Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Choroby filodendrona
Rozmnażanie filodendrona
Filodendrony jako rośliny do terrariów i paludariów
Terraria ogólnie dzielimy na pustynne (stepowe) i tropikalne (leśne). Paludarium, w odróżnieniu od terrarium z reguły posiada warstwę wody (nawet z rybkami), nad którą są posadzone rośliny. Rodzaj Philodendron nadaje się do terrariów drugiego typu z racji warunków środowiskowych w jakich żyją w naturze - odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza, temperatury i oświetlenia (terraria są sztuczne doświetlanie, doskonałe podczas zimowych miesięcy w np. polskiej strefie klimatycznej, ale także stojąc w miejscu z dala od okna). Jeżeli w terrarium posiadamy jakiekolwiek zwierzęta żywiące się roślinami, nie możemy uprawiać filodendronów, ponieważ ich sok jest drażniący i trujący.

Aranżacja wnętrza zależy tylko i wyłącznie od fantazji właściciela, jednak musimy pamiętać o kilku zasadach.
Filodendron uwielbia warunki środowiskowe opisane powyżej, więc będzie rósł 2-3x szybciej niż uprawiany poza szkłem i trzeba będzie go przycinać, aby nie zagłuszył innych roślin. Z tego powodu, wybór odmian zawęża się do tych miniaturowych lub pnących, o niewielkich liściach. Dobrze sprawdzą się odmiany:
- Ph. 'Pincushion' o wys. ok. 15 cm, zielonych liściach z czerwonymi ogonkami liściowymi (dł. blaszki ok 5-7 cm), bordowymi pędami i jaśniejszymi młodymi liśćmi, który rozrasta się w małe poduszeczki,
- Ph. 'Wend-imbe' o nieco dłuższych, bardziej wygiętych ku dołowi żywo-zielonych liściach, wys. ok. 25-30 cm i dł. blaszki ok. 10-13 cm; również odmiana rozkrzewiająca się,
- Ph. hederaceum, znane od ponad 100 lat i chętnie uprawiane pnącze o zielonych sercowatch liściach, blaszce dł. 5-15 cm, jasnych korzeniach powietrznych i ok. 10 cm międzywęźlach; im starszy, tym większa blaszka liściowa. Nadają się też jego hybrydyzowane odmiany, jak Ph. 'Brasil' i 'Lemon' o innym kolorze liści,
- Ph. grazielae - pnącze z niewielkimi, błyszczącymi, sercowatymi liśćmi o lekko pofałdowanych krawędziach,
- Ph. 'Atom' - wolno rosnąca, miniaturowa odmiana Ph. bipinnatifidum* o pofalowanych brzegach liści,
i inne, wolno rosnące młodociane formy kultywarów np. Ph. 'Autumn' lub 'Moonlight'. Dodam, że niedawno pojawiła się na rynku (rosyjskim i azjatyckim) hybryda Philodendron 'Congo Red' Dwarf, która z racji małych rozmiarów także wygląda na odpowiednią do takiej uprawy.

Ze względu na podwyższoną wilgotność powietrza możemy posadzić filodendrony wrażliwe na jego brak, które nie rosną dobrze w suchym klimacie mieszkania:
- hederaceum var. micans - pnącze o brązowawych liściach w kształcie serca, jednak węższych niż u podstawowej odmiany,
- verrucosum, pnący o wzorzystych, zielono-brązowych liściach i pokrytej kutnerem ('meszek', 'włoski') blaszce oraz pędach, jednak będzie on tworzył coraz większe liście, a międzywęźla są dosyć długie,
- melanochrysum także pnący, o sercowatych liściach w kolorze ciemnej zieleni (młode liście są jasno zielone lub brązowawe, w zależności od oświetlenia), także pokrytych kutnerem i kontrastowym, jasnym unerwieniu.

Do spryskiwania naszych roślin nie możemy używać twardej wody, bo powstały osad będzie niemożliwy do usunięcia bez straty dla rośliny, a do tego brzydko zmatowi nam szkło. Warto zaopatrzyć się w filtr do zmiękczania wody twardej lub specjalny dzbanek z filtrem, który przyda się także w kuchni.
W terrarium musi być dobra wentylacja, bo kombinacja - wysoka wilgotność i temperatura, to prosty sposób na powstanie glonów, pleśni i grzyba.
Ważnym elementem podłoża dla roślin uprawianych w takich warunkach jest oczywiście drenaż, wykonany zarówno z użyciem keramzytu, perlitu jak i węgla drzewnego, który zapobiega gniciu korzeni. Osobiście stosuję go także w zwykłej uprawie doniczkowej.

Wprowadzanie w takie wilgotne, hermetyczne środowisko kory lub innego niezabezpieczonego drewna przyniesionego z ogrodu czy lasu stwarza zagrożenie w postaci pojawienia się chorób i insektów.
Stosujemy minimalne dawki nawozów, bo nie zależy nam na wyhodowaniu dużych roślin, ale tylko utrzymaniu zaplanowanej aranżacji. Gdy filodendrony za bardzo się rozrosną, przycinamy je w odpowiednich miejscach by pozyskać sadzonki, które idealnie ukorzenią się w tym samym, zamkniętym mikroklimacie. Nie nabłyszczamy liści roślin uprawianych w terrariach i paludariach.

Gdzie kupić miniatury? Najłatwiej na zagranicznych aukcjach internetowych lub w sklepach akwarystycznych, jednak trzeba się liczyć z tym, że sprzedawca może nie oferować wysyłki do Polski (cło, VAT itp.) lub będzie ona trwała zbyt długo, by roślina dotarła w idealnym stanie. Innym sposobem jest wymiana lub kupno roślin poprzez fora internetowe. W każdym wypadku należy zasięgnąć informacji o sprzedającym na podstawie otrzymanych komentarzy i oferowanych warunków sprzedaży/wysyłki. Rośliny żywe nie podlegają regulacji dot. zwrotu towaru z wyjątkiem, jeśli zostaną uszkodzone/zniszczone podczas transportu do klienta.


Od lewej: terrarium (vivarium z gekonem, sztuczne rośliny), paludarium z rybkami.

*Uwaga, w 2018 r., po badaniach DNA, Philodendron bipinnatifidum został przypisany do nowego gatunku Thaumatophyllum bipinnatifidum.


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z Internetu i własne. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii