Filodendrony  
  31-05-2020 11:45  
 
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
[PL] 2008-2020 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Sprzedaż sadzonek filodendronów i innych - maj 2020 r.
Obserwacje - Ph. 'Royal Queen'
Inne rośliny w mojej kolekcji
Obserwacje - Ph. 'Red Back'
2. Kultywary - rodzice i potomstwo
Filmy - potrawy z aroidów
1. Inne Araceae - Monstera
Oświetlenie dla filodendrona i sztuczne doświetlanie
Cztery pory roku w uprawie filodendrona - jesień
Film - ręczne zapylanie Thaumatophyllum bipinnatifidum
Korzenie powietrzne filodendrona
Korzenie powietrzne (czepne) wyrastają z pędów nadziemnych filodendrona, a umiejscowione są pod zawiązkami liści. Są one sztywne, a u młodych roślin łamliwe. U małych filodendronów odmiany Ph. hederaceum są cienkie i łatwo przysychają w suchym klimacie. U dużych egzemplarzy, jak Ph. bipinnatifidum* są grubości ołówka lub markera, nie zasychają zbyt szybko, ale po wrośnięciu w podłoże łatwiej gniją, gdy gleba jest zalana.

Pełnią one kilka ważnych funkcji w poprawnej uprawie tej rośliny, dlatego nie należy ich usuwać, a tylko delikatnie przesunąć w kierunku podłoża, w jakim uprawiana jest roślina lub zastosować palik z mchem albo drabinkę.

Funkcja podporowa
Filodendrony posiadają płytki, powierzchniowy system korzeniowy. Dodatkowe korzenie utrzymują roślinę przy podporze, dzięki czemu czując się stabilnie, może ona wykształcać kolejne, coraz większe liście. W naturalnym środowisku korzenie te pomagają piąć się filodendronom ku jaśniejszym partiom dżungli dla usprawnienia procesów fotosyntezy, wytworzenia kwiatów i nasion.
Z mojego doświadczenia wynika, że nie tylko możliwość wczepienia się korzeni w podłoże, ale już sam fakt istnienia podpory usprawnia wzrost filodendrona i co za tym idzie, nowe liście przyrastają prawidłowo.

Funkcja odżywiająca
Korzenie powietrzne pobierają z otoczenia tlen i wilgoć, a jeśli owijają się wokół kory drzewa, także składniki pokarmowe. Z racji tego, jeśli uprawiamy filodendrona przy paliku z mchem i widzimy, że jego korzenie wrosły już w podporę, to od czasu do czasu warto spryskać mech wodą z niskim roztworem nawozu (dla roślin ozdobnych z liści).

Funkcja ozdobna
Korzenie te są walorem dekoracyjnym rośliny, ponieważ występują w różnych kolorach, w odcieniach czerwonego, żółtego, zielonkawego, białego i brązowego. Nierzadko otaczają doniczkę niczym 'sznury' i płożą się po podłodze.

Ciekawostka z Internetu
Amerykańska bloggerka Pamela podpatrzyła dorosłego Ph. bipinnatifidum*, którego korzenie powietrzne, w naturze szukające podłoża, nie znalazły go ani w ciasnej doniczce, ani w szerszej osłonce. Z braku miejsca, zaczęły układać się spiralnie wokół ścianek osłonki.

*Uwaga, w 2018 r., po badaniach DNA, Philodendron bipinnatifidum został przypisany do nowego gatunku Thaumatophyllum bipinnatifidum.


(Zdjęcia autorki w/w bloga)


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

Autumn Baron bipinnatifidum Black Cardinal Brasil choroby Congo i Rojo Congo Emerald Duke Emerald Prince Emerald Queen Epipremnum erubescens filmy Frilly Willy Golden Xanadu gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika Imperial Green Imperial Red jesień lato Lemon Lime Lickety Split Little Hope Little Phil McColley McColley's Finale Monstera Moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie Painted Lady pielęgnacja Pincushion podlewanie podpórka podłoże Prince Albert Prince of Orange Red Empress Rhaphidophora Royal Queen rozmnażanie Scindapsus Syngonium temperatura Thaumatophyllum wilgotność wiosna xanadu zima

Darmowy hosting
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe