Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Wilgotność powietrza i podlewanie filodendrona
Wysoka
Filodendrony są hygrofitami. Do grupy tej należy roślinność dżungli, a także roślinność wilgotnych łąk i bagien. Cechuje się ona zwiększoną powierzchnią parowania części roślin oraz posiadanymi przez nie specjalnymi systemami do wykraplania wody.
Liście roślin tej grupy są duże i gładkie ("skórzaste"), co ułatwia spływ nadmiaru wód opadowych. Poza tym, mają większą liczbę aparatów szparkowych. W korzeniach i pędach występują przestwory powietrzne.
System korzeniowy jest słabiej wykształcony niż np. u krzewów lub bylin; filodendron tworzy specjalne korzenie powietrzne, które umożliwiają, oprócz przyczepności do podpór, dostęp tlenu, oddychanie korzeni i pobór składników pokarmowych.

Wilgotną atmosferę można zapewnić roślinie przez zraszanie liści odstałą wodą, lub można ustawić doniczkę na warstwie keramzytu w pojemniku z wodą, tak aby dno doniczki nie dotykało powierzchni wody. Nie używać silnie oziębionej wody, lepsza jest letnia przechodząca w ciepłą (pamiętajmy w jakich warunkach filodendron rośnie w naturalnym środowisku!). Dobrze sprawdzają się także nawilżacze powietrza i fontanny pokojowe (powierzchnia parowania wody powinna być dosyć duża).

Na dużej powierzchni gromadzi się kurz i zatyka aparaty szparkowe, dlatego liście trzeba wycierać letnią wodą przy użyciu gąbki. Czynność tą lepiej stosować także wtedy, kiedy istnieje ryzyko pochlapania ściany, podłogi itd. Powinno się zraszać także korzenie powietrzne. Nie spryskujemy tych roślin, gdy temperatura w pokoju wynosi mniej niż + 14 st. C.

Aroidy świetnie prezentują się też w szklarenkach, starych akwariach, kloszach, słojach i szklanych obudowach. Uprawa w ogrzewanej szklarence przybliża filodendronom naturalny ekosystem (wysoka wilgotność i ciepła gleba, doświetlanie).
W wilgotny, ciepły letni dzień można rośliny wynieść na balkon lub do ogrodu, zabezpieczając roślinę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i szkodnikami (uwaga na ślimaki, zwłaszcza pomrowy, mszyce i dżdżownice. Te ostatnie mogą się dostać w większej ilości do doniczki i będą uszkadzać korzenie rośliny). Nie wystawiamy filodendronów na zewnątrz w dni suche i wietrzne, bo uschną im korzenie powietrzne, a liście oklapną.

Podlewanie
Umiarkowane. Korzenie filodendronów są wrażliwe na nadmiar wody w glebie i zbyt małą porowatość ziemi; w efekcie przelania roślina niszczeje i jest trudna do odratowania. Należy pamiętać o działaniu siły grawitacji - woda zawsze spłynie w dół, obojętnie ile jej nie wlejemy. Najlepiej jest podlewać filodendrony dookoła brzegów doniczki, a nie wlewać za każdym razem wodę do środka (skąd wyrasta pęd główny).

Wtykanie w ziemię palca daje fałszywy obraz wilgotności ziemi. Gleba może być sucha jak pieprz do 3-4 cm od powierzchni, ale w niższych partiach może być za mokra, zwłaszcza jeśli doniczka nie ma drenażu.
Aby sprawdzić, czy nadeszła już pora na podlanie, należy wetknąć delikatnie jasny patyk (np. starą kredkę, patyczek bambusowy itd.), w glebę i dopchnąć go aż do strefy korzeniowej nie uszkadzając przy tym korzeni. Jeśli po wyciągnięciu ziemia jest mokra i przywiera do patyka, to znaczy, że roślina ma dostateczną wilgoć. Jeśli jednak patyk jest prawie czysty i suchy to znak, że już czas na podlewanie. Ziemia powinna być sucha w 2/3 swojej objętości. Woda, która zgromadzi się w czasie kilku minut na podstawce musi być wylana, by dno doniczki nie było w niej zanurzone.

Woda - najlepsza jest miękka, deszczówka, chociaż aroidy tolerują też zwykłą kranówkę. Żadna roślina nie znosi wody twardej, wapiennej dlatego należy taką wodę: przegotować, schłodzić i użyć do podlewania, albo do naczynia z twardą wodą wepchnąć na 24h płócienny woreczek wypełniony kwaśnym torfem (0,5 kg torfu na 10 L wody), który zmiękczy wodę. Można też zamontować na kranie filtr do odwróconej osmozy (wysoki koszt zakupu).
Jak najbardziej wskazane jest używanie deszczówki, jednakże z naturalnych względów nie podlewamy deszczówką, gdy zamieszkujemy tereny o utrzymującym się tam w powietrzu wysokim stężeniu pierwiastków ciężkich. Nie podlewamy roślin stopionym w zimie śniegiem ze względu na zanieczyszczenia.

Patrz też: Uprawa hydroponiczna.


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii