Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Obserwacje - Thaumatophyllum xanadu i bipinnatifidum (archiwalne)
Opis uprawy filodendrona xanadu w latach 2009-2016 r. Kolejne strony artykułu zawierają aktualizacje odnośnie do stanu tej rośliny. W 2018 r. po badaniach DNA Ph. xanadu przypisano do gatunku Thaumatophyllum xanadu, a Philodendron bipinnatifidum = Thaumatophyllum bipinnatifidum.

Philodendron xanadu
Filodendron mocno reklamowany w sprzedaży, zwracający uwagę krzaczastym pokrojem (młode rośliny), ząbkowanym kształtem liści i wzniosłymi, wzorzystymi łodygami (starsze rośliny). Odporny na zaniedbania tak, jak i większy od niego Ph. bipinnatifidum.
Nazwa 'Xanadu' nawiązuje do osiemnastowiecznego (1798 r.) poematu autorstwa romantycznego, angielskiego poety Samuela Taylora Coleridge'a pt. Kubla Kahn. Tajemnicze miejsce 'Xanadu' (obecnie część miasta Shangdu) łączy się z terenem położonym na stepach Mongolii Wewnętrznej (320 km od obecnego Pekinu), gdzie za czasów Wielkiego Państwa Mongołów znajdował się letni pałac rozrywki Kublai Khana, wnuka Czyngis-Chana. W języku mongolskim nazwa 'Xanadu' oznacza 'Miasto Stu-ośmiu'; (ang. 'City of 108')
Zagadkowy Philodendron xanadu - kup pełny artykuł.
Natomiast nazwa 'bipinnatifidum' pochodzi z łaciny i tłumaczymy ją jako 'bis' - 'podwójnie', 'pinnatus' - 'pierzasty', 'fidus', od czasownika 'findere' = to podzielić. Nazwa zwyczajowa to 'podwójnie pierzasty' i nawiązuje do mocno wciętych liści tej rośliny. Liście są jak gdyby wycięte od środka ku brzegom, aby w warunkach naturalnych i z powodu swojej wielkości (ponad 50 cm długości i szerokości) nie stanowiły oporu dla silnie padających deszczy, które mogłyby je zniszczyć. Podobne wyglądają liście Monstera deliciosa, jednak nie ma takiej prawidłowości w przypadku Ph. giganteum (liście są ogromne i całobrzegie).(Thaumatophyllum) Ph. xanadu i (Thaumatophyllum) Ph. bipinnatifidum:

Data: 2008
Sprzedaż: 2016
Stan wyjściowy: kilkuletnie, zdrowe rośliny z marketu; Ph. xanadu: 3 sadzonki w doniczce.
Podłoże: mieszanka ziemi do iglaków (kwaśna) + ziemi do storczyków (kora, keramzyt, torf) + nawóz (obornik granulowany).
Oświetlenie: min. 1,5 m od dużego okna, wystawa południowa.
Dla: każdego.
Link do albumu

2008
wrzesień 2009
wrzesień 2011

2012
styczeń
maj
październik

2013
marzec, maj, październik

2014
marzec, wrzesień

2015
maj

2016
luty


Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii