Filodendrony  
  31-01-2023  
 
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2021 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Choroby filodendrona - żółte kropki
Obserwacje - Ph. 'Rojo Congo'
Obserwacje - Ph. 'Birkin' i 'Rojo Congo'
Sprzedaż sadzonek filodendronów - wrzesień 2022 r.
Choroby filodendrona - przypalenie liści
Obserwacje - Ph. 'Golden Princess'
Obserwacje - Ph. subhastatum
Obserwacje - Ph. squamiferum
Obserwacje - Ph. pedatum
Obserwacje - Ph. 'Ruby'
Obserwacje - Ph. 'Ruby'
Ph. 'Ruby' jest hybrydą Paula De Costera, opatentowaną w 1985 r. (#PP6,098) w Belgii. Sadzonka pochodzi ze szkółki Bamboo Nursery na Florydzie, ale rośliny mateczne są nieznane. Charakterystyczne cechy nie były widoczne aż do czasu podrośnięcia sadzonki w szklarniach belgijskich. De Coster rozmnażał go na dwa sposoby i każdy pozwalał powielić cechy rośliny matecznej. Cechy te to: ciemnozielono-brązowe najmłodsze, jeszcze nierozwinięte liście, pnący i zwarty pokrój, krótkie międzywęźla, dzięki którym roślina wygląda na gęstą. Dojrzałe łodyżki liściowe są szaro-purpurowe, niedojrzałe pomarańczowo-brązowe z odcieniem purpury. Katafile jasne, szaro-purpurowe, kontrastowe wobec liści. Liście wąskie, eliptyczno-strzałkowate, wydłużone, górą w kolorze żywej zieleni, dołem jasnozielone, pofalowane na krawędziach.
Tak jest opisany w patencie. Być może oryginał skrzyżowano z Ph. erubescens sp., aby pędom nadać bardziej czerwonego koloru, bo tak też prezentuje się na zdjęciach w obecnych czasach.

Data nabycia (z wymiany): sierpień 2020 r.
Stan wyjściowy: 1 sadzonka cięta z 3 liśćmi, ukorzeniona.
Uprawa: torf kwaśny z wermikulitem
Oświetlenie: 40 cm od okna południowego
Link do albumu.

sierpień 2020Docelowo:Patenty pobierzesz w kategorii PDF: tutaj.

PS. Serdeczne podziękowania dla Justyny za sadzonkę! :)

marzec 2021

Wszystko wskazuje na to, że będzie to piękny filodendron czerwieniejący o wąskich liściach w kolorze soczystej zieleni. Jest charakterystyczny, więc nie można go pomylić z odmianą np. Ph. 'Red Emerald'. Rośnie szybko i zaczyna się przechylać w stronę światła, mimo, że postawiony jest 0,5m od okna południowego.wrzesień 2022

'Ruby' to czy 'New Red', nadal ciężko powiedzieć, ale z malutkiej sadzonki powoli robi się 2-letni byczek.
Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

Atom Autumn Baron bipinnatifidum Black Cardinal Brasil choroby Congo i Rojo Congo Emerald Duke Emerald Prince Emerald Queen Epipremnum erubescens filmy Frilly Willy Golden Xanadu Green Princess gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika Imperial Green Imperial Red jesień King of Spades lato Lemon Lime Lickety Split Little Hope Little Phil Majesty Lisa McColley McColley's Finale Monstera Moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie Painted Lady pedatum pielęgnacja Pincushion podlewanie podpórka podłoże Prince Albert Prince of Orange Red Back Red Empress Rhaphidophora Royal Queen rozmnażanie Ruby Scindapsus squamiferum subhastatum Syngonium temperatura Thaumatophyllum wilgotność wiosna xanadu zima

Darmowy hosting
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe