Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
1. Filodendron w pigułce FAQ
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Choroby filodendrona
Rozmnażanie filodendrona
Nawożenie filodendrona
Obserwacje - Ph. pedatum
Philodendron pedatum

To filodendron pnący o rzadkim ulistnieniu i długich łodyżkach liściowych, dlatego warto sadzić po kilka sadzonek w jednej doniczce i przypinać do palika lub drabinki. Liście z wiekiem zmieniają kształt podobnie jak u S. podophyllum - od gładkich do bardzo wcinanych.
Przez długi czas występował pod nazwą Ph. lacinatum, która jest obecnie synonimem i nie używamy jej. W hybrydyzacji wykorzystano jego materiał genetyczny do stworzenia Ph. 'Florida', 'Florida Beauty', 'Florida Ghost' i odmiany variegata.

Data nabycia (prezent): sierpień 2020 r.
Stan wyjściowy: 1 sadzonka z 3 liśćmi, ukorzeniona
Podłoże: torf kwaśny z wermikulitem
Oświetlenie: 40 cm od okna południowego
Link do albumu.

sierpień 2020Docelowo:PS. Serdecznie dziękuję Justynie za prezent!

marzec 2021wrzesień 2022

Filo coraz wyższy. Mam już z niego dwie rosnące sadzonki i czas na kolejne cięcie, tylko czekam aż wykształci pełny liść, bo nie chcę go zniekształcić. Zauważam jednak, że po cięciu, z pąka śpiącego wychodzi bardzo ładny, duży liść, tj. ten następny po inicjującym.wrzesień 2023

Po przesadzeniu i zagęszczaniu sadzonkami szczytowymi z tej samej rośliny:październik 2023


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki i z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii