Philodendron hastatum
Filodendron uprawiany na całym świecie ze względu na liście w odcieniu srebrzystej zieleni, jednak niezbyt popularny z powodu chaotycznego pokroju.
'Hasta' po łacinie oznacza dzidę lub włócznię. Nazwa 'hastatum' nawiązuje do strzałkowatego kształtu dorosłego liścia tej rośliny.
Data: 2008
Stan wyjściowy: sadzonka, 4 liście.
Podłoże: torf z perlitem. W hydroponice od 2012 r.
Oświetlenie: min. 1,5 m od dużego okna, wystawa południowa.
Dla: cierpliwych.
Link do albumu
Wzrost filodendrona podczas miesięcy zimowych jest praktycznie niezauważalny. W lecie, trzymany w ciepłym, południowym pokoju lub w tunelu foliowym o wystawie południowej i często zraszany, tworzy co jakiś czas liście, nie częściej niż 1 szt. na miesiąc lub dwa.
W warunkach domowych, jak i w tunelu szklarniowym nie wytworzył znaczących korzeni powietrznych; pozostały one w formie wyjściowej, czyli ok. 0,5-1 mm długości.
System korzeniowy jest bardzo słabo rozbudowany, zaledwie kilka cienkich korzonków, podobnie jak u
Ph. hederaceum., dlatego filodendrona bardzo łatwo zalać. Podłoże powinno pozostawać ledwie wilgotne, ale w zamian liście muszą być zwilżane, aby nie doszło do ich zasychania i utraty.
Szybko traci dolne liście, więc dla uzyskania ładnej kompozycji, należałoby sadzić w jednej doniczce kilka sadzonek o różnej wysokości.
Cięte sadzonki ukorzeniają się bardzo długo (3-4 miesiące!) w warunkach domowych, w słoiku z wodą.
Od jak najmłodszego wieku wymaga podpory, bo ma tendencje do wykrzywiania się, co nie dodaje mu urody. Pokrój jest chaotyczny, jednakże istnieje prawdopodobieństwo, że jeśli miałby przez kilka lat to samo stanowisko, o takim samym natężeniu światła, to liście i ogonki liściowe nie wykręcałyby się w różne strony.
2008
marzec 2010
wrzesień 2011
2012
styczeń
luty
maj
październik
2013
lipiec
2014
maj
lipiec
2016
maj
2019 - nie mam, sprzedałam.
2020 - ocalona mała sadzonka wypuściła jednak korzenie
lipiec
2021
marzec