Filodendrony  
  01-04-2023  
 
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Sprzedaż sadzonek filodendronów - wrzesień 2022 r.
8. O autorce
Choroby filodendrona - żółte kropki
Obserwacje - Ph. 'Rojo Congo'
Obserwacje - Ph. 'Birkin' i 'Rojo Congo'
Choroby filodendrona - przypalenie liści
Obserwacje - Ph. 'Golden Princess'
Obserwacje - Ph. subhastatum
Obserwacje - Ph. squamiferum
Obserwacje - Ph. pedatum
Obserwacje - Ph. 'Burle Marx' (archiwalne)
Skusił mnie mały i niepopularnie wyglądający filodendron z ogłoszenia. Wg. sprzedającej, jest to odmiana 'Burle Marx', z czym ciężko się nie zgodzić przeglądając dla porównania zdjęcia rośliny matecznej i roślin z Internetu, chociaż liście tego pierwszego wydają się skurczone (uprawa domowa).

Data nabycia: lipiec 2018 r.
Stan wyjściowy: 3 sadzonki cięta ok. 15 cm długości, ukorzenione.
Podłoże: podłoże kokosowe, bez dodatków, doniczka 5 cm średnicy; od 09/2019 hydroponika
Oświetlenie: 1,20 m od okna południowego, w szklarence z begoniami; od 09/2019 na dalszym parapecie
Link do albumu.
R.I.P. luty 2021Docelowo:


Źródło: Link.

Nazwa odmiany dedykowana jest brazylijskiemu architektowi krajobrazu, malarzowi i muzykowi Robertowi Burle Marxowi, który zaprojektował wiele parków i ogrodów wodnych. Był także właścicielem ponad pięciuset odmian filodendronów.

Jest to wyjątkowo wolnorosnący filodendron, ustępujący miejsca chyba tylko Ph. hastatum z mojej kolekcji. We wrześniu 2019 trochę go zalałam, więc usunęłam podłoże i od tej pory siedzi sobie w zamkniętym kubku po lodach (z dziurkami w pokrywce), wodzie i keramzycie.

Wrzesień 2020Jest bardzo wrażliwy na słońce i zmiany miejsca, młode liście potrafią szybko żółknąć i nadają się jedynie do odcięcia. Na pocieszenie, szybko tworzy nowe przyrosty. Mam go jednak już 2 lata i w żaden sposób nie udało mi się go doprowadzić do dojrzałości, ani w podłożu, ani w hydroponice.

Luty 2021
Filodendron od początku bardzo marnie rósł, nie pasowały mu żadne warunki, w końcu zgniły dolne korzenie, a resztek pędu z pozostałymi korzeniami nie udało się uratować przez ukorzenianie w wodzie. R.I.P., i więcej cię nie chcę.


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki i z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

Atom Autumn Baron bipinnatifidum Black Cardinal Brasil choroby Congo i Rojo Congo Emerald Duke Emerald Prince Emerald Queen Epipremnum erubescens filmy Frilly Willy Golden Xanadu Green Princess gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika Imperial Green Imperial Red jesień King of Spades lato Lemon Lime Lickety Split Little Hope Little Phil Majesty Lisa McColley McColley's Finale Monstera Moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie Painted Lady pedatum pielęgnacja Pincushion podlewanie podpórka podłoże Prince Albert Prince of Orange Red Back Red Empress Rhaphidophora Royal Queen rozmnażanie Ruby Scindapsus squamiferum subhastatum Syngonium temperatura Thaumatophyllum wilgotność wiosna xanadu zima

Darmowy hosting
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe