Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Cztery pory roku w uprawie filodendrona - wiosna
Wiosna

Najgorszy czas w życiu domowego filodendrona właśnie mija. Filodendrony uprawiane zimą w ogrzewanych mieszkaniach mogą mieć wysuszone końcówki liści, nawet jeśli były spryskiwane wodą lub nawilżane z poziomu tacy z keramzytem. Ogonki liściowe są wydłużone z powodu krótkiego dnia. Twarda woda zostawiła na liściach trudny do usunięcia osad, który zatkał aparaty szparkowe, niezbędne do oddychania. Podłoże (jeśli było zmienianie poprzedniej wiosny) zdążyło już utracić swoją przepuszczalność.

Na wiosnę (od marca do połowy maja) przede wszystkim przesadzamy filodendrony do nowej ziemi. Z przesadzaniem czekamy jednak w przypadku, kiedy filodendron zaczął tworzyć nowy liść, bo przesadzenie może zakłócić proces jego rozwoju. O konieczności przesadzenia decyduje stan rośliny i jej korzeni (przerośnięte czy nie), podłoża (zbite, zalane, pokryte pleśnią, jałowe, zbyt mało składników pokarmowych) oraz doniczki (osad, pęknięcia). Przed przesadzeniem usuwamy suche liście, a zdrowe myjemy gąbką (nie ostrą powierzchnią). Po wodzie z mydłem zostaje osad, lepiej zaopatrzyć się w specjalny, naturalny preparat do usuwania osadu, starego nabłyszczacza itp.. Można spłukać liście lekkim strumieniem wody w zlewie albo wannie (należy owinąć korzenie workiem foliowym, aby ziemia się nie kruszyła). Uważamy, żeby nie uszkodzić korzeni, ani liści.

Jeżeli korzenie ledwo mieszczą się w doniczce, to przesadzamy do doniczki o numer większej. Jeśli ciągle ma miejsce, to przesadzamy do nowej doniczki o tym samym rozmiarze, lub tej samej, dobrze wymytej i odkażonej. W obu przypadkach, pamiętamy o rozłożeniu grubej warstwy drenażu (drobny lub duży keramzyt, w zależności od wielkości doniczki) na spodzie.
Do podłoża dodajemy nawozu (kurzak lub obornik suchy lub pałeczki/korki nawozowe), możemy też dodać mikoryzy lub posypać widoczne korzenie ukorzeniaczem dla lepszego rozgałęziania się.

Wiosna, to dobry czas na robienie sadzonek, kupno, wymianę lub sprzedaż roślin (wysyłka po ustąpieniu przymrozków), a także na podjęcie decyzji, czy chcemy uprawiać filodendrona w hydroponice. Możemy też pomyśleć o zakupie przydomowego (balkonowego) tunelu foliowego, jeśli możemy pozwolić sobie na trzymanie roślin na zewnątrz. Tunel trzeba będzie cieniować w godzinach, kiedy słońce będzie najintensywniejsze i zawsze podczas aklimatyzacji roślin do nowych warunków. Filodendrony możemy wstawić do takiego tunelu dopiero od połowy maja, chociaż warto umieszczać je tam także wtedy, jeśli kwiecień okaże się ciepły, ale na noc wnosić do domu. W takim przypadku należy tunel dobrze wietrzyć i nawilżać od środka w ciągu dnia (wiaderko z wodą na podłodze, lub spryskiwanie), bo roślina zareaguje źle na tak odmienne warunki otoczenia.


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecane tematy: nawożenie, hydroponika, podłoże, rozmnażanie, podlewanie, temperatura

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii