Filodendrony  
  18-11-2019 17:31  
 
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
[PL] 2008-2019 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
2. Kultywary - rodzice i potomstwo
Inne rośliny w mojej kolekcji
Oświetlenie dla filodendrona i sztuczne doświetlanie
Cztery pory roku w uprawie filodendrona - jesień
Film - ręczne zapylanie Thaumatophyllum bipinnatifidum
Pułapki lepowe na ziemiórki - jak zrobić samemu?
Sprzedaż sadzonek filodendronów i innych - październ...
Rozmnażanie filodendrona
Opracowanie - Hybrydyzacja filodendronów
Filodendrony - łatwe czy trudne rośliny pokojowe?
5. Miodowa rosa
Zjawisko tzw. 'miodowej' lub też 'lepkiej' rosy (ang. honey dew) można zaobserwować na niektórych roślinach, np. storczykach, ale także na filodendronach (np. Ph. erubescens 'Emerald Queen'), bananowcach (Musa acuminata), czy też Aglaonema sp. bez względu na warunki uprawy (dom/szklarnia). Może ono być powiązane z gutacją, ale wygląd rosy zdecydowanie różni się od kropelek wody, jakie obserwujemy na liściach podczas wilgotnych, deszczowych dni i nocy.

Filodendrony posiadają dodatkowe gruczoły nektarowe*, których wydzielina prawdopodobnie ma przyciągać mrówki (w naturalnym biotopie, dżungli). Te, budują gniazda w podłożu, blisko korzeni filodendronu. Symbioza współżycia z mrówkami najprawdopodobniej nie tylko służy dostarczaniu składników pokarmowych (roznoszonych przez insekty) do korzeni powietrznych rośliny występujących na pędzie pod łodygą liściową, ale także ochronie przed szkodnikami - gąsienicami, mszycami itp.

W przypadku dorosłego Ph. 'Emerald Queen', rosa w postaci małych, lekko lepkich i szklistych kropelek pojawia się w miejscu ciemniejszych punkcików (gruczołów) rozłożonych wzdłuż łodyg liściowych, ale także na okrywach najmłodszych liści (które zasychają i odpadają wraz ze starzeniem się rośliny). Jest słodka w smaku.

* Źródło: 1
Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

autumn bipinnatifidum brasil choroby emerald duke emerald queen epipremnum erubescens filmy gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika jesień lato monstera moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie pielęgnacja pincushion podlewanie podpórka podłoże prince of orange rhaphidophora rozmnażanie scindapsus syngonium temperatura thaumatophyllum wilgotność wiosna xanadu zima

Darmowy hosting
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe