Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Identyfikacja Twoich filodendronów i innych roślin pokojowych: tutaj.
[PL] 2008-2024 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Obserwacje - Scindapsus pictus (archiwalne)
Scindapsus to kolejne po Monstera i Epipremnum pnącze często mylone z rodzajem Philodendron. Łączy je jedynie wspólna rodzina Araceae, jednak różnice w budowie są widoczne gołym okiem.

Systematyka:

Domena: eukarionty
Królestwo: rośliny
Klad: rośliny naczyniowe
Klad: Euphyllophyta
Klad: rośliny nasienne
Klad: okrytonasienne
Klad: jednoliścienne
Rząd: żabieńcowce
Rodzina: obrazkowate
Podrodzina: Monsteroideae
Rodzaj: Scindapsus
Gatunek: Scindapsus pictus

Synonimy: Scindapsus argyraeus

Odkrycie i nazwa rośliny zostały opublikowane w połowie XIX w., czyli w czasie ekspansywnej kolonizacji oraz podróży morskich do egzotycznych krajów zainicjowanych przez europejskich botaników, geografów, kolekcjonerów, ale i handlarzy. Scindapsus pictus występuje w naturze w krajach o wilgotnym i ciepłym klimacie, jak Bangladesz, Tajlandia, Borneo, Jawa, Sumatra, czy na Filipinach. Stąd też uprawiany amatorsko w mieszkaniach, najlepiej udaje się w warunkach zbliżonych do naturalnych - w szklarenkach, akwariach i podobnych, izolowanych, jasnych, ciepłych pojemnikach zawierających podwyższoną wilgotność powietrza.
Pędy Scindapsus pictus są dosyć kruche w porównaniu do większości rodzajów Epipremnum i Philodendron. Powierzchnię liścia po zewnętrznej stronie pokrywa tzw. kutner (meszek), który już sugeruje preferencje klimatyczne tej rośliny, podobnie jak morfologia Ph. verrucosum, Ph. squamiferum czy Ph. andreanum.
Dzięki korzonkom powietrznym/czepnym, tak jak i u filodendronów oraz epipremnum, pędy potrafią przyczepiać się do kory drzew rozkładając symetrycznie liście na boki. W sprzedaży i uprawie domowej znajdują się jednak najczęściej egzemplarze sadzone w wiszących pojemnikach.
Wzór na liściach - raz występuje więcej koloru zielonego, a u innych srebrzystego - różni się do tego stopnia, że czasami rośliny te sprawiają nieco problemów w identyfikacji.


Data: 2015
Stan wyjściowy: dwie jedno-liściowe ukorzenione sadzonki
Podłoże: ziemia torfowa
Nawóz: -
Oświetlenie: 40 cm od okna
Terrarium: tak

Uprawa:
nr 1 maj - kwiecień 2015
nr 2 2017
marzec - lipiec 2018
2019 - nie mam, sprzedałam.


Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii