Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Ekspozycja dla filodendrona
Połączenia kolorystyczne
Walorem dekoracyjnym filodendronów są głównie liście. Jako rośliny o raczej jednolitym ubarwieniu liści dobrze wyglądają na tle o jednolitej barwie.

Kolor liści i zestawienie kolorystyczne otoczenia (tło, elementy dekoracyjne, osłonki):

- ciemno-zielone liście: barwy pomarańczowe, czerwone, jasny brąz, średni brąz, jasna zieleń, ceglasty, ciemna wiśnia, terakota, złoty, żółty, kremowy;
- jasno-zielone: ciemna zieleń, odcienie brązu (zwłaszcza ciemny brąz), pomarańcz, terakota;
- czerwieniejące: żółć, bordo, biel;
- bordowe, variegata: wiśnia, odcienie granatu, czerń, fiolet, ciemna zieleń, biel;
- kremowe, nakrapiane, variegata: granat, czerwień, pomarańcz, ciemny popielaty, ciemniejsze odcienie szarości, czerń, biel, zieleń jasna i ciemna;
- żółtawe, nakrapiane, paskowane: pomarańcz, granat, ciemna zieleń, lila, ciemny brąz.

Połączenie z drewnem
Pnącza wszelkiego rodzaju o zielonych i skórzastych liściach świetnie wyglądają w połączeniu z drewnem o naturalnym kolorze, niebejcowanym (drewno może być lakierowane bezbarwnie). Daje to naturalistyczny efekt, jeszcze lepszy w mieszkaniach o nieco klasycznym wyglądzie z dużą ilością drewnianych szaf, kredensów, półek, krat, żaluzji itd. Im bogatszy i ciemniejszy odcień drewna, tym bardziej podkreśla walory ozdobne rośliny. Filodendron ładnie wygląda, gdy umieścimy go w pobliżu mebla, na którym wyraźnie zaznaczają się słoje drewna. Rośliny o liściach zielonych bardzo pasują do pomieszczeń z meblami wykonanymi z drewna bukowego, sosnowego, dębowego, modrzewiowego i lipowego, natomiast pnącza o ulistnieniu czerwonawym i bordowym ładnie wyglądają w zestawieniu z drewnem mahoniowym, hebanowym czy palisandrem. Aroidy bardzo harmonijnie zestawiają się z rattanowymi lub wiklinowymi meblami i osłonkami. To samo zalecenie dotyczy osłonek na doniczki.

Połączenie z metalem
Nie jestem zwolenniczką łączenia filodendronów z meblami metalowymi, ani ze szkłem. Nie wygląda to naturalnie, metal skutecznie gasi urodę każdej rośliny.

Połączenie z plastikiem
Nie da się uniknąć przedmiotów plastikowych, jednak te oferują sterylność i trwałość lepszą niż ceramika czy drewno, a poza tym są od nich wiele tańsze.

Połączenie z kamieniem, betonem, marmurem
Nie pasuje. Filodendrony mają delikatną urodę, a wszelkie przemysłowe, industrialne dekoracje, osłonki stają się dominujące w ich otoczeniu. Wyjątek stanowią filodendrony drzewiaste o grubych liściach i zdecydowanych formach, jak 'Narrow' czy jego hybryda 'Ring of Fire' lub krzaczasty Thaumatophyllum xanadu. Poza tym, kamień jest zimny, a filodendrony czy scindapsusy pochodzą z tropików, więc zimno szkodzi ich korzeniom.

Nabłyszczanie liści
Liście filodendrona mają dużą powierzchnię, na której zwłaszcza w przypadku zraszania, gromadzi się kurz. Można z nim walczyć poprzez pokrycie każdego czystego liścia bardzo cienką warstwą nabłyszczacza. Zabieg powtarza się co trzy, cztery tygodnie i nie stosuje się spryskiwana liści wodą. Przed kolejnym nabłyszczeniem należy usunąć starą warstwę i poczekać do wyschnięcia. Nie używamy piwa, oleju i innych specyfików spożywczych, ale wyłącznie dedykowane produkty ogrodnicze.
Najlepsze efekty lśniącej powierzchni daje nabłyszczanie gładkich liści o jednolitym, ciemnym ubarwieniu, natomiast białe, żółte lub kremowe plamki na liściach załamują światło i efekt błysku nie jest już tak widoczny.
Nie nabłyszcza się liści o aksamitnej powierzchni (gatunki Ph. melanochrysum, Ph. verrucosum, Ph. gloriosum, Ph. hederaceum var. micans, Scindapsus pictus, S. treubii, M. adansonii, i podobnych); kurz należy ścierać mokrą gąbką lub płukać liście w misce z wodą, delikatnym strumieniem prysznica, ale nie pod ciśnieniem z kranu.


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii