Filodendrony  
  20-09-2019 06:06  
 
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Sprzedaż sadzonek filodendronów i innych - sierpień ...
Obserwacje - Epipremnum pinnatum
Obserwacje - Ph. 'King of Spades'
Obserwacje - Ph. 'Burle Marx'
Inne rośliny w mojej kolekcji
Film - Thomas B. Croat - posiadacz największej kolek...
3. Nazwy botaniczne i potoczne
1. Podstawowe informacje o filodendronach
2. Budowa filodendrona
Choroby filodendrona
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Darmowy hosting
Sprzedaż roślin
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie gatunkowi Philodendron. Rośliny te, jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę. Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: Darknation.eu
[PL] 2008-2019 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Ostatnio dodane zdjęcia

Epipremnum pinnatum ...

Epipremnum pinnatum ...

'King of Spades'

'King of Spades'

'King of Spades'

Syngonium auritum
Wilgotność powietrza i podlewanie filodendrona
WYSOKA
Filodendrony należą do grupy roślin zwanych hygrofitami. Do grupy tej należy roślinność dżungli, a także roślinność wilgotnych łąk i bagien. Cechuje się ona zwiększeniem powierzchni parowania roślin oraz specjalnymi urządzeniami do wykraplania wody.
Liście roślin tej grupy są duże i gładkie ("skórzaste"), co ułatwia spływ nadmiaru wód opadowych. Poza tym, mają większą liczbę aparatów szparkowych. W korzeniach i pędach występują przestwory powietrzne.
System korzeniowy jest słabiej wykształcony niż np. u krzewów lub bylin; filodendron tworzy specjalne korzenie powietrzne, które umożliwiają, oprócz przyczepności do podpór, dostęp tlenu, oddychanie korzeni i pobór składników pokarmowych.

Wilgotną atmosferę można zapewnić roślinie przez zraszanie liści odstałą wodą, lub można ustawić doniczkę na warstwie keramzytu w pojemniku z wodą, tak aby dno doniczki nie dotykało powierzchni wody. Nie używać silnie oziębionej wody, lepsza jest letnia przechodząca w ciepłą (pamiętajmy w jakich warunkach filodendron rośnie w naturalnym środowisku!). Dobrze sprawdzają się także nawilżacze powietrza i fontanny pokojowe (powierzchnia parowania wody powinna być dosyć duża).

Liście powinno się też przecierać wilgotną gąbką. Czynność tą lepiej stosować także wtedy, kiedy istnieje ryzyko pochlapania ściany, podłogi itd. Powinno się zraszać także korzenie powietrzne. Nie spryskujemy tych roślin, gdy temperatura w pokoju wynosi mniej niż + 14 st. C.

Na dużej powierzchni gromadzi się kurz i zatyka aparaty szparkowe, dlatego liście wycierać letnią wodą przy użyciu gąbki. Pod liść podłożyć dłoń i delikatnie pociągnąć wilgotną gąbką od nasady aż po koniec liścia i w kierunku jego brzegów. Wytrzeć także spodnią stronę liścia.
Do usuwania starych warstw nabłyszczacza można użyć płynów ekologicznych do roślin i szkodników, np. Eko Mszyca.

Rośliny te świetnie prezentują się też w szklarenkach, starych akwariach i szklanych obudowach. Uprawa w ogrzewanej szklarence przybliża filodendronom rozwój w naturalnych warunkach (wysoka wilgotność i ciepła gleba).
W wilgotny, ciepły letni dzień można rośliny wynieść na balkon lub do ogrodu, zabezpieczając roślinę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i szkodnikami (uwaga na ślimaki, zwłaszcza pomrowy, mszyce i dżdżownice. Te ostatnie mogą się dostać w większej ilości do doniczki i będą uszkadzać korzenie rośliny).

PODLEWANIE
Umiarkowane. Korzenie filodendronów są wrażliwe na nadmiar wody w glebie i zbyt małą porowatość ziemi; w efekcie przelania roślina niszczeje i jest trudna do odratowania. Należy pamiętać o działaniu siły grawitacji - woda zawsze spłynie w dół, obojętnie ile jej nie wlejemy. Najlepiej jest podlewać filodendrony dookoła brzegów doniczki, a nie wlewać za każdym razem wodę do środka (skąd wyrasta pęd główny).

Wtykanie w ziemię palca daje fałszywy obraz wilgotności ziemi. Gleba może być sucha jak pieprz do 3-4 cm od powierzchni, ale w niższych partiach może być za mokra, zwłaszcza jeśli doniczka nie ma drenażu.
Aby sprawdzić, czy nadeszła już pora na podlanie, należy wetknąć delikatnie jasny patyk (np. starą kredkę, patyczek bambusowy itd.), w glebę i dopchnąć go aż do strefy korzeniowej nie uszkadzając przy tym korzeni. Jeśli po wyciągnięciu ziemia jest mokra i przywiera do patyka, to znaczy, że roślina ma dostateczną wilgoć. Jeśli jednak patyk jest prawie czysty i suchy to znak, że już czas na podlewanie. Ziemia powinna być sucha w 2/3 swojej objętości. Woda, która zgromadzi się w czasie kilku minut na podstawce musi być wylana, by dno doniczki nie było w niej zanurzone.

Woda - najlepsza jest miękka, deszczówka. Żadna roślina nie toleruje wody twardej, wapiennej dlatego należy: pozostawić wodę w naczyniu na 24h w temperaturze pokojowej przed podlaniem rośliny lub do naczynia z wodą wepchnąć na 24h płócienny woreczek wypełniony kwaśnym torfem (0,5 kg torfu na 10 l wody), który zmiękczy wodę.
Jak najbardziej wskazane jest używanie deszczówki, jednakże z naturalnych względów nie podlewamy deszczówką, gdy zamieszkujemy tereny o utrzymującym się tam w powietrzu wysokim stężeniu pierwiastków ciężkich. Nie podlewamy roślin stopionym w zimie śniegiem ze względu na zanieczyszczenia.


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

autumn bipinnatifidum brasil choroby emerald duke emerald queen epipremnum erubescens filmy gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika jesień lato monstera moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie pielęgnacja pincushion podlewanie podpórka podłoże prince of orange rhaphidophora rozmnażanie scindapsus syngonium temperatura wilgotność wiosna xanadu zima