Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Obserwacje - Ph. subhastatum (archiwalne)
Philodendron subhastatum

To jeden z tych filodendronów, które się od razu zapamiętuje z powodu dolnej strony liścia upstrzonej czerwienią. Można pomylić go z Ph. cruentum, jednak u tego drugiego spód jest w 100% czerwony (poza cienkim, jaśniejszym obramowaniem) a unerwienie wydaje mi się rzadsze. Jest to filodendron pnący, wytwarza sporo korzeni powietrznych, więc będzie potrzebował mocnej podpórki. Łodyżki liściowe są grube, sztywne i gładkie. Liście duże, sercowato-strzałkowate z wyraźnym, wklęsłym unerwieniem. Dorosłe mają pofalowane krawędzie. Katafile są jasnozielone.

Data nabycia (prezent): wrzesień 2020 r.
Stan wyjściowy: 1 sadzonka ukorzeniona z liściem i zawiązkiem nowego
Podłoże: torf kwaśny z wermikulitem
Oświetlenie: 50 cm od okna południowego
Link do galerii.

wrzesień 2020Docelowo:


Źródło: Ecuagenera.com

PS. Serdeczne podziękowania dla Justyny za sadzonkę!

marzec 2021

Bardzo chętnie rośnie, ale czerwień pod spodem liści wymaga dobrego oświetlenia, inaczej blednie, dlatego trzymam go na parapecie przed południowym oknem. Na wiosnę trzeba go będzie przestawić dalej, lub cieniować przed słońcem. Wymaga już podpórki i przesadzenia.wrzesień 2022

Filo bardzo urósł, w maju cięłam na 2. Niestety próba podzielenia Ph. subhastatum na pół i ukorzenianie w wodzie nie powiodła się. Systematycznie opadały dolne liście sadzonki szczytowej trzymanej w zmienianej co jakiś czas wodzie. Dół sadzonki gnił i nic nie dawało podcinanie jej. Została mi tylko sadzonka już zadoniczkowana, która co gorsza od początku ma problem z wytworzeniem liścia, a stoi w tym samym miejscu, co wcześniej. Nie jest to łatwy filodendron do uprawy w domu.Filo padł w 2022 r. i nie dało się go ukorzenić ponownie.


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii