańcz, a następnie w jasną zieleń (wraz ze wzrostem). Liście posiadają podłużne, żółte lub żółto-zielone pasy i wybarwienia.
Roślina została odkryta w 1991 r. w jednej z brazylijskich plantacji. Od 2002 r. jest zarejestrowana i chroniona patentem nr PP12956.
Występuje w sprzedaży także pod nazwami 'Brazil', medio-pictum, mediopictum lub (niewłaściwie) mediopicta, a w Polsce pojawił się na rynku ogrodniczym po 2007 r.
Filodendron o takim fenotypie (zielone liście z żółtymi paskami) był uprawiany przez amerykańskiego botanika R.H. McColley'a w latach 70-tych.

Uprawiany jest przy palikach (ang. totem lub pyramid) lub w jako zwisający z podwieszanych doniczek (ang. hanging basket).


(od lewej: Ph. hederaceum, Philodendron hederaceum 'Brasil')

Fenotyp może różnić się co do obszaru zabarwienia liścia i tonacji wzoru w zależności od warunków uprawy (oświetlenie, podłoże, nawozy, wilgotność).Nie zauważono, aby filodendron ten wytwarzał jakiekolwiek kwiaty, a odporność na szkodniki i choroby jest taka sama, jak innych filodendronów.

Data: 2012
Stan wyjściowy: 1 sadzonka cięta - 7 liści
Podłoże: eksperymentalnie mieszanka torfu i mchu, a po 2 latach mieszanka podłoża do iglaków i drobno-mielonej kory. W hydroponice od 2013 r.
Oświetlenie: min. 1 m od dużego okna, wystawa południowa.
Link do albumu.

2012
październik

2013
marzec
czerwiec
sierpień

2014
maj

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii