Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Choroby filodendrona
Rozmnażanie filodendrona
Filodendrony - łatwe czy trudne rośliny pokojowe?
Od wielu lat panuje przekonanie, że Philodendron to rodzaj łatwy w uprawie domowej. Jeżeli zakładamy, że ma po prostu wegetować w opłakanym stanie, to taka 'łatwość' jest uzasadniona. Prawda jest taka, że żadna roślina nie jest 'łatwa' w uprawie, jeśli nie zapewni jej się wymaganych (zbliżonych do naturalnych) warunków wzrostu. Pamiętajmy, że filodendrony to rośliny zaliczane do kategorii 'egzotycznych', pochodzących z tropikalnych rejonów świata, gdzie naturalne warunki to podwyższona wilgotność powietrza, częste opady i wysoka temperatura, a także odpowiednie podłoże, przestrzeń i oparcie potrzebne dla poprawnego wzrostu. Jednak prawdziwi pasjonaci roślin egzotycznych będą chcieli uprawiać gatunki i odmiany filodendronu tak, aby wyglądały 'jak w naturze'. I tu napotykamy problemy ze strony specyfiki mieszkań - ich oświetlenia (sztucznego oraz rozmieszczenia i wielkości okien), ogrzewania, poziomu wilgotności powietrza, kubatury i wysokości sufitu.

Do odmian łatwych, które potrafią rozkwitnąć swoim pięknem w warunkach pokojowych, można zaliczyć zajmujące sporo miejsca ze względu na gabaryty Ph. sagittifolium i odmiana 'Emerald Queen', 'Emerald Duke' oraz Ph. bipinnatifidum*, niewielki i pnący Ph. hederaceum i jego odmiany 'Brasil', 'Lemon', oraz Ph. 'Pincushion' - miniaturę przydatną do terrariów i paludariów. Dobrze rosną także niepnące odmiany takie, jak 'Imperial Green' oraz 'Imperial Red' i Ph. martianum. Jeśli zapewnimy odpowiednio jasne i oświetlone z wielu stron stanowisko, to także Ph. xanadu* potrafi rosnąć bujnie.
Ph. erubescens 'Red Emerald' jest od wielu lat uprawiany w pomieszczeniach, jednak jest to pnącze, które wymaga wysokiej podpory i dużo światła dla zachowania czerwonego ubarwienia pędów, podobnie jak bordowy 'King of Spades' oraz ogromna 'Royal Queen'. Starsze (wyżej osadzone) liście będą coraz większe, a poza tym dojrzała roślina potrafi zakwitnąć pięknym, czerwonym kwiatem. W miarę wzrostu, trzeba będzie ją przycinać, co jednak nie powoduje zagęszczenia - filodendron pnący wypuszcza tylko jeden nowy pęd ze śpiącego pąka poniżej miejsca cięcia. Podobnie rzecz ma się z odmianami Ph. 'Pink Princess', 'Painted Lady', które wymagają jasno oświetlonego miejsca, a poza tym 'Pink Princess' jest filodendronem dosyć wolnorosnącym.

Do trudnych w uprawie filodendronów, które wymagają stałej, zwiększonej wilgotności powietrza (możliwej do otrzymania tylko w terrarium, paludarium), to odmiany pokryte tzw. kutnerem ('meszkiem') - Ph. melanochrysum, Ph. hederaceum var. 'micans', Ph. verrucosum. Z braku wysokiej wilgotności i/lub nadmiaru przeciągów, liście zaczną zasychać. Problemy moga stwarzac także odmiany pstrokate, jak Ph. ornatum, Ph. variifolium, Ph. brandtianumi Ph. sodiroi oraz kultywary variegata.

Niektóre odmiany, aby wyglądać atrakcyjnie w pomieszczeniu wymagają nie tyle wysokiej wilgotności powietrza, co odpowiedniej podpory. W gąszczu dżungli, wśród podobnych sobie roślin prezentują się ciekawie, jednak odizolowane sprawiają wrażenie zaniedbanych. Stąd najlepiej byłoby posadzić kilka takich samych lub podobnych odmian przy jednym wysokim paliku lub desce z korą, desce korkowej itp. Do tej grupy zaliczę Ph. hastatum (pęd bez podpory zaczyna się 'wykręcać'), Ph. bipennifolium, Ph. applanatum, Ph. pedatum, Ph. tripartitum - rośliny o dosyć długich ogonkach liściowych i rzadko rozmieszczonych na pędzie liściach.

Nie podsumowania jednak, a samodzielne obserwacje i próby dopasowania pomieszczenia do rośliny (i vice versa) pomogą Wam znaleźć te odpowiednie.

*Uwaga, w 2018 r., po badaniach DNA, Philodendron bipinnatifidum i xanadu zostały przypisane do nowego gatunku Thaumatophyllum.


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z Internetu i własne. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii