Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
5. Miodowa rosa
Zjawisko tzw. 'miodowej' lub też 'lepkiej' rosy (ang. honey dew) można zaobserwować na niektórych roślinach, np. storczykach, ale także na filodendronach (np. Ph. erubescens 'Emerald Queen'), bananowcach (Musa acuminata), czy też Aglaonema sp. bez względu na warunki uprawy (dom/szklarnia). Może ono być powiązane z gutacją, ale wygląd rosy zdecydowanie różni się od kropelek wody, jakie obserwujemy na liściach podczas wilgotnych, deszczowych dni i nocy.

Filodendrony posiadają dodatkowe gruczoły nektarowe*, których wydzielina prawdopodobnie ma przyciągać mrówki (w naturalnym biotopie, dżungli). Te, budują gniazda w podłożu, blisko korzeni filodendronu. Symbioza współżycia z mrówkami najprawdopodobniej nie tylko służy dostarczaniu składników pokarmowych (roznoszonych przez insekty) do korzeni powietrznych rośliny występujących na pędzie pod łodygą liściową, ale także ochronie przed szkodnikami - gąsienicami, mszycami itp.

W przypadku dorosłych Ph. 'Emerald Queen', Ph. King of Spades' rosa w postaci małych, lekko lepkich i szklistych kropelek pojawia się w miejscu ciemniejszych punkcików (gruczołów) na podstawie katafili (które zasychają i odpadają wraz ze starzeniem się rośliny). U Ph. hastatum pokrywa łodyżki liściowe. Jest słodka w smaku.

* Źródło: 1


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii