Filodendrony  
  19-09-2020 18:06  
 
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
[PL] 2008-2020 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. 'Majesty'
2. Kultywary - rodzice i potomstwo
Obserwacje - Ph. squamiferum
Obserwacje - Ph. 'Little Phil'
Obserwacje - Ph. erubescens
Obserwacje - Ph. 'Pincushion'
Obserwacje - Ph. 'Emerald Queen'
Obserwacje - Ph. 'Emerald Duke'
Obserwacje - Ph. 'Burle Marx'
Obserwacje - Epipremnum pinnatum
Artykuły: 3. Moja kolekcja - obserwacje
Inne rośliny w mojej kolekcji
Lista posiadanych roślin innych, niż filodendrony.

Obserwacja - Alocasia amazonica
Alocasia, to kolejna piękność ze świata roślin obrazkowatych (Araceae). Dzięki swoim wybijającym się z otoczenia sztywnym, strzałkowatym liściom o błyszczącej lub welwetowej powierzchni i grubym nerwom, pod dachy mieszkań trafiło kilka z ponad dwustu naturalnie rosnących odmian alokazji, a dodatkowo na potrzeby rynkowe, wyprodukowano kilkadziesiąt krzyżówek tej rośliny (w tym dosyć polsko-brzmiącą odmianę Alocasia 'Frydek').

Obserwacje - Colocasia esculenta
W maju 2018 r. kupiłam bulwę Colocasia esculenta. Jest to roślina z rodziny Araceae, pochodząca z tropików - poł. Indie, poł.-wschodnia Azja, Nepal i jedno z najwcześniej uprawianych przez człowieka warzyw. Jednak nie kupiłam jej na sałatki, ale dla walorów zdobniczych - wg. opisów w Internecie - na giętkich, półtorametrowych łodyżkach osadzone są liście o długości ok. 60 cm. Czy tak też miała wyglądać moja Colocasia?

Obserwacje - Epipremnum pinnatum [Nowy]
Epipremnum pinnatum, to mistrz zmiany kształtu liścia. Początkowo liście są ciemno-zielone, owalno-szpiczaste, 'skórzaste' i błyszczące, a pod każdym węzłem wyrasta korzonek powietrzny. W miarę dojrzewania, u starych roślin, które miały możliwość wspinania się po drzewach i zapewnione naturalne warunki środowiskowe, liście stają się jasnozielone, a brzegi głęboko wcinane.

Obserwacje - Ph. 'Brasil'
Philodendron hederaceum 'Brasil', to kultywar uzyskany z dzikiego filodendrona 'sercowatego' hederaceum o zielonych liściach. Posiadam w kolekcji od 2012 r.

Obserwacje - Ph. 'Burle Marx' [Nowy]
Skusił mnie mały i niepopularnie wyglądający filodendron z ogłoszenia. Wg. sprzedającej jest to odmiana 'Burle Marx', z czym ciężko się nie zgodzić przeglądając dla porównania zdjęcia rośliny matecznej i roślin z Internetu.

Obserwacje - Ph. 'Emerald Duke' [Nowy]
Rośnie dosyć szybko, jest pnący, a liście wyglądają na razie jak u młodego Ph. sagittifolium jednak są szersze, krótsze, jaśniejsze i bardziej błyszczące. W kolekcji od 2014 r.

Obserwacje - Ph. 'Emerald Queen' [Nowy]
Artykuł zawiera informacje o Ph. 'Emerald Queen' (prywatna kolekcja, 3 dorosłe rośliny w 1 doniczce, hydroponika). W kolekcji od 2012 r.

Obserwacje - Ph. 'Emerald Queen' młody
Nieduży filodendron o sztywnych, grubych, podłużnych liściach. Starsze są z wierzchu ciemniejsze, a młode jasno-zielone. Spód liścia jest czerwony. Łodyżki krótkie, grube, żółte z czerwonawymi cętkami, a młode z zielonymi. Korzenie jasne, grubsze niż u Ph. hederaceum, porównywalne do Ph. erubescens. W kolekcji od 2012 r.

Obserwacje - Ph. 'Emerald Queen' starszy
Kultywar o wydłużonych, ciemno-zielonych liściach z wierzchu i jasno-zielonych na spodzie. Charakterystyczne brązowe plamki na łodyżkach liściowych i czerwonawy spód młodych liści. W kolekcji od 2012 r.

Obserwacje - Ph. 'Green Princess' [Nowy]
To nowy kultywar, zredukowany do rozmiarów wygodnych dla każdego mieszkania. Liście ma mocno zielone, grube, twarde, sztywne, bardzo błyszczące. Na powierzchni można zobaczyć wąskie rowki, podobnie jak u Ph. 'Royal Queen'. Starsze są ciemnozielone z jasnym spodem, młode jasnozielone także pod spodem.

Obserwacje - Ph. 'King of Spades'
Philodendron 'King of Spades', to dziecko znanego amerykańskiego hodowcy i hybrydyzatora Roberta H. McColley'a (opatentował np. odmiany Ph. 'Pincushion', 'Emerald Queen' i 'McColley's Finale'). W kolekcji od 2015 r.

Obserwacje - Ph. 'Little Phil' [Nowy]
To australijczyk, dziecko Roba i Alison Pilling, opatentowane w 2017 r. pod nr PP28329. Sadzonkę filodendrona odkryto w 2009 r. w komercyjnej australijskiej szkółce w Doonan. Rodzice hybrydy są nieznani.

Obserwacje - Ph. 'Majesty' [Nowy]
Ph. 'Majesty'. To jedna z hybryd słynnego Roberta H. McColleya, opatentowana w 1972 r. (#PP3,535). Rodzicami kultywaru są filodendrony: 'Burgundy' oraz Ph. wendlandii, Ph. hastatum, Ph. erubescens, Ph. imbe i nieokreślonego gatunku. Data nabycia (z wymiany): sierpień 2020 r.

Obserwacje - Ph. 'Pincushion' [Nowy]
Philodendron 'Pincushion' to jedyna miniaturka Philodendrona - kultywar wyprodukowany w laboratorium. Posiadam w kolekcji od 2013 r.

Obserwacje - Ph. 'Red Back' [Nowy]
Nowy kultywar, zwarty, kompaktowy, pnący. Liście owalne, mięsiste, skórzaste, brak wyraźnych nerwów bocznych. Nerw główny górą szerszy, zielony, pod spodem wzniesiony, czerwony. Liście dołem lekko czerwone. Krótkie ogonki liściowe, korzenie powietrzne.

Obserwacje - Ph. 'Royal Queen'
'Dziecko' Roberta H. McColleya, opatentowane w 1973 r. Rodzicami kultywaru są filodendrony: Ph. wendlandii, Ph. hastatum, Ph. erubescens, Ph. imbe i nieokreślonego gatunku. Pędy oraz ogonki liściowe są prawie czarne, natomiast liście są skórzaste, ciemno-bordowe z ciemno-zielonym podbarwieniem, które widać na zdjęciach wykonywanych z lampą błyskową. W roślinie wyraźnie czuć siłę i ekspansywność.

Obserwacje - Ph. 'Ruby' [Nowy]
Ph. 'Ruby' jest hybrydą Paula De Costera, opatentowaną w 1985 r. (#PP6,098) w Belgii. Sadzonka pochodzi ze szkółki Bamboo Nursery na Florydzie, ale rośliny mateczne są nieznane. Charakterystyczne cechy nie były widoczne aż do czasu podrośnięcia sadzonki w szklarniach belgijskich.

Obserwacje - Ph. erubescens [Nowy]
Filodendron ten zainteresował mnie głównie poprzez swoją ciemną barwę liści. Odmiana 'Red Emerald' ma jaśniejsze liście i czerwone pędy. Ten natomiast wytwarza prawie brązowe młode liście. W kolekcji od 2014 r.

Obserwacje - Ph. erubescens 'Red Emerald' (archiwalne)
Ta odmiana filodendrona rośnie u mnie dosyć dobrze. Tworzy długie międzywęźla (odległości między kolejnymi liśćmi na łodydze) przez co wygląda trochę 'łyso', ale być może taka już jego uroda. Liście, łodyżki liściowe, nerwy pod liściem i korzenie powietrzne wybarwiają się na mało nasycony, ciemno-czerwony kolor, a nowe przyrosty, do czasu otwarcia się liści, są w kolorze krwistej czerwieni. Posiadam w kolekcji od 2002 r.

Obserwacje - Ph. hastatum
Filodendron uprawiany na całym świecie ze względu na liście w odcieniu srebrzystej zieleni, jednak niezbyt popularny z powodu chaotycznego pokroju. Posiadam w kolekcji od 2008 r.

Obserwacje - Ph. hederaceum
Często uprawiane pnącze domowe, spopularyzowane w Polsce w latach 1970-1980. Znany pod nazwą 'sercolistny' od kształtu liści, także jako scandens, oxycardium lub cordatum. Posiadam w kolekcji od 2008 r.

Obserwacje - Ph. microstictum (archiwalne)
Philodendron microstictum to pnącze o spłaszczonych, lśniących, sercowatych liściach i długich miedzywęźlach. 2014-2015 r.

Obserwacje - Ph. pedatum [Nowy]
To filodendron pnący o rzadkim ulistnieniu i długich łodyżkach liściowych, dlatego warto sadzić po kilka sadzonek w jednej doniczce i przypinać do palika lub drabinki. Liście z wiekiem zmieniają kształt podobnie jak u S. podophyllum - od gładkich do bardzo wcinanych.

Obserwacje - Ph. squamiferum [Nowy]
Niegdyś bardzo drogi, dostępny tylko z wymiany między kolekcjonerami, a obecnie znajdziemy go w kilku supermarketach ogrodniczych oraz w sklepach on-line. Na początku swojej 'kariery' w uprawie filodendronów we wczesnych latach 2000, patrząc na zdjęcia tego gatunku wydawało mi się, że jest on bardzo wymagający pod względem uprawy. Bliższe spotkanie uzmysłowiło mi jednak, że to bardzo odporne i ekspansywnie rosnące pnącze. W kolekcji od 09/2020 r.
Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

Autumn Baron bipinnatifidum Black Cardinal Brasil choroby Congo i Rojo Congo Emerald Duke Emerald Prince Emerald Queen Epipremnum erubescens filmy Frilly Willy Golden Xanadu Green Princess gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika Imperial Green Imperial Red jesień King of Spades lato Lemon Lime Lickety Split Little Hope Little Phil Majesty Lisa McColley McColley's Finale Monstera Moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie Painted Lady pedatum pielęgnacja Pincushion podlewanie podpórka podłoże Prince Albert Prince of Orange Red Back Red Empress Rhaphidophora Royal Queen rozmnażanie Ruby Scindapsus squamiferum subhastatum Syngonium temperatura Thaumatophyllum wilgotność wiosna xanadu zima

Darmowy hosting
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe