Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Artykuły: 2. Uprawa filodendronów
1. Filodendron w pigułce FAQ
Odpowiedzi na Wasze pytania w temacie uprawy filodendronów i zakładania kolekcji.

2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Co należy wiedzieć przed założeniem kolekcji filodendronów - miejsce, warunki uprawy, koszty sadzonek i akcesoriów.

3. Uprawa młodych filodendronów, maluchów, baby
Jak zadbać o młode filodendrony.

Choroby filodendrona
Najłatwiej jednak można "pomóc" filodendronom w zachorowaniu przez niewłaściwą pielęgnację. Najgroźniejsze są dla nich niewłaściwe sposoby uprawy.

Choroby filodendrona - przypalenie liści
Liście były już lekko żółknące na roślinie, przed poparzeniem, ale oderwałam je i celowo wystawiłam na zewnątrz do słońca, żeby zobaczyć efekty po 24h.

Choroby filodendrona - zgniły kwiat Thaumatophyllum bipinnatifidum
Napisała do mnie Pani Magda z pytaniem, dlaczego na jej roślinie zgniły pąki kwiatów Thaumatophyllum bipinnatifidum, w których dodatkowo spostrzegła małe glisty.

Choroby filodendrona - żółte kropki
Problem z żółtymi kropkami na liściach filodendronów pokazywany jest na zdjęciach z całego świata. Czy jest się czego bać?

Cztery pory roku w uprawie filodendrona - jesień
Z nastaniem jesieni nasze filodendrony to już dwukrotnie większe okazy niż te, które oglądaliśmy wiosną (w efekcie prawidłowej uprawy). Po lecie filodendrony są zazwyczaj w dobrej kondycji, więc nie wymagają wielu zabiegów. Jeśli jednak ziemia zbiła się i stała mało przepuszczalna lub jałowa, wrzesień jest ostatnim momentem na przesadzanie rośliny.

Cztery pory roku w uprawie filodendrona - lato
Lato, to jak wiadomo najlepszy czas dla większości roślin, w tym filodendronów. Podlewamy je kiedy zajdzie taka potrzeba, a w hydroponice pilnujemy, aby woda nie psuła się, co jest łatwe ze względu na wysokie temperatury panujące w otoczeniu roślin.

Cztery pory roku w uprawie filodendrona - wiosna
Wiosna, to dobry czas na robienie sadzonek, kupno, wymianę lub sprzedaż roślin (wysyłka po ustąpieniu przymrozków), a także na podjęcie decyzji, czy chcemy uprawiać filodendrona w hydroponice. Możemy też pomyśleć o zakupie przydomowego (balkonowego) tunelu foliowego, jeśli możemy pozwolić sobie na trzymanie roślin na zewnątrz.

Cztery pory roku w uprawie filodendrona - zima
W tym okresie bardzo pilnujemy, aby filodendron nie stał w przeciągach, nie był narażony na zimne i mroźne powietrze. Podczas wietrzenia, wynosimy rośliny do innego pomieszczenia i wnosimy z powrotem dopiero, kiedy pokój się nagrzeje do min. +20C). Doniczka nie może stać na zimnej podłodze, posadzce (trzeba podłożyć pod dno styropian). Nawilżamy powietrze wokół rośliny, a przepuszczalne podłoże lekko podlewamy, kiedy zachodzi taka potrzeba.

Ekspozycja dla filodendrona
Filodendron ładnie wygląda gdy umieścimy go w pobliżu mebla, na którym wyraźnie zaznaczają się słoje drzewa.

Filodendrony - łatwe czy trudne rośliny pokojowe?
Od wielu lat panuje przekonanie, że Philodendron to gatunek łatwy w uprawie domowej. Jeżeli zakładamy, że ma po prostu wegetować w opłakanym stanie, to taka 'łatwość' jest uzasadniona. Prawda jest taka, że żadna roślina nie jest 'łatwa' w uprawie, jeśli nie zapewni jej się wymaganych (zbliżonych do naturalnych) warunków wzrostu.

Filodendrony jako rośliny do terrariów i paludariów
Rodzaj Philodendron nadaje się do terrariów drugiego typu z racji warunków środowiskowych w jakich żyją w naturze i jakie oferuje terrarium - odpowiednio wysoką wilgotność powietrza, wysoką temperaturę i oświetlenie (sztuczne doświetlanie, doskonałe podczas zimowych miesięcy w np. polskiej strefie klimatycznej, ale także w miejscu z dala od okna). Jeżeli w terrarium posiadamy jakiekolwiek zwierzęta żywiące się roślinami, nie możemy uprawiać filodendronów, ponieważ ich sok jest drażniący i trujący.

Filodendrony w uprawie na tzw. zielonej ścianie
Moda na tzw. 'zielone ściany', 'oddychające ściany', czy 'wertykalne ogrody' (roślinność uprawiana w pionie) przeniknęła do biznesu ogrodniczego, bo dla firmy jest to dobry zarobek. Czy jest to dobra inwestycja, ze względu na koszty i trwałość dekoracji?

Hydroponika w uprawie filodendrona
Filodendron to roślina wprost stworzona do uprawy w kulturze wodnej.

Korzenie powietrzne filodendrona
Korzenie powietrzne wyrastają z pędów nadziemnych filodendrona, a umiejscowione są pod zawiązkami liści. Pełnią one kilka ważnych funkcji w poprawnej uprawie tej rośliny, dlatego nie należy ich usuwać.

Mycie liści
Liście filodendronów występują w przeróżnych kształtach, chociaż najczęściej przypominają w zarysie serce lub grot strzały. W większości przypadków są sporych rozmiarów, tak więc zakurzone i zabrudzone wyglądają brzydko. Zakłócony zostaje także proces fotosyntezy, stąd powolny wzrost, słabe i 'oklapnięte' liście, wydłużanie się łodyg itd.

Nawożenie filodendrona
Nawozy do roślin występują w sprzedaży w formie płynów, pałeczek, korków, proszku, granulek lub tabletek.

Oświetlenie dla filodendrona i sztuczne doświetlanie
Dostęp do światła, a nie cieniste warunki są najlepsze dla rozwoju liści filodendrona i zapobiegania nadmiernego wyciągania się pędów.

Pobieranie sadzonek filodendrona
Rozmnażanie zdrowego filodendronu przez sadzonki (wegetatywnie) rozpoczynamy pod koniec lutego, a kończymy we wrześniu-październiku. Cięcie rośliny o uszkodzonych korzeniach, którą można uratować tylko w taki sposób, wykonujemy jak najszybciej po zauważeniu objawów choroby, gnicia itd.

Podłoże do uprawy filodendrona
Filodendron musi dobrze rozwinąć swój niezbyt zwarty system korzeniowy, do tego niezbędna jest gleba lekka, najlepiej torfowa. Niezbędny jest dostęp powietrza do korzeni, stąd ziemia musi być przepuszczalna.

Prowadzenie filodendrona
Polecane przez wiele osób paliki z mchem są dobre tylko wtedy, kiedy można je utrzymywać ciągle w stanie mocno wilgotnym (w szklarni lub dużym akwarium są idealne). W praktyce wygląda to tak, że palik trzeba zraszać co 4-5 godzin. Poza tym jeśli filodendron jest duży, to ciężko się dostać do podpórki, a gdy stoi blisko ściany, to niestety ściana będzie pochlapana.

Przesadzanie filodendrona
Przesadzać zawsze, gdy korzenie zaczną wystawać z otworów doniczki, a po wyjęciu rośliny widać niewiele ziemi pomiędzy korzeniami.

Rozmnażanie filodendrona
Rozmnażanie tych roślin jest dosyć łatwe, ale należy przestrzegać pewnych warunków. Rozmnażamy z początkiem wiosny i w lecie, bowiem dla roślin rozpoczyna się sezon wzmożonego wzrostu.
Filodendrony w Galerii