Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Choroby filodendrona - zgniły kwiat Thaumatophyllum bipinnatifidum
[Uwaga, w 2018 r., po badaniach DNA, Philodendron bipinnatifidum został przypisany do nowego gatunku Thaumatophyllum bipinnatifidum.]

Napisała do mnie Pani Magda z pytaniem, dlaczego na jej roślinie zgniły pąki kwiatów Ph. bipinnatifidum, w których dodatkowo spostrzegła małe glisty.

Sytuacja: kilkunastoletni (wg. mnie, na oko, 20-30-letni) Ph. bipinnatifidum z 7 dorosłymi liśćmi osadzonymi na grubym pędzie (z typowymi 'oczkami' po opadłych łodygach) i z 4 pąkami kwiatowymi został zakupiony i przeniesiony ze szklarni na klatkę schodową jasnego budynku. Stał tam około miesiąca w temperaturze +18-19C i jeden, największy z pąków zaczął się otwierać. Na trzeci dzień, Pani Magda zobaczyła, że 'kolba' (spathe, okrywa właściwego kwiatu - spadix'a) zbrązowiała, odłamała się i wpadła do doniczki. W spathe znajdowała się 'brązowawa maź z dużą ilością szarych, cienkich glist'.


Zobacz też album: kwiaty filodendronów tutaj.

Dlaczego tak się stało? Moja odpowiedź:
Jeśli filodendron był w stanie 'przed kwitnieniem' i zostało mu zmienione miejsce uprawy (a co za tym idzie, warunki uprawy - oświetlenie, temperatura, wilgotność powietrza, przestrzeń) po przeniesieniu do biura, to była bardzo duża szansa, że kwiaty nie rozwiną się, ale taka zmiana będzie miała też wpływ na rozwój liści (prawdopodobnie będą mniejsze, na dłuższych łodyżkach), chociaż krótkotrwały, dopóki filodendron nie przyzwyczai się do nowych warunków.

Kolby to kwiaty - to co widać, to zewnętrzna osłona kwiatu, zmodyfikowany liść tzw. spathe, a kwiat właściwy znajduje się wewnątrz i jest to taka jakby 'pałka' tzw. spadix (jak w kwiatach rodzaju Calla, a wizualnie jak u pałki wodnej, jednak biała lub kremowa i lekko wygięta do góry), która kiedy zostaje zapylona, cała pokrywa się nasionami.

Nie rozwinięte osłony kwiatów miały w sobie dużo wilgoci, a poza tym w tej konkretnej odmianie filodendronu kwiaty podczas pierwszych 2 dni stają się ciepłe do ok. +30 C (nie ciągle, ale w różnych odstępach czasowych, zależnie też od temp. pomieszczenia). Jest to naturalny mechanizm tej rośliny, po to by w warunkach naturalnych - w dżungli, zachęcić żuczki z rodziny Cyclocephala do zapylenia męskich kwiatów - te znajdują się na górze spadix, żeńskie są na samym dole, a sterylne męskie są na środku 'pałki' i one właśnie są odpowiedzialne za wydzielanie ciepła. Ciepło powoduje, że zapach kwiatu lepiej rozprzestrzenia się i ściąga w/w owady. Żuczek zaczyna spacerować po całym spadix i przenosi pyłek z jednej części do drugiej - zapyla.

Możliwe, że taki proces ocieplania już się rozpoczął, a ponieważ kwiaty nie mogły się otworzyć, bo w nowym miejscu miały np. mniej światła czy niższą temperaturę (filodendron w szklarni mógł mieć ok. +27C, wysoką wilgotność powietrza i prawdopodobnie był też doświetlany), więc zaczęły się psuć, bo nie mogły spalić zgromadzonej energii, zaczerpniętej z promieni słonecznych. Kwiaty muszą jakoś odpaść od rośliny, bo nie są jej stałym 'elementem', więc prawdopodobnie zgniły, stąd i robaki, chociaż nie mam pojęcia jakie to glisty, na pewno nie są to larwy żuczków, bo wyglądałyby inaczej, nie miały jak dostać się do rośliny, zresztą w Polsce i Europie żuczki te nie występują.

Kwitnienie filodendronu trwa dosyć krótko. Ponieważ problem nie dotyczył rośliny uprawianej w mieszkaniu czy też prywatnej szklarni, ale w miejscu publicznym, poradziłam Pani Magdzie, aby odcięła nożykiem technicznym i wyrzuciła nierozwinięte/nieudane kwiaty. W uprawie domowej polecałabym jednak zostawić takie nierozwinięte jeszcze pąki i obserwować je, czy też jakoś przyzwyczaiłyby się do nowych warunków, czy nie. Glisty, oczywiście w każdym przypadku powinny zostać usunięte.

Jak odciąć nierozwinięte kwiatostany?Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: Pani Magda (nazwisko do wiadomości redakcji). Zdjęcia wyostrzone, rozjaśnione i wykadrowane przez administratora strony Filodendrony.
Fotografia żuczków na w kwiatach filodendronu pochodzi z http://biologicalexceptions.blogspot.com
Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii