Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
3. Uprawa młodych filodendronów, maluchów, baby
Młode filodendrony, na rynku ogrodniczym zwane 'maluchami' od ang. baby (dziecko) wymagają w zasadzie mniejszej troski niż dorosłe rośliny, które poprzedni właściciel lub sklep trzymał w sobie tylko znanych warunkach.

Zaraz po zakupie/otrzymaniu młodego filodendrona możemy wykonać kilka standardowych działań:
- ocena nadziemnych części rośliny (szukamy zgniłych lub suchych liści, owadów i innych szkodników lub potencjalnych chorób),
- zamaczamy/opłukujemy tylko same liście w wodzie, żeby umyć je z resztek starej wody, oprysków (doniczkę z ziemią możemy owinąć foliowym woreczkiem, żeby nie posypało się podłoże),
- wyjmujemy roślinę (wszystkie nowe rośliny) z doniczki (najlepiej przez odwrócenie jej do góry nogami i uderzanie krawędzią doniczki o inny przedmiot dotąd, aż roślina sama wysunie się) i oceniamy stan korzeni - tu musimy usunąć część podłoża, ale powinniśmy posiadać już nowe podłoże do przesadzenia,
- po pozytywnej ocenie, przesadzamy do nowego podłoża i doniczki dopasowanej do bryły korzeniowej (nie za duże) oraz podlewamy jednorazowo,
- ustawiamy roślinę w miejscu zgodnym z jej wymaganiami (sprzedawca powinien określić miejsce uprawy, lub znajdziecie informacje o tym na tej stronie),
- co tydzień sprawdzamy stan rośliny - czy nie gnije, czy nie zwijają się liście, nie uległa poparzeniom słonecznym, nie latają wokół niej muszki ziemiórki, czy posiadane już zawiązki nowych liści zaczynają się powiększać i otwierać. Podlewamy w miarę potrzeby (kiedy podłoże będzie lekko przeschnięte). Nowoprzesadzonych ani chorych roślin nie nawozimy - nawóz do roślin zielonych lub obornik podajemy dopiero po 2 msc. od przyjęcia się rośliny lub wyleczenia.

Jeśli ocena stanu korzeni lub liści wypadła negatywnie, wtedy:
- zainfekowane liście traktujemy odpowiednio dobranym środkiem ochrony roślin lub przeciwko szkodnikom, a suche lub zgnite usuwamy palcami lub nożykiem wraz z łodyżkami, nie uszkadzając pędu i pozostałych liści,
- jeśli korzenie były nadgnite, to usuwamy całość podłoża, płuczemy bryłę w wodzie, żeby pozbyć się przylepionych resztek ziemi (często nie oddzielą się całkowicie),
- usuwamy ostrym nożykiem uszkodzone korzenie (zgniłe, miękkie, brązowe, puste w środku),
- umieszczamy roślinę w słoiku lub kubku z czystą wodą i koniecznie zmieniamy ją codziennie oraz dodatkowo płuczemy korzenie w osobnym zbiorniku, ponieważ resztki podłoża spowodują gnicie wody i dalsze gnicie korzeni. Płukanie wykonujemy delikatnie, żeby ich nie uszkodzić.
Roślinę w takiej quasi-hydroponice stawiamy w jasnym, ale nie słonecznym miejscu, np. na cieniowanym parapecie (za kartką papieru), żeby mogła przeprowadzać proces fotosyntezy i tworzyć nowe korzenie. Kiedy zauważymy, że ich liczba jest zadowalająca, możemy filodendron posadzić w nowym podłożu (patrz wyżej, doniczka dobrana do rozmiaru bryły korzeniowej) lub uprawiać w hydroponice (keramzyt lub inne).

Więcej informacji znajdziesz w kategorii: uprawa filodendronów.
Zobacz w galerii: od małych roślin do dorosłych okazów.


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii