Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Identyfikacja Twoich filodendronów i innych roślin pokojowych: tutaj.
[PL] 2008-2024 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Obserwacje - Arum italicum
Arum italicum (obrazki włoskie) to rodzaj Arum z rodziny Araceae, który doskonale radzi sobie w ogrodach w Polsce, a kupić można go już w większości większych marketów ogrodniczych lub internetowych. Ma dwie charakterystyczne cechy, za które jest ciekawym dodatkiem do ogrodów - strzałkowate, mocno zielone i unerwione liście oraz owoce przebarwiające się jesienią (czas dojrzewania) na ogniście pomarańczowy kolor.
Pochodzi z Wysp Brytyjskich, obserwuje się go także na Kaukazie, Wyspach Kanaryjskich, w rejonie morza Śródziemnego, północnej Afryki, Austrii, Argentynie, Nowej Zelandii i Północnej Ameryce.
W naturze wyrasta do ok. 46 cm średnicy i wysokości. Kwitnie na wiosnę, spatha jest biała, spadix kremowy. Kwiat rozgrzewa się nieznacznie, podobnie jak u Thaumatophyllum bipinnatifidum, co zauważył już w 1775 r. botanik i naturalista Lamarck. Roślina staje się tym samym bardziej odnajdywalna przez owady, których potrzebuje do zapylenia. Liście jak u wszystkich Araceae zawierają szczawiany wapnia, a cała roślina jest trująca.

Data nabycia: październik 2019r.
Stan wyjściowy: 3 zdrowe bulwy
Podłoże: torf kwaśny i ziemia ogrodowa
Oświetlenie: pół-cieniste (wschód/południe, w lecie po godz. 13-ej w pół-cieniu).

Październik 2019
Bulwy Arum italicum:





Październik 2020

Liście po roku uprawy:







Kwiecień 2023







Maj lub czerwiec 2023

Pierwsze kwitnienie



Lipiec 2023

Zielone owoce (obok rośnie Sauromatum venosum)





Wrzesień 2023

Pomarańczowe owoce (żadne ślimaki nie zeżarły ich, więc pewnie są mocno trujące)





Ilustracja botaniczna pokazująca, jak rozłożone są elementy kwiatu (autor Manuel García González)



Obecnie po 4 latach uprawy zauważyłam bardzo dużo bulwek potomnych, które ładnie wypuszczają liście. Zimą Arum italicum bardzo dobrze zimuje pod lekką nawet warstwą liści i co ciekawsze, liście są nadal zielone! Z jednej strony rośnie tam bluszcz na drabince i rododendron, z drugiej byliny i wspomniane Sauromatum. Owoce mają w sobie bardzo dużo wody, oraz sporo nasion. Zbiorę je przed przymrozkami i w ramach eksperymentu, spróbuję posadzić w doniczkach w domu, a resztę może sprzedam.


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki i z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii