Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Obserwacje - Ph. 'Birkin' i 'Rojo Congo'
Spacerując po OBI, można natknąć się czasem na ciekawe okazy, zwłaszcza małe rośliny z palet. Tym razem, gratka trafiła się wysokiej pani, czyli mnie, bo filodendron, o którym mowa znajdował się na wysokości głowy i miał bonusa.
Ph. 'Birkin' to względnie nowa odmiana, która jeszcze 2-3 lata temu na portalach aukcyjnych kosztowała ponad 300 zł. Potem pojawiła się ta sama, lub zmodyfikowana hybryda Ph. 'White Measure', zakładam, że pochodzi z azjatyckiego marketu. Obecnie sadzonki wielkości 'baby plant' w doniczkach 5x5/6x6 cm możemy kupić za niecałe 10-15 zł.

Ogólnie filodendron ten uważam za paskudny i nie miałam zamiaru go kupować, ale wzięłam ze względu na w/w 'bonus'. Podobne, podwójne sadzonki widziałam też w internecie, więc nie jest to rzadkość, ale 2 w cenie jednego to już coś :) Wydaje mi się, że drugim, czerwonolistnym filodendronem może być Ph. 'Red Congo', czyli azjatycka, kompaktowa odmiana (= 'Dwarf Congo', 'Compact Congo') jednak nie wiem, czy poza nazwą ma coś wspólnego z amerykańskim 'Rojo Congo'.
(Update 4/2022 i 9/2022 liście czerwonego są dosyć duże, więc żaden karzełek 'dwarf' już nie wyjdzie, więc raczej 'Rojo Congo').

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że obie rośliny wydają się zrośnięte, nie tylko korzeniami, ale i pędami, dlatego nie będę ich rozdzielać, aby nie uszkodzić. Być może 'Birkin' powstał z genów Ph. erubescens, jednak został pozbawiony czerwonego barwnika, a jedynie krawędzie łodyżek liściowych mają czerwone zabarwienie. Do tego 'Rojo Congo', jako bardzo młoda np. 2-3 liściowa sadzonka wybrana z probówki po stworzeniu jej w uprawie hydroponicznej (kultury tkankowe) mógł mieć jasne liście, a nawet paskowane, bez czerwonego barwnika, więc posadzono je razem, żeby zagęścić doniczkę w przekonaniu, że to dwie takie same odmiany. No, ale wyszło inaczej. Na etykiecie widnieje nazwa Ph. 'Super Atom', ale to nie ten :) (o 'Atom' tutaj).

O Ph. 'Rojo Congo' przeczytaj tutaj.

Data nabycia: maj 2021 r.
Stan wyjściowy: 2 ukorzenione rośliny, kilka młodych liści i zaczątki nowych u obu
Uprawa: torf
Oświetlenie: okno południowe do 40 cm, cieniowane
Link do albumu.

Obserwacje:
Maj 2021
Kwiecień 2022

maj 2021Docelowo:


Źródło: Internet, nie pamiętam skąd, ale nie moje foto.


Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii