Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Identyfikacja Twoich filodendronów i innych roślin pokojowych: tutaj.
[PL] 2008-2024 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Cztery pory roku w uprawie filodendrona - jesień
Jesień

Z nastaniem jesieni nasze filodendrony to już dwukrotnie większe okazy niż te, które oglądaliśmy wiosną (w efekcie prawidłowej uprawy).
Po lecie filodendrony są zazwyczaj w dobrej kondycji, więc nie wymagają wielu zabiegów. Jeśli jednak ziemia zbiła się i stała mało przepuszczalna lub jałowa, wrzesień jest ostatnim momentem na przesadzanie rośliny (jeśli zalana, to przesadzamy od razu bez względu na porę roku).

Dzień robi się krótszy, a intensywność promieni słonecznych słabnie. Wrzesień może być jeszcze upalny, więc filodendrony trzymamy ciągle w tunelach foliowych lub szklarenkach i cieniujemy, ale jeśli noce są chłodne (poniżej +16C), to wnosimy rośliny do pomieszczeń, czasowo lub do następnej wiosny. W ciągu dnia nie trzeba już tak bardzo wietrzyć tuneli, jak w ciągu lata, co pomoże utrzymać wilgotne powietrze w środku obiektu. Nie podlewamy już intensywnie, właśnie z powodu chłodnych nocy, bo wilgoć będzie zalegać w podłożu i oziębiać korzenie, a to prosta droga do zachorowania filodendrona.
Przed wniesieniem do pomieszczeń, sprawdzamy czy w podłożu nie ma larw, owadów, na liściach pająków
Nadal możemy nawozić podłoże, aż do połowy października.

W październiku i listopadzie, dni i noce będą już zimniejsze, więc rozpocznie się sezon grzewczy. Dla roślin trzymanych w tunelu i wniesionych do wewnątrz to terapia szokowa, więc należy zadbać o nawilżanie powietrza wokół nich już od pierwszego dnia takiej przeprowadzki (taca z wodą i keramzytem pod roślinami, ale spód doniczki nie może dotykać keramzytu). Rośliny trzymane latem w pokojach należy odsunąć od kaloryferów, ale zapewnić im ciągły dostęp do światła. Filodendrony powinny stać ok 1 - 1.5 m od okna południowego/wschodniego i 0.3 - 1 m od północnego/zachodniego. Powietrze wokół roślin także musi być nawilżane dla zapobiegania zasychaniu liści i korzeni czepnych.

Rozmnażanie roślin będzie już trudniejsze z braku dobrego oświetlenia (chyba, że doświetlamy po parę godzin dziennie specjalnymi lampami), więc rozmnażanie lepiej odłożyć do wiosny.


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecane tematy: nawożenie, hydroponika, podłoże, rozmnażanie, podlewanie, temperatura

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii