Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Choroby filodendrona
Rozmnażanie filodendrona
2. Budowa filodendrona
Liście filodendronów

[Uwaga, w 2018 r., po badaniach DNA, Philodendron bipinnatifidum, Ph. xanadu, Ph. radiatum zostały przypisane do nowego gatunku Thaumatophyllum.]

Mają z reguły kształt sercowaty. Odmianami o liściach najbardziej zbliżonych do sercowatego są Ph. hederaceum, andreanum, domesticum, sagittifolium, erubescens, bo ich liście są pełne, z reguły nie mają głębokich wcięć przy krawędziach. Filodendrony o głęboko wcinanych liściach to przede wszystkim Ph. elegans z swoimi srebrzysto-zielonymi "paluszkami", oraz Ph. bipinnatifidum, warszewiczii czy radiatum. Dojrzałe liście Ph. pedatum mają w zarysie kształt pentagramu. Nowe liście tworzą się albo z łodygi (Ph. bipinnatifidum i 'krzaczaste'), albo z wyodrębnionego pędu (Ph. hederaceum). Liść jest początkowo zwinięty w rurkę, a po paru dniach rozprostowuje się jedna jego część, a następnie druga względem nerwu głównego. Liść jest wiotki, jasnozielony, żółty, bordowy, pomarańczowy, brązowawy lub różowawy, w zależności od odmiany. Twardnienie tkanki (i wykształcanie się na nim wzoru, plam, jeśli posiada) liścia trwa do 1-2 miesięcy czasu. Im większy liść, tym oczywiście proces rozprostowywania i twardnienia trwa dłużej.

Łodyżka liściowa
Jest z reguły sztywna, twarda, w przekroju owalna. Pod jej nasadą, na głównym pędzie wytwarzają się korzenie powietrzne/czepne, które są sztywne i łatwo łamliwe. U małych filodendronów są cienkie i łatwo przysychają w suchym klimacie. U dużych egzemplarzy są grube, nie zasychają zbyt szybko, rozgałęziają się w wilgotnym podłożu (np. hydroponika), ale po wrośnięciu w ziemię łatwiej gniją, gdy gleba jest zalana.

Korzenie
Cechy jak wyżej; grubo korzeniowe filodendrony łatwiej zalać i trudniej uratować. Oba typy korzeni po przycięciu często się rozgałęziają, ale należy unikać tego zabiegu z powodu łatwości gnicia. System korzeniowy jest dosyć słabo rozwinięty, bo roślina w zamyśle ma się piąć po korze drzewa dzięki kolejnym, nowym korzeniom czepnym i w taki sposób stabilizować swoją pozycję. Dla lepszego rozgałęzienia korzeni można używać przy przesadzaniu bio-ukorzeniacza.

Kwiaty
Składają się z okazałej okrywy kwiatowej (łac. spatha) i centralnego słupka (łac. spadix), na którym znajdują się małe kwiatki w odcieniach pastelowych. W uprawie mieszkaniowej pojawiają się bardzo rzadko i tylko u wiekowych roślin. Żeńskie kwiaty występują na dole 'kolby', a męskie na górze. W środowisku naturalnym, zapylenia w celu wytworzenia nasion dokonują owady, w tym żuczki (gatunek Phaeocrous amplus) zwabiane zapachem lub np. podwyższoną temperaturą spadix (celuje w tym T. bipinnatifidum). Specyficzna budowa kwiatostanu powoduje, że żuczki przez jakiś czas, np. jedną noc nie mogą się z niego wydostać, więc przy okazji dochodzi między nimi do kopulacji. Co najmniej dwukrotnie odwiedzają i opuszczają kwiaty, przenosząc pyłek z górnej części męskiej, na dolną żeńską.

Gęste czy rzadkie ulistnienie?
Nie ma sensu starać się, by filodendron był gęsty, krępy, krzaczasty. Gatunki pnące w naturze przyczepiają się korzeniami powietrznymi do drzew i w cienistych warunkach wytwarzają parę liści osadzonych na długich pędach, pomiędzy długimi międzywęźlami. Uszczykiwanie daje tylko niewielkie przyrosty i rozgałęzienia u gatunków drobno-liściastych i zwisających (np. Ph. hederaceum), a u innych lepiej nie niszczyć rośliny i pozwolić jej swobodnie rosnąć przy paliku lub jako tzw. soliter bez podpórki, jeśli jej nie wymaga.


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii