Filodendrony  
  31-03-2023  
 
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Sprzedaż sadzonek filodendronów - wrzesień 2022 r.
8. O autorce
Choroby filodendrona - żółte kropki
Obserwacje - Ph. 'Rojo Congo'
Obserwacje - Ph. 'Birkin' i 'Rojo Congo'
Choroby filodendrona - przypalenie liści
Obserwacje - Ph. 'Golden Princess'
Obserwacje - Ph. subhastatum
Obserwacje - Ph. squamiferum
Obserwacje - Ph. pedatum
Obserwacje - Ph. squamiferum
Philodendron squamiferum

Niegdyś bardzo drogi, dostępny tylko z wymiany między kolekcjonerami, a obecnie znajdziemy go w kilku supermarketach ogrodniczych oraz w sklepach on-line. Na początku swojej 'kariery' w uprawie filodendronów we wczesnych latach 2000, patrząc na zdjęcia tego gatunku wydawało mi się, że jest on bardzo wymagający pod względem uprawy. Bliższe spotkanie uzmysłowiło mi jednak, że to bardzo odporne i ekspansywnie rosnące pnącze. W przeciwieństwie do większości filodendronów, ma twarde, włochate łodyżki i mocno się korzeni. Mało tego, potrafi zakwitnąć w domu po tylko kilku latach uprawy doniczkowej.
Pokrój ma 'rozlazły' dzięki dosyć długim ogonkom liściowym, dlatego wymaga dużo miejsca w uprawie. Lubi jednak rosnąć w grupie wraz z innymi filodendronami.

Data nabycia (prezent): wrzesień 2020 r.
Stan wyjściowy: 1 sadzonka ukorzeniona z liściem i 2 zawiązki nowych liści
Podłoże: torf kwaśny z wermikulitem
Oświetlenie: 40 cm od okna południowego
Link do galerii.

wrzesień 2020Docelowo:PS. Serdeczne podziękowania dla Justyny za sadzonkę!

marzec 2021

Do końca roku rósł chętnie, szybko, a w okresie późnozimowym przyhamował. Z braku miejsca na parapecie wsadziłam go do nieogrzewanej szklarenki, ale bardziej odpowiada mu miejsce tuż przy oknie (wiosna-jesień - cieniujemy od słońca).wrzesień 2022

Nie jest to filo łatwy w uprawie, ale da się. Lubi przewiewne podłoże z drenażem i sporo wody. Trudno go rozmnażać w wodzie, dół sadzonki gnije, liście opadają. Na pewno lubi stałe miejsca, do których się przyzwyczaja i wtedy może wytwarzać coraz większe liście.
Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

Atom Autumn Baron bipinnatifidum Black Cardinal Brasil choroby Congo i Rojo Congo Emerald Duke Emerald Prince Emerald Queen Epipremnum erubescens filmy Frilly Willy Golden Xanadu Green Princess gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika Imperial Green Imperial Red jesień King of Spades lato Lemon Lime Lickety Split Little Hope Little Phil Majesty Lisa McColley McColley's Finale Monstera Moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie Painted Lady pedatum pielęgnacja Pincushion podlewanie podpórka podłoże Prince Albert Prince of Orange Red Back Red Empress Rhaphidophora Royal Queen rozmnażanie Ruby Scindapsus squamiferum subhastatum Syngonium temperatura Thaumatophyllum wilgotność wiosna xanadu zima

Darmowy hosting
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe