Filodendrony  
  22-08-2019 11:46  
 
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Sprzedaż botanicznego rękodzieła - oprawione suszonk...
Obserwacja - Alocasia amazonica
Poszerzanie wąskiego parapetu
Obserwacje - Colocasia esculenta
Obserwacje - Scindapsus pictus
Obserwacje - Rhaphidophora tetrasperma
Obserwacje - Ph. erubescens
Obserwacje - Ph. 'Pincushion'
Obserwacje - Ph. 'Emerald Queen'
Obserwacje - Ph. 'King of Spades'
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Darmowy hosting
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie gatunkowi Philodendron. Rośliny te, jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę. Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: Darknation.eu
[PL] 2008-2019 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Ostatnio dodane zdjęcia

Philodendron x 'Birkin'

Philodendron x 'Birkin'

'Onyx'

'Variegated Imperial...

bipennifolium 'Aurea'

atabapoense
Artykuły: 3. Moja kolekcja - obserwacje
Obserwacja - Alocasia amazonica
Alocasia, to kolejna piękność ze świata roślin obrazkowatych (Araceae). Dzięki swoim wybijającym się z otoczenia sztywnym, strzałkowatym liściom o błyszczącej lub welwetowej powierzchni i grubym nerwom, pod dachy mieszkań trafiło kilka z ponad dwustu naturalnie rosnących odmian alokazji, a dodatkowo na potrzeby rynkowe, wyprodukowano kilkadziesiąt krzyżówek tej rośliny (w tym dosyć polsko-brzmiącą odmianę Alocasia 'Frydek').

Obserwacje - Colocasia esculenta
W maju 2018 r. kupiłam bulwę Colocasia esculenta. Jest to roślina z rodziny Araceae, pochodząca z tropików - poł. Indie, poł.-wschodnia Azja, Nepal i jedno z najwcześniej uprawianych przez człowieka warzyw. Jednak nie kupiłam jej na sałatki, ale dla walorów zdobniczych - wg. opisów w Internecie - na giętkich, półtorametrowych łodyżkach osadzone są liście o długości ok. 60 cm. Czy tak też miała wyglądać moja Colocasia?

Obserwacje - Ph. 'Brasil'
Philodendron hederaceum 'Brasil', to kultywar uzyskany z dzikiego filodendrona 'sercowatego' hederaceum o zielonych liściach. Posiadam w kolekcji od 2012 r.

Obserwacje - Ph. 'Burle Marx'
Skusił mnie mały i niepopularnie wyglądający filodendron z ogłoszenia. Wg. sprzedającej jest to odmiana 'Burle Marx', z czym ciężko się nie zgodzić przeglądając dla porównania zdjęcia rośliny matecznej i roślin z Internetu.

Obserwacje - Ph. 'Emerald Duke'
Rośnie dosyć szybko, jest pnący, a liście wyglądają na razie jak u młodego Ph. sagittifolium jednak są szersze, krótsze, jaśniejsze i bardziej błyszczące. W kolekcji od 2014 r.

Obserwacje - Ph. 'Emerald Queen'
Artykuł zawiera informacje o Ph. 'Emerald Queen' (prywatna kolekcja, 3 dorosłe rośliny w 1 doniczce, hydroponika). W kolekcji od 2012 r.

Obserwacje - Ph. 'Emerald Queen' młody
Nieduży filodendron o sztywnych, grubych, podłużnych liściach. Starsze są z wierzchu ciemniejsze, a młode jasno-zielone. Spód liścia jest czerwony. Łodyżki krótkie, grube, żółte z czerwonawymi cętkami, a młode z zielonymi. Korzenie jasne, grubsze niż u Ph. hederaceum, porównywalne do Ph. erubescens. W kolekcji od 2012 r.

Obserwacje - Ph. 'Emerald Queen' starszy
Kultywar o wydłużonych, ciemno-zielonych liściach z wierzchu i jasno-zielonych na spodzie. Charakterystyczne brązowe plamki na łodyżkach liściowych i czerwonawy spód młodych liści. W kolekcji od 2012 r.

Obserwacje - Ph. 'King of Spades'
Philodendron 'King of Spades', to dziecko znanego amerykańskiego hodowcy i hybrydyzatora Roberta H. McColley'a (opatentował np. odmiany Ph. 'Pincushion', 'Emerald Queen' i 'McColley's Finale'). W kolekcji od 2015 r.

Obserwacje - Ph. 'Pincushion'
Philodendron 'Pincushion' to jedyna miniaturka Philodendrona - kultywar wyprodukowany w laboratorium. Posiadam w kolekcji od 2013 r.

Obserwacje - Ph. erubescens
Filodendron ten zainteresował mnie głównie poprzez swoją ciemną barwę liści. Odmiana 'Red Emerald' ma jaśniejsze liście i czerwone pędy. Ten natomiast wytwarza prawie brązowe młode liście. W kolekcji od 2014 r.

Obserwacje - Ph. erubescens 'Red Emerald'
Ta odmiana filodendrona rośnie u mnie dosyć dobrze. Tworzy długie międzywęźla (odległości między kolejnymi liśćmi na łodydze) przez co wygląda trochę 'łyso', ale być może taka już jego uroda. Liście, łodyżki liściowe, nerwy pod liściem i korzenie powietrzne wybarwiają się na mało nasycony, ciemno-czerwony kolor, a nowe przyrosty, do czasu otwarcia się liści, są w kolorze krwistej czerwieni. Posiadam w kolekcji od 2002 r.

Obserwacje - Ph. hastatum
Filodendron uprawiany na całym świecie ze względu na liście w odcieniu srebrzystej zieleni, jednak niezbyt popularny z powodu chaotycznego pokroju. Posiadam w kolekcji od 2008 r.

Obserwacje - Ph. hederaceum
Często uprawiane pnącze domowe, spopularyzowane w Polsce w latach 1970-1980. Znany pod nazwą 'sercolistny' od kształtu liści, także jako scandens, oxycardium lub cordatum. Posiadam w kolekcji od 2008 r.

Obserwacje - Ph. microstictum (archiwalne)
Philodendron microstictum to pnącze o spłaszczonych, lśniących, sercowatych liściach i długich miedzywęźlach. 2014-2015 r.

Obserwacje - Ph. xanadu i bipinnatifidum (archiwalne)
Filodendron mocno reklamowany w sprzedaży, zwracający uwagę krzaczastym pokrojem (młode rośliny), ząbkowanym kształtem liści i wzniosłymi, wzorzystymi łodygami (starsze rośliny). Odporny na zaniedbania tak, jak i większy od niego Ph. bipinnatifidum. Oba posiadałam w kolekcji od 2008 do 2016 r.

Obserwacje - Rhaphidophora tetrasperma
Rhaphidophora tetrasperma spotykana w handlu jako 'Monstera mini', Monstera 'Piccolo' lub też 'Monstera Ginny' ('Ginnie') z gatunkiem Monstera nie ma nic wspólnego, poza przynależnością do tej samej rodziny roślin obrazkowatych (Araceae). Pochodzi z Tajlandii i Malezji, a zidentyfikowano ją już w 1893 r. Jest to pnącze, które może dorosnąć w naturalnych warunkach do 15 metrów wysokości. W kolekcji od 2015 r.

Obserwacje - Scindapsus pictus
Scindapsus to kolejne po Monstera i Epipremnum pnącze często mylone z gatunkiem Philodendron. Łączy je jedynie wspólna rodzina Araceae, jednak różnice w budowie są widoczne gołym okiem.

Poszerzanie wąskiego parapetu
Celem było stworzenie składanego poszerzenia istniejącego parapetu (15 cm) na wzór opuszczanych stołów ściennych w ciasnych kuchniach. Po poszerzeniu zyskałam 22 cm przestrzeni na doniczki z roślinami.
Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

autumn bipinnatifidum brasil choroby emerald duke emerald queen epipremnum erubescens filmy gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika jesień lato monstera moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie pielęgnacja pincushion podlewanie podpórka podłoże prince of orange rhaphidophora rozmnażanie scindapsus syngonium temperatura wilgotność wiosna xanadu zima