Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Identyfikacja Twoich filodendronów i innych roślin pokojowych: tutaj.
[PL] 2008-2024 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Artykuły: 3. Moja kolekcja - obserwacje
Inne rośliny w mojej kolekcji
Lista posiadanych roślin innych, niż filodendrony.

Obserwacje - Alocasia amazonica (archiwalne)
Alocasia, to kolejna piękność ze świata roślin obrazkowatych (Araceae). Dzięki swoim wybijającym się z otoczenia sztywnym, strzałkowatym liściom o błyszczącej lub welwetowej powierzchni i grubym nerwom, pod dachy mieszkań trafiło kilka z ponad dwustu naturalnie rosnących odmian alokazji, a dodatkowo na potrzeby rynkowe, wyprodukowano kilkadziesiąt krzyżówek tej rośliny (w tym dosyć polsko-brzmiącą odmianę Alocasia 'Frydek').

Obserwacje - Arum italicum
Arum italicum (obrazki włoskie) to rodzaj Arum z rodziny Araceae, który doskonale radzi sobie w ogrodach w Polsce, a kupić można go już w większości większych marketów ogrodniczych lub internetowych. Ma dwie charakterystyczne cechy, za które jest ciekawym dodatkiem do ogrodów - strzałkowate, mocno zielone i unerwione liście oraz owoce przebarwiające się jesienią (czas dojrzewania) na ogniście pomarańczowy kolor. Posiadam od 2019 r.

Obserwacje - Colocasia esculenta
W maju 2018 r. kupiłam bulwę Colocasia esculenta. Jest to roślina z rodziny Araceae, pochodząca z tropików - poł. Indie, poł.-wschodnia Azja, Nepal i jedno z najwcześniej uprawianych przez człowieka warzyw. Jednak nie kupiłam jej na sałatki, ale dla walorów zdobniczych - wg. opisów w Internecie - na giętkich, półtorametrowych łodyżkach osadzone są liście o długości ok. 60 cm. Czy tak też miała wyglądać moja Colocasia?

Obserwacje - Epipremnum pinnatum
Epipremnum pinnatum, to mistrz zmiany kształtu liścia. Początkowo liście są ciemno-zielone, owalno-szpiczaste, 'skórzaste' i błyszczące, a pod każdym węzłem wyrasta korzonek powietrzny. W miarę dojrzewania, u starych roślin, które miały możliwość wspinania się po drzewach i zapewnione naturalne warunki środowiskowe, liście stają się jasnozielone, a brzegi głęboko wcinane.

Obserwacje - Ph. 'Birkin' i 'Rojo Congo'
Ph. 'Birkin' to względnie nowa odmiana, która jeszcze 2-3 lata temu na portalach aukcyjnych kosztowała ponad 300 zł. Ogólnie filodendron ten uważam za paskudny i nie miałam zamiaru go kupować, ale wzięłam ze względu na w/w 'bonus'.

Obserwacje - Ph. 'Brasil' (archiwalne)
Philodendron hederaceum 'Brasil', to kultywar uzyskany z dzikiego filodendrona 'sercowatego' hederaceum o zielonych liściach. Posiadam w kolekcji od 2012 r.

Obserwacje - Ph. 'Burle Marx' (archiwalne)
Skusił mnie mały i niepopularnie wyglądający filodendron z ogłoszenia. Wg. sprzedającej jest to odmiana 'Burle Marx', z czym ciężko się nie zgodzić przeglądając dla porównania zdjęcia rośliny matecznej i roślin z Internetu.

Obserwacje - Ph. 'Emerald Duke'
Rośnie dosyć szybko, jest pnący, a liście wyglądają na razie jak u młodego Ph. sagittifolium jednak są szersze, krótsze, jaśniejsze i bardziej błyszczące. W kolekcji od 2014 r.

Obserwacje - Ph. 'Emerald Queen'
Artykuł zawiera informacje o Ph. 'Emerald Queen' (prywatna kolekcja, 3 dorosłe rośliny w 1 doniczce, hydroponika). W kolekcji od 2012 r.

Obserwacje - Ph. 'Emerald Queen' młody
Nieduży filodendron o sztywnych, grubych, podłużnych liściach. Starsze są z wierzchu ciemniejsze, a młode jasno-zielone. Spód liścia jest czerwony. Łodyżki krótkie, grube, żółte z czerwonawymi cętkami, a młode z zielonymi. Korzenie jasne, grubsze niż u Ph. hederaceum, porównywalne do Ph. erubescens. W kolekcji od 2012 r.

Obserwacje - Ph. 'Emerald Queen' starszy
Kultywar o wydłużonych, ciemno-zielonych liściach z wierzchu i jasno-zielonych na spodzie. Charakterystyczne brązowe plamki na łodyżkach liściowych i czerwonawy spód młodych liści. W kolekcji od 2012 r.

Obserwacje - Ph. 'Golden Princess' 'Green Beauty' 'Congo'
Jest to wariacja hybrydy 'Green Princess', które odróżnia spód młodego liścia - u 'Green Princess' jest jasnozielony, u 'Golden Princess' ciemnożółty.

Obserwacje - Ph. 'Green Princess' (archiwalne)
To nowy kultywar, zredukowany do rozmiarów wygodnych dla każdego mieszkania. Liście ma mocno zielone, grube, twarde, sztywne, bardzo błyszczące. Na powierzchni można zobaczyć wąskie rowki, podobnie jak u Ph. 'Royal Queen'. Starsze są ciemnozielone z jasnym spodem, młode jasnozielone także pod spodem.

Obserwacje - Ph. 'King of Spades'
Philodendron 'King of Spades', to dziecko znanego amerykańskiego hodowcy i hybrydyzatora Roberta H. McColley'a (opatentował np. odmiany Ph. 'Pincushion', 'Emerald Queen' i 'McColley's Finale'). W kolekcji od 2015 r.

Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
Mało mam żółtych filodendronów w kolekcji, więc kupiłam 'Lemon Lime', który występuje w handlu także pod nazwą 'Malay Gold'. Łodyżki młodych liści są lekko pomarańczowe.

Obserwacje - Ph. 'Little Phil'
To australijczyk, dziecko Roba i Alison Pilling, opatentowane w 2017 r. pod nr PP28329. Sadzonkę filodendrona odkryto w 2009 r. w komercyjnej australijskiej szkółce w Doonan. Rodzice hybrydy są nieznani.

Obserwacje - Ph. 'Majesty' 'Lisa''
Ph. 'Majesty' ('Lisa'). To jedna z hybryd słynnego Roberta H. McColleya, opatentowana w 1972 r. (#PP3,535). Rodzicami kultywaru są filodendrony: 'Burgundy' oraz Ph. wendlandii, Ph. hastatum, Ph. erubescens, Ph. imbe i nieokreślonego gatunku. Data nabycia (z wymiany): sierpień 2020 r.

Obserwacje - Ph. 'New Red' 'Ruby'
Na pierwszy rzut oka, nie wyróżnia się niczym spośród znanych, pnących filodendronów czerwieniejących, dlatego nie sprzedaje się chyba jakoś rewelacyjnie. Jednak spostrzegawcze oko dostrzeże jedną, ważną cechę tej nowej hybrydy. Ogonki liściowe są szerokie, otwarte, w kształcie podłużnej łyżeczki, jakich nie mają znane już odmiany np. Philodendron 'Red Emerald', 'Royal Queen', 'King of Spades'.

Obserwacje - Ph. 'Pincushion'
Philodendron 'Pincushion' to jedyna miniaturka Philodendrona - kultywar wyprodukowany w laboratorium. Posiadam w kolekcji od 2013 r.

Obserwacje - Ph. 'Pink Princess'
To już masowa, laboratoryjna uprawa 'Pink Princess', którą można obecnie kupić za 19 zł. Jeszcze ok. 2019-2020 r. filodendron ten kosztował kilka stów :)

Obserwacje - Ph. 'Red Back'
Nowy kultywar, zwarty, kompaktowy, pnący. Liście owalne, mięsiste, skórzaste, brak wyraźnych nerwów bocznych. Nerw główny górą szerszy, zielony, pod spodem wzniesiony, czerwony. Liście dołem lekko czerwone. Krótkie ogonki liściowe, korzenie powietrzne.

Obserwacje - Ph. 'Red Sun' 'Cherry Red'
Nowa hybryda, której młody liść jest czerwony.

Obserwacje - Ph. 'Rojo Congo' 'Red Beauty'
Ph. 'Rojo Congo' (czytamy z hiszpańskiego 'roho' - czerwony kongo), jako młoda roślina prezentuje się niepozornie. Rośnie jednak szybko, więc po 2-3 latach możemy spodziewać się dużej rośliny, na którą trzeba przygotować odpowiednie stanowisko.

Obserwacje - Ph. 'Royal Queen'
'Dziecko' Roberta H. McColleya, opatentowane w 1973 r. Rodzicami kultywaru są filodendrony: Ph. wendlandii, Ph. hastatum, Ph. erubescens, Ph. imbe i nieokreślonego gatunku. Pędy oraz ogonki liściowe są prawie czarne, natomiast liście są skórzaste, ciemno-bordowe z ciemno-zielonym podbarwieniem, które widać na zdjęciach wykonywanych z lampą błyskową. W roślinie wyraźnie czuć siłę i ekspansywność.
Filodendrony w Galerii