Filodendrony  
  21-10-2019 22:30  
 
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
[PL] 2008-2019 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Sprzedaż sadzonek filodendronów i innych - październ...
Inne rośliny w mojej kolekcji
Oświetlenie dla filodendrona i sztuczne doświetlanie
Cztery pory roku w uprawie filodendrona - jesień
Film - ręczne zapylanie Thaumatophyllum bipinnatifidum
Pułapki lepowe na ziemiórki - jak zrobić samemu?
Rozmnażanie filodendrona
Opracowanie - Hybrydyzacja filodendronów
Filodendrony - łatwe czy trudne rośliny pokojowe?
Film - kolekcja filodendronów w Ogrodzie Botanicznym UJ
Artykuły: 2. Uprawa filodendronów
Choroby filodendrona
Najłatwiej jednak można "pomóc" filodendronom w zachorowaniu przez niewłaściwą pielęgnację. Najgroźniejsze są dla nich niewłaściwe sposoby uprawy.

Choroby filodendrona - zgniły kwiat Thaumatophyllum bipinnatifidum
Napisała do mnie Pani Magda z pytaniem, dlaczego na jej roślinie zgniły pąki kwiatów Thaumatophyllum bipinnatifidum, w których dodatkowo spostrzegła małe glisty.

Cztery pory roku w uprawie filodendrona - jesień
Z nastaniem jesieni nasze filodendrony to już dwukrotnie większe okazy niż te, które oglądaliśmy wiosną (w efekcie prawidłowej uprawy). Po lecie filodendrony są zazwyczaj w dobrej kondycji, więc nie wymagają wielu zabiegów. Jeśli jednak ziemia zbiła się i stała mało przepuszczalna lub jałowa, wrzesień jest ostatnim momentem na przesadzanie rośliny.

Cztery pory roku w uprawie filodendrona - lato
Lato, to jak wiadomo najlepszy czas dla większości roślin, w tym filodendronów. Podlewamy je kiedy zajdzie taka potrzeba, a w hydroponice pilnujemy, aby woda nie psuła się, co jest łatwe ze względu na wysokie temperatury panujące w otoczeniu roślin.

Cztery pory roku w uprawie filodendrona - wiosna
Wiosna, to dobry czas na robienie sadzonek, kupno, wymianę lub sprzedaż roślin (wysyłka po ustąpieniu przymrozków), a także na podjęcie decyzji, czy chcemy uprawiać filodendrona w hydroponice. Możemy też pomyśleć o zakupie przydomowego (balkonowego) tunelu foliowego, jeśli możemy pozwolić sobie na trzymanie roślin na zewnątrz.

Cztery pory roku w uprawie filodendrona - zima
W tym okresie bardzo pilnujemy, aby filodendron nie stał w przeciągach, nie był narażony na zimne i mroźne powietrze. Podczas wietrzenia, wynosimy rośliny do innego pomieszczenia i wnosimy z powrotem dopiero, kiedy pokój się nagrzeje do min. +20C). Doniczka nie może stać na zimnej podłodze, posadzce (trzeba podłożyć pod dno styropian). Nawilżamy powietrze wokół rośliny, a przepuszczalne podłoże lekko podlewamy, kiedy zachodzi taka potrzeba.

Ekspozycja dla filodendrona
Filodendron ładnie wygląda gdy umieścimy go w pobliżu mebla, na którym wyraźnie zaznaczają się słoje drzewa.

Filodendrony - łatwe czy trudne rośliny pokojowe?
Od wielu lat panuje przekonanie, że Philodendron to gatunek łatwy w uprawie domowej. Jeżeli zakładamy, że ma po prostu wegetować w opłakanym stanie, to taka 'łatwość' jest uzasadniona. Prawda jest taka, że żadna roślina nie jest 'łatwa' w uprawie, jeśli nie zapewni jej się wymaganych (zbliżonych do naturalnych) warunków wzrostu.

Filodendrony jako rośliny do terrariów i paludariów
Gatunek Philodendron nadaje się do terrariów drugiego typu z racji warunków środowiskowych w jakich żyją w naturze i jakie oferuje terrarium - odpowiednio wysoką wilgotność powietrza, wysoką temperaturę i oświetlenie (sztuczne doświetlanie, doskonałe podczas zimowych miesięcy w np. polskiej strefie klimatycznej, ale także w miejscu z dala od okna). Jeżeli w terrarium posiadamy jakiekolwiek zwierzęta żywiące się roślinami, nie możemy uprawiać filodendronów, ponieważ ich sok jest drażniący i trujący.

Filodendrony w uprawie na tzw. zielonej ścianie
Moda na tzw. 'zielone ściany', 'oddychające ściany', czy 'wertykalne ogrody' (roślinność uprawiana w pionie) przeniknęła do biznesu ogrodniczego, bo dla firmy jest to dobry zarobek. Czy jest to dobra inwestycja, ze względu na koszty i trwałość dekoracji?

Hydroponika w uprawie filodendrona
Filodendron to roślina wprost stworzona do uprawy w kulturze wodnej.

Korzenie powietrzne filodendrona
Korzenie powietrzne wyrastają z pędów nadziemnych filodendrona, a umiejscowione są pod zawiązkami liści. Pełnią one kilka ważnych funkcji w poprawnej uprawie tej rośliny, dlatego nie należy ich usuwać.

Millenialsi wybrali monsterę oraz inne rośliny PRL-u
Już od ponad 100 lat Monstera deliciosa jest dekoratorskim hitem. To roślina egzotyczna, którą została sprowadzona z Ameryki Południowej do europejskich ogrodów botanicznych i prywatnych kolekcji przez XIX-wiecznych królewskich (brytyjskich) botaników. W 2017 r. została ponownie zaakcentowana w polskich domach dzięki mediom i dekoratorom wnętrz, a trend ten nadal się utrzymuje.

Mycie liści
Liście filodendronów występują w przeróżnych kształtach, chociaż najczęściej przypominają w zarysie serce lub grot strzały. W większości przypadków są sporych rozmiarów, tak więc zakurzone i zabrudzone wyglądają brzydko. Zakłócony zostaje także proces fotosyntezy, stąd powolny wzrost, słabe i 'oklapnięte' liście, wydłużanie się łodyg itd.

Nawożenie filodendrona
Nawozy do roślin występują w sprzedaży w formie płynów, pałeczek, korków, proszku, granulek lub tabletek.

Oświetlenie dla filodendrona i sztuczne doświetlanie
Dostęp do światła, a nie cieniste warunki są najlepsze dla rozwoju liści filodendrona i zapobiegania nadmiernego wyciągania się pędów.

Pobieranie sadzonek filodendrona
Rozmnażanie zdrowego filodendronu przez sadzonki (wegetatywnie) rozpoczynamy pod koniec lutego, a kończymy we wrześniu-październiku. Cięcie rośliny o uszkodzonych korzeniach, którą można uratować tylko w taki sposób, wykonujemy jak najszybciej po zauważeniu objawów choroby, gnicia itd.

Podłoże do uprawy filodendrona
Filodendron musi dobrze rozwinąć swój niezbyt zwarty system korzeniowy, do tego niezbędna jest gleba lekka, najlepiej torfowa. Niezbędny jest dostęp powietrza do korzeni, stąd ziemia musi być przepuszczalna.

Prowadzenie filodendrona
Polecane przez wiele osób paliki z mchem są dobre tylko wtedy, kiedy można je utrzymywać ciągle w stanie mocno wilgotnym (w szklarni lub dużym akwarium są idealne). W praktyce wygląda to tak, że palik trzeba zraszać co 4-5 godzin. Poza tym jeśli filodendron jest duży, to ciężko się dostać do podpórki, a gdy stoi blisko ściany, to niestety ściana będzie pochlapana.

Przesadzanie filodendrona
Przesadzać zawsze, gdy korzenie zaczną wystawać z otworów doniczki, a po wyjęciu rośliny widać niewiele ziemi pomiędzy korzeniami.

Rozmnażanie filodendrona
Rozmnażanie tych roślin jest dosyć łatwe, ale należy przestrzegać pewnych warunków. Rozmnażamy z początkiem wiosny i w lecie, bowiem dla roślin rozpoczyna się sezon wzmożonego wzrostu.

Sposób na opornego filodendrona 'Pincushion'
Ph. 'Pincushion' to najmniejsza hybryda otrzymana z Ph. erubescens. Pięknie rozkrzewia się w warunkach szklarniowych, i chociaż jest to roślina dobrze przystosowana do uprawy także w mieszkaniach, ciągle jednak może sprawiać drobne problemy. Podpowiadam, jak można mu pomóc lepiej rosnąć.

Temperatura uprawy filodendrona
Podobnie jak i wysoka wilgotność, tak i wysoka temperatura jest korzystna dla całkowitego rozwoju tych roślin.

Wilgotność powietrza i podlewanie filodendrona
Filodendrony należą do grupy roślin zwanych hygrofitami. Do grupy tej należy roślinność dżungli, a także roślinność wilgotnych łąk i bagien.
Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

autumn bipinnatifidum brasil choroby emerald duke emerald queen epipremnum erubescens filmy gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika jesień lato monstera moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie pielęgnacja pincushion podlewanie podpórka podłoże prince of orange rhaphidophora rozmnażanie scindapsus syngonium temperatura thaumatophyllum wilgotność wiosna xanadu zima

Darmowy hosting
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe