Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Identyfikacja Twoich filodendronów i innych roślin pokojowych: tutaj.
[PL] 2008-2024 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Artykuły: 3. Moja kolekcja - obserwacje
Obserwacje - Ph. 'Ruby'
Ph. 'Ruby' jest hybrydą Paula De Costera, opatentowaną w 1985 r. (#PP6,098) w Belgii. Sadzonka pochodzi ze szkółki Bamboo Nursery na Florydzie, ale rośliny mateczne są nieznane. Charakterystyczne cechy nie były widoczne aż do czasu podrośnięcia sadzonki w szklarniach belgijskich.

Obserwacje - Ph. bipennifolium aureum 'Gold Violin'
Filodendron o trudnej do zapamiętania nazwie, jest jednocześnie rośliną łatwą w uprawie, o charakterystycznym kształcie liści (stąd handlowa nazwa 'złote skrzypce' ang. 'Gold Violin').

Obserwacje - Ph. erubescens 'Red Emerald' (archiwalne)
Ta odmiana filodendrona rośnie u mnie dosyć dobrze. Tworzy długie międzywęźla (odległości między kolejnymi liśćmi na łodydze) przez co wygląda trochę 'łyso', ale być może taka już jego uroda. Liście, łodyżki liściowe, nerwy pod liściem i korzenie powietrzne wybarwiają się na mało nasycony, ciemno-czerwony kolor, a nowe przyrosty, do czasu otwarcia się liści, są w kolorze krwistej czerwieni. Posiadam w kolekcji od 2002 r.

Obserwacje - Ph. erubescens (archiwalne)
Filodendron ten zainteresował mnie głównie poprzez swoją ciemną barwę liści. Odmiana 'Red Emerald' ma jaśniejsze liście i czerwone pędy. Ten natomiast wytwarza prawie brązowe młode liście. W kolekcji od 2014 r.

Obserwacje - Ph. hastatum
Filodendron uprawiany na całym świecie ze względu na liście w odcieniu srebrzystej zieleni, jednak niezbyt popularny z powodu chaotycznego pokroju. Posiadam w kolekcji od 2008 r.

Obserwacje - Ph. hederaceum (archiwalne)
Często uprawiane pnącze domowe, spopularyzowane w Polsce w latach 1970-1980. Znany pod nazwą 'sercolistny' od kształtu liści, także jako scandens, oxycardium lub cordatum. Posiadam w kolekcji od 2008 r.

Obserwacje - Ph. microstictum (archiwalne)
Philodendron microstictum to pnącze o spłaszczonych, lśniących, sercowatych liściach i długich miedzywęźlach. 2014-2015 r.

Obserwacje - Ph. pedatum
To filodendron pnący o rzadkim ulistnieniu i długich łodyżkach liściowych, dlatego warto sadzić po kilka sadzonek w jednej doniczce i przypinać do palika lub drabinki. Liście z wiekiem zmieniają kształt podobnie jak u S. podophyllum - od gładkich do bardzo wcinanych.

Obserwacje - Ph. squamiferum


Obserwacje - Ph. subhastatum (archiwalne)
To jeden z tych filodendronów, które się od razu zapamiętuje z powodu spodu liścia upstrzonego czerwienią. Można pomylić go z Ph. cruentum, jednak u tego drugiego spód jest w 100% czerwony (poza cienkim, jaśniejszym obramowaniem) a unerwienie wydaje mi się rzadsze. Jest to filodendron pnący, wytwarza sporo korzeni powietrznych, więc będzie potrzebował mocnej podpórki.

Obserwacje - Rhaphidophora tetrasperma
Rhaphidophora tetrasperma spotykana w handlu jako 'Monstera mini', Monstera 'Piccolo' lub też 'Monstera Ginny' ('Ginnie') z rodzajem Monstera nie ma nic wspólnego, poza przynależnością do tej samej rodziny roślin obrazkowatych (Araceae) i plemienia monstrowatych. Pochodzi z Tajlandii i Malezji, a zidentyfikowano ją już w 1893 r. Jest to pnącze, które może dorosnąć w naturalnych warunkach do 15 metrów wysokości. W kolekcji od 2015 r.

Obserwacje - Scindapsus pictus (archiwalne)
Scindapsus to kolejne po Monstera i Epipremnum pnącze często mylone z rodzajem Philodendron. Łączy je jedynie wspólna rodzina Araceae, jednak różnice w budowie są widoczne gołym okiem.

Obserwacje - Thaumatophyllum 'Atom'
Thaumatophyllum 'Atom' to najprawdopodobniej ogromny T. bipinnatifidum potraktowany retardantami (środki chemiczne, które hamują wydzielanie giberliny, regulatora wzrostu odpowiedzialnego za wydłużanie komórek u roślin

Obserwacje - Thaumatophyllum xanadu i bipinnatifidum (archiwalne)
Filodendron mocno reklamowany w sprzedaży, zwracający uwagę krzaczastym pokrojem (młode rośliny), ząbkowanym kształtem liści i wzniosłymi, wzorzystymi łodygami (starsze rośliny). Odporny na zaniedbania tak, jak i większy od niego Thaumatophyllum bipinnatifidum. Oba posiadałam w kolekcji od 2008 do 2016 r.
Filodendrony w Galerii