Filodendrony  
  29-06-2017 09:26  
 
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Sprzedaż roślin
Obserwacje - Ph. 'Emerald Duke'
Obserwacje - Ph. xanadu i bipinnatifidum (archiwalne)
Obserwacje - Ph. microstictum (archiwalne)
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'King of Spades'
Choroby filodendrona - zgiły kwiat Ph. bipinnatifidum
Obserwacje - Rhaphidophora tetrasperma
Obserwacje - Ph. erubescens
Obserwacje - Scindapsus pictus
Tagi artykułów

autumn bipinnatifidum brasil choroby emerald queen epipremnum erubescens filmy gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika jesień lato monstera moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie pielęgnacja pincushion podlewanie podpórka podłoże prince of orange rhaphidophora rozmnażanie scindapsus syngonium temperatura wilgotność wiosna xanadu zima

Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie gatunkowi Philodendron. Rośliny te, jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę. Znajdziecie nas pod adresem: http://bit.ly/filodendrony
Darmowy hosting: Darknation.eu
[PL] 2008-2014 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Korzenie powietrzne filodendrona
Korzenie powietrzne (czepne) wyrastają z pędów nadziemnych filodendrona, a umiejscowione są pod zawiązkami liści. Są one sztywne, a u młodych roślin łamliwe. U małych filodendronów odmiany Ph. hederaceum są cienkie i łatwo przysychają w suchym klimacie. U dużych egzemplarzy, jak Ph. bipinnatifidum są grubości ołówka lub markera, nie zasychają zbyt szybko, ale po wrośnięciu w podłoże łatwiej gniją, gdy gleba jest zalana.

Pełnią one kilka ważnych funkcji w poprawnej uprawie tej rośliny, dlatego nie należy ich usuwać, a tylko delikatnie przesunąć w kierunku podłoża, w jakim uprawiana jest roślina lub zastosować palik z mchem albo drabinkę.

Funkcja podporowa
Filodendrony posiadają płytki, powierzchniowy system korzeniowy. Dodatkowe korzenie utrzymują roślinę przy podporze, dzięki czemu czując się stabilnie, może ona wykształcać kolejne, coraz większe liście. W naturalnym środowisku korzenie te pomagają piąć się filodendronom ku jaśniejszym partiom dżungli dla usprawnienia procesów fotosyntezy, wytworzenia kwiatów i nasion.
Z mojego doświadczenia wynika, że nie tylko możliwość wczepienia się korzeni w podłoże, ale już sam fakt istnienia podpory usprawnia wzrost filodendrona i co za tym idzie, nowe liście przyrastają prawidłowo.

Funkcja odżywiająca
Korzenie powietrzne pobierają z otoczenia tlen i wilgoć, a jeśli owijają się wokół kory drzewa, także składniki pokarmowe. Z racji tego, jeśli uprawiamy filodendrona przy paliku z mchem i widzimy, że jego korzenie wrosły już w podporę, to od czasu do czasu warto spryskać mech wodą z niskim roztworem nawozu (dla roślin ozdobnych z liści).

Funkcja ozdobna
Korzenie te są walorem dekoracyjnym rośliny, ponieważ występują w różnych kolorach, w odcieniach czerwonego, żółtego, zielonkawego, białego i brązowego. Nierzadko otaczają doniczkę niczym 'sznury' i płożą się po podłodze.

Ciekawostka z Internetu
Amerykańska bloggerka Pamela podpatrzyła dorosłego Ph. bipinnatifidum, którego korzenie powietrzne, w naturze szukające podłoża, nie znalazły go ani w ciasnej doniczce, ani w szerszej osłonce. Z braku miejsca, zaczęły układać się spiralnie wokół ścianek osłonki.


(Zdjęcia autorki w/w bloga)


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w galerii

Darmowy hosting
Dowolna dotacja
Cel: nowa, funkcjonalna domena.
Wpisz kwotę dotacji:
¤

INFORMACJA
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porada dnia
Aby zapewnić roślinie wystarczającą ilość wilgoci w powietrzu, ustawiamy ją w podstawce na tacy wypełnionej wodą. Polecane w okresie zimowym i tylko w ogrzewanych pomieszczeniach.
Tagi newsów

hederaceum hastatum filmy hybrydy cultivary xanadu ogród botaniczny szklarnia erubescens

Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe