Filodendrony  
  22-01-2021 01:09  
 
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
[PL] 2008-2021 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Sprzedaż sadzonek filodendronów i innych - lipiec 20...
Obserwacje - Ph. 'Majesty'
2. Kultywary - rodzice i potomstwo
Obserwacje - Ph. squamiferum
Obserwacje - Ph. 'Little Phil'
Obserwacje - Ph. erubescens
Obserwacje - Ph. 'Pincushion'
Obserwacje - Ph. 'Emerald Queen'
Obserwacje - Ph. 'Emerald Duke'
Obserwacje - Ph. 'Burle Marx'
Nawożenie filodendrona
Stosuje się wszystkie nawozy płynne rozpuszczone w wodzie w podanej na opakowaniu dawce, z dużą zawartością azotu (N = 10%-16%) i potasu (K) mających dodatni wpływ na rozwój ulistnienia i bryły korzeniowej. Odżywka/nawóz powinien zawierać także składniki mineralne takie jak: bor, mangan, molibden, cynk i miedź. Nawozy do roślin występują w sprzedaży w formie płynów, pałeczek, korków, proszku, granulek lub tabletek.

Nawozimy glebę lekko wilgotną, nigdy suchą i zasklepioną. Jeśli ziemia jest bardzo sucha, należy najpierw bardzo ostrożnie podlać ją wodą (z góry, z dołu podsiąkowo lub na kilka minut zanurzyć doniczkę z rośliną w pojemniku), a dopiero na drugi/trzeci dzień ostrożnie dolać do gleby wody z określoną dawką nawozu, lub umieścić w niej pałeczki nawozowe. Zasklepioną górną warstwę ziemi należy spulchnić, np. widelcem.
Nie nawozimy roślin od początku listopada do końca lutego. Filodendrony co prawda nie przechodzą okresu spoczynku, ale zimą na półkuli północnej z powodu krótkich dni dociera do nich mało światła, więc nawożenie, a co za tym idzie, przyspieszanie wzrostu nie jest wskazane.
Nie nawozi się roślin świeżo przesadzonych. Należy odczekać od 2 do 4 tygodni od tego zabiegu, dopóki korzenie nie rozpoczną wzrostu i asymilacji składników pokarmowych. Podczas przesadzania można jednak od razu dodać do podłoża niewielką ilość nawozu naturalnego, humusu lub obornika.
Nawozów proszkowych i granulatów typowych dla upraw warzywnych czy owoców rozsypywanych na powierzchni podłoża nie stosuje się w uprawie doniczkowej.

Najczęściej używane nawozy płynne zapewniają standardową pielęgnację roślinom. Rozpuszczane w wodzie w dawkach określonych przez producenta dostają się poprzez glebę do systemu korzeniowego i wzmacniają roślinę "od dołu". Podlewanie takim roztworem powinno następować co tydzień - dwa w okresie wzrostu i raz w miesiącu w okresie spoczynku. Istnieją także nawozy 'jesienne' i 'zimowe', z mniejszą zawartością azotu, wzmacniające rośliny w okresie spoczynku i nie powodujące ich wyciągania się z braku światła.

Nawozy dolistne, szybko poprawiają wygląd rośliny. Rozpuszczamy je w wodzie także w dawkach określonych w instrukcji użytkowania, a następnie opryskujemy liście.

Nawozów proszkowych i granulatów nie stosuje się raczej w domowej uprawie doniczkowej, przeznaczone są bardziej do uprawy gruntowej. Określoną ilość rozsypuje się wokół rośliny.

Pałeczki, tabletki, korki - stosuje się je raz na 2-3 miesiące, lub pół roku - zależy od zaleceń producenta. Wtykamy je głęboko w pobliżu ścianek doniczki, ale nie wkładamy pod podstawę pędu. Pod wpływem wilgoci, z gleby stopniowo uwalniają się składniki pokarmowe do gleby i są wchłaniane przez korzenie rośliny.
Średnica doniczki narzuca ilość wymaganych pałeczek. Dla przykładu, najmniejsze 5-8 cm doniczki wymagają połowy dawki nawozu, a te powyżej 15 cm średnicy potrzebują już 3 i więcej pałeczek, umieszczanych pojedynczo w różnych miejscach podłoża.

Oczywiście w każdym z nich istnieje ryzyko przedawkowania, co objawia się pogorszeniem stanu rośliny, spaleniem tkanek korzenia lub liścia. W przypadku pałeczek i korków, powstają miejsca o mocnym stężeniu nawozu i stykające się z nimi korzenie mogę ulec uszkodzeniom.
Należy unikać przenawożenia rośliny. Lepsze są małe dawki odżywki rozpuszczonej w wodzie i stosowane częściej niż jednorazowe atakowanie rośliny litrami nawozu.

Dwie i trzy dekady temu, polecano stosowanie nawozów naturalnych przyrządzanych z roślin motylkowych, pokrzyw, krowiego lub kurzego nawozu, opiłków rogowych czy nawet ludzkich odchodów, ze względu na wysoką zawartość azotu. Takie nawozy są dobre do stosowania pod rośliny uprawiane w ogrodzie. W praktyce nawozy naturalne bardzo cuchną, a ich przygotowanie jest czasochłonne. Oczywiście wartości odżywcze nawozów naturalnych, a zwłaszcza gnojownicy są niekwestionowane, rośliny nawożone odżywką z dużą ilością azotu mają piękną zieleń liści, a ich przyrost jest szybki.

Osobiście używam biohumusu w płynie (pół szklanki literatka na 1 litr wody), i pałeczek z obornikiem lub do roślin zielonych, a wiosną przy przesadzaniu dodaję do nowego podłoża kilka garści suszonego, bydlęcego obornika. Naturalny zapach utrzymuje się ok. 2 tygodni, jest szczególnie intensywny po podlaniu, ale rośliny po takim zabiegu rosną bardzo bujnie.


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

Autumn Baron bipinnatifidum Black Cardinal Brasil choroby Congo i Rojo Congo Emerald Duke Emerald Prince Emerald Queen Epipremnum erubescens filmy Frilly Willy Golden Xanadu Green Princess gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika Imperial Green Imperial Red jesień King of Spades lato Lemon Lime Lickety Split Little Hope Little Phil Majesty Lisa McColley McColley's Finale Monstera Moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie Painted Lady pedatum pielęgnacja Pincushion podlewanie podpórka podłoże Prince Albert Prince of Orange Red Back Red Empress Rhaphidophora Royal Queen rozmnażanie Ruby Scindapsus squamiferum subhastatum Syngonium temperatura Thaumatophyllum wilgotność wiosna xanadu zima

Darmowy hosting
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe