Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Obserwacje - Ph. hastatum
Philodendron hastatum
Filodendron uprawiany na całym świecie ze względu na liście w odcieniu srebrzystej zieleni, jednak niezbyt popularny z powodu chaotycznego pokroju.
'Hasta' po łacinie oznacza dzidę lub włócznię. Nazwa 'hastatum' nawiązuje do strzałkowatego kształtu dorosłego liścia tej rośliny.

Data: 2008 (po zalaniu rośliny matecznej w 2016 r. próba ratowania - przeżyła 1 sadzonka cięta - uprawa od 2020 r. do obecnie)
Stan wyjściowy: sadzonka, 4 liście.
Podłoże: torf z perlitem. W hydroponice od 2012 r.
Oświetlenie: min. 1,5 m od dużego okna, wystawa południowa.
Pierwszy kwiat w mieszkaniu: grudzień 2023 r.
Dla: cierpliwych.
Link do albumu

Wzrost filodendrona podczas miesięcy zimowych jest praktycznie niezauważalny. W lecie, trzymany w ciepłym, południowym pokoju lub w tunelu foliowym o wystawie południowej i często zraszany, tworzy co jakiś czas liście, nie częściej niż 1 szt. na miesiąc lub dwa.
W warunkach domowych, jak i w tunelu szklarniowym nie wytworzył znaczących korzeni powietrznych; pozostały one w formie wyjściowej, czyli ok. 0,5-1 mm długości.
System korzeniowy jest bardzo słabo rozbudowany, zaledwie kilka cienkich korzonków, podobnie jak u Ph. hederaceum., dlatego filodendrona bardzo łatwo zalać. Podłoże powinno pozostawać ledwie wilgotne, ale w zamian liście muszą być zwilżane, aby nie doszło do ich zasychania i utraty.
Szybko traci dolne liście, więc dla uzyskania ładnej kompozycji, należałoby sadzić w jednej doniczce kilka sadzonek o różnej wysokości.
Cięte sadzonki ukorzeniają się bardzo długo (3-4 miesiące!) w warunkach domowych, w słoiku z wodą.
Od jak najmłodszego wieku wymaga podpory, bo ma tendencje do wykrzywiania się, co nie dodaje mu urody. Pokrój jest chaotyczny, jednakże istnieje prawdopodobieństwo, że jeśli miałby przez kilka lat to samo stanowisko, o takim samym natężeniu światła, to liście i ogonki liściowe nie wykręcałyby się w różne strony.

2008
marzec 2010
wrzesień 2011

2012
styczeń
luty
maj
październik

2013
lipiec

2014
maj
lipiec

2016
maj

2019 - nie mam, sprzedałam.

2020 - ocalona mała sadzonka wypuściła jednak korzenie
lipiec

2021
marzec

2022
wrzesień

2023
grudzień - kwitnienie


Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii