Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę. Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu Przekaż dotację: info tutaj
[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
To filodendron pnący o rzadkim ulistnieniu i długich łodyżkach liściowych, dlatego warto sadzić po kilka sadzonek w jednej doniczce i przypinać do palika lub drabinki. Liście z wiekiem zmieniają kształt podobnie jak u S. podophyllum - od gładkich do bardzo wcinanych.
Przez długi czas występował pod nazwą Ph. lacinatum, która jest obecnie synonimem i nie używamy jej. W hybrydyzacji wykorzystano jego materiał genetyczny do stworzenia Ph. 'Florida', 'Florida Beauty', 'Florida Ghost' i odmiany variegata.
Data nabycia (prezent): sierpień 2020 r. Stan wyjściowy: 1 sadzonka z 3 liśćmi, ukorzeniona Podłoże: torf kwaśny z wermikulitem Oświetlenie: 40 cm od okna południowego Link do albumu.
sierpień 2020
Docelowo:
PS. Serdecznie dziękuję Justynie za prezent!
marzec 2021
wrzesień 2022
Filo coraz wyższy. Mam już z niego dwie rosnące sadzonki i czas na kolejne cięcie, tylko czekam aż wykształci pełny liść, bo nie chcę go zniekształcić. Zauważam jednak, że po cięciu, z pąka śpiącego wychodzi bardzo ładny, duży liść, tj. ten następny po inicjującym.
Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki i z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.
Original DAJ Green Theme by: Dustin Baccetti, modified by NINa · Ported for PHP-Fusion v6 by: Fuzed Themes· Converted to PHP-Fusion v7 by Kenneth | Icons by FatCow