Filodendrony  
  13-07-2020 23:49  
 
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
[PL] 2008-2020 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Sprzedaż sadzonek filodendronów i innych - czerwiec ...
Obserwacje - Ph. 'Royal Queen'
Inne rośliny w mojej kolekcji
Obserwacje - Ph. 'Red Back'
2. Kultywary - rodzice i potomstwo
Filmy - potrawy z aroidów
1. Inne Araceae - Monstera
Oświetlenie dla filodendrona i sztuczne doświetlanie
Cztery pory roku w uprawie filodendrona - jesień
Film - ręczne zapylanie Thaumatophyllum bipinnatifidum
Artykuły: 3. Moja kolekcja - obserwacje
Inne rośliny w mojej kolekcji
Lista posiadanych roślin innych, niż filodendrony.

Obserwacja - Alocasia amazonica
Alocasia, to kolejna piękność ze świata roślin obrazkowatych (Araceae). Dzięki swoim wybijającym się z otoczenia sztywnym, strzałkowatym liściom o błyszczącej lub welwetowej powierzchni i grubym nerwom, pod dachy mieszkań trafiło kilka z ponad dwustu naturalnie rosnących odmian alokazji, a dodatkowo na potrzeby rynkowe, wyprodukowano kilkadziesiąt krzyżówek tej rośliny (w tym dosyć polsko-brzmiącą odmianę Alocasia 'Frydek').

Obserwacje - Colocasia esculenta
W maju 2018 r. kupiłam bulwę Colocasia esculenta. Jest to roślina z rodziny Araceae, pochodząca z tropików - poł. Indie, poł.-wschodnia Azja, Nepal i jedno z najwcześniej uprawianych przez człowieka warzyw. Jednak nie kupiłam jej na sałatki, ale dla walorów zdobniczych - wg. opisów w Internecie - na giętkich, półtorametrowych łodyżkach osadzone są liście o długości ok. 60 cm. Czy tak też miała wyglądać moja Colocasia?

Obserwacje - Epipremnum pinnatum


Obserwacje - Ph. 'Brasil'
Philodendron hederaceum 'Brasil', to kultywar uzyskany z dzikiego filodendrona 'sercowatego' hederaceum o zielonych liściach. Posiadam w kolekcji od 2012 r.

Obserwacje - Ph. 'Burle Marx'
Skusił mnie mały i niepopularnie wyglądający filodendron z ogłoszenia. Wg. sprzedającej jest to odmiana 'Burle Marx', z czym ciężko się nie zgodzić przeglądając dla porównania zdjęcia rośliny matecznej i roślin z Internetu.

Obserwacje - Ph. 'Emerald Duke'
Rośnie dosyć szybko, jest pnący, a liście wyglądają na razie jak u młodego Ph. sagittifolium jednak są szersze, krótsze, jaśniejsze i bardziej błyszczące. W kolekcji od 2014 r.

Obserwacje - Ph. 'Emerald Queen'
Artykuł zawiera informacje o Ph. 'Emerald Queen' (prywatna kolekcja, 3 dorosłe rośliny w 1 doniczce, hydroponika). W kolekcji od 2012 r.

Obserwacje - Ph. 'Emerald Queen' młody
Nieduży filodendron o sztywnych, grubych, podłużnych liściach. Starsze są z wierzchu ciemniejsze, a młode jasno-zielone. Spód liścia jest czerwony. Łodyżki krótkie, grube, żółte z czerwonawymi cętkami, a młode z zielonymi. Korzenie jasne, grubsze niż u Ph. hederaceum, porównywalne do Ph. erubescens. W kolekcji od 2012 r.

Obserwacje - Ph. 'Emerald Queen' starszy
Kultywar o wydłużonych, ciemno-zielonych liściach z wierzchu i jasno-zielonych na spodzie. Charakterystyczne brązowe plamki na łodyżkach liściowych i czerwonawy spód młodych liści. W kolekcji od 2012 r.

Obserwacje - Ph. 'King of Spades'
Philodendron 'King of Spades', to dziecko znanego amerykańskiego hodowcy i hybrydyzatora Roberta H. McColley'a (opatentował np. odmiany Ph. 'Pincushion', 'Emerald Queen' i 'McColley's Finale'). W kolekcji od 2015 r.

Obserwacje - Ph. 'Pincushion'
Philodendron 'Pincushion' to jedyna miniaturka Philodendrona - kultywar wyprodukowany w laboratorium. Posiadam w kolekcji od 2013 r.

Obserwacje - Ph. 'Red Back'
Nowy kultywar, zwarty, kompaktowy, pnący. Liście owalne, mięsiste, skórzaste, brak wyraźnych nerwów bocznych. Nerw główny górą szerszy, zielony, pod spodem wzniesiony, czerwony. Liście dołem lekko czerwone. Krótkie ogonki liściowe, korzenie powietrzne.

Obserwacje - Ph. 'Royal Queen'


Obserwacje - Ph. erubescens
Filodendron ten zainteresował mnie głównie poprzez swoją ciemną barwę liści. Odmiana 'Red Emerald' ma jaśniejsze liście i czerwone pędy. Ten natomiast wytwarza prawie brązowe młode liście. W kolekcji od 2014 r.

Obserwacje - Ph. erubescens 'Red Emerald' (archiwalne)
Ta odmiana filodendrona rośnie u mnie dosyć dobrze. Tworzy długie międzywęźla (odległości między kolejnymi liśćmi na łodydze) przez co wygląda trochę 'łyso', ale być może taka już jego uroda. Liście, łodyżki liściowe, nerwy pod liściem i korzenie powietrzne wybarwiają się na mało nasycony, ciemno-czerwony kolor, a nowe przyrosty, do czasu otwarcia się liści, są w kolorze krwistej czerwieni. Posiadam w kolekcji od 2002 r.

Obserwacje - Ph. hastatum (archiwalne)
Filodendron uprawiany na całym świecie ze względu na liście w odcieniu srebrzystej zieleni, jednak niezbyt popularny z powodu chaotycznego pokroju. Posiadam w kolekcji od 2008 r.

Obserwacje - Ph. hederaceum
Często uprawiane pnącze domowe, spopularyzowane w Polsce w latach 1970-1980. Znany pod nazwą 'sercolistny' od kształtu liści, także jako scandens, oxycardium lub cordatum. Posiadam w kolekcji od 2008 r.

Obserwacje - Ph. microstictum (archiwalne)
Philodendron microstictum to pnącze o spłaszczonych, lśniących, sercowatych liściach i długich miedzywęźlach. 2014-2015 r.

Obserwacje - Rhaphidophora tetrasperma
Rhaphidophora tetrasperma spotykana w handlu jako 'Monstera mini', Monstera 'Piccolo' lub też 'Monstera Ginny' ('Ginnie') z rodzajem Monstera nie ma nic wspólnego, poza przynależnością do tej samej rodziny roślin obrazkowatych (Araceae) i plemienia monstrowatych. Pochodzi z Tajlandii i Malezji, a zidentyfikowano ją już w 1893 r. Jest to pnącze, które może dorosnąć w naturalnych warunkach do 15 metrów wysokości. W kolekcji od 2015 r.

Obserwacje - Scindapsus pictus (archiwalne)
Scindapsus to kolejne po Monstera i Epipremnum pnącze często mylone z rodzajem Philodendron. Łączy je jedynie wspólna rodzina Araceae, jednak różnice w budowie są widoczne gołym okiem.

Obserwacje - Thaumatophyllum xanadu i bipinnatifidum (archiwalne)
Filodendron mocno reklamowany w sprzedaży, zwracający uwagę krzaczastym pokrojem (młode rośliny), ząbkowanym kształtem liści i wzniosłymi, wzorzystymi łodygami (starsze rośliny). Odporny na zaniedbania tak, jak i większy od niego Thaumatophyllum bipinnatifidum. Oba posiadałam w kolekcji od 2008 do 2016 r.
Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

Autumn Baron bipinnatifidum Black Cardinal Brasil choroby Congo i Rojo Congo Emerald Duke Emerald Prince Emerald Queen Epipremnum erubescens filmy Frilly Willy Golden Xanadu gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika Imperial Green Imperial Red jesień lato Lemon Lime Lickety Split Little Hope Little Phil McColley McColley's Finale Monstera Moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie Painted Lady pielęgnacja Pincushion podlewanie podpórka podłoże Prince Albert Prince of Orange Red Empress Rhaphidophora Royal Queen rozmnażanie Scindapsus Syngonium temperatura Thaumatophyllum wilgotność wiosna xanadu zima

Darmowy hosting
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe