Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Obserwacje - Ph. hederaceum (archiwalne)
Philodendron hederaceum
Często uprawiane pnącze domowe, spopularyzowane w Polsce w latach 1970-1980. Znany pod nazwą 'sercolistny' od kształtu liści, także jako scandens, oxycardium lub cordatum. Do tej odmiany zaliczono także filodendron, którego liście pokryte są kutnerem (welurowym meszkiem) i znanym jako Ph. micans.
Łacińska nazwa 'hederaceum' oznacza 'pnący'. (Łacińska nazwa bluszczu pospolitego to Hedera helix).

Data: ostatni w 2008 r., kupiony w USA
Stan wyjściowy: bardzo gęsty
Podłoże: torf z mchem. W hydroponice od 2012 r.
Oświetlenie: min. 1,5 m od dużego okna, wystawa południowa.
Link do albumu

Ph. hederaceum a'la scandens miałam przynajmniej trzy razy. Ostatnia sadzonka pochodzi z uratowanego, bujnego egzemplarza, który kupiłam na miejscu w USA, ale którego nie mogłam ze sobą zabrać z racji braku miejsca na dodatkowy bagaż, i którego dostałam później do Polski w paczce. Niestety przesyłka szła prawie 2 tygodnie, a narzeczony przed wysłaniem za bardzo roślinę podał. Po otrzymaniu, filodendron zaczął gubić liście, które zresztą były dosyć sponiewierane i potargane, a w końcu okazało się, że korzenie zaczęły gnić (za dużo wody w glebie, brak tlenu). Kilka sadzonek trafiło do słoika z wodą, udało się uratować tylko 1 szt. Obecnie roślina uprawiana jest w hydroponice i rośnie dobrze, zarówno w samej wodzie, jak i z keramzytem.
Filodendrona tego uprawiamy w postaci pnącej, przytwierdzonego do drabinki, ewentualnie palika, lub zwisającej, a nawet płożącej się.
Starsze liście można nabłyszczać, ale chronić młode (mogą się zniekształcić).
Nawożenie - humus, rozpuszczony lub granulowany obornik (dodawany do podłoża podczas przesadzania, ale nie za dużo!)

2008
2012
maj
październik

2013
marzec
maj

2014
styczeń

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii