Filodendrony  
  18-01-2021 05:00  
 
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
[PL] 2008-2021 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Sprzedaż sadzonek filodendronów i innych - lipiec 20...
Obserwacje - Ph. 'Majesty'
2. Kultywary - rodzice i potomstwo
Obserwacje - Ph. squamiferum
Obserwacje - Ph. 'Little Phil'
Obserwacje - Ph. erubescens
Obserwacje - Ph. 'Pincushion'
Obserwacje - Ph. 'Emerald Queen'
Obserwacje - Ph. 'Emerald Duke'
Obserwacje - Ph. 'Burle Marx'
Opracowanie - Zagadkowy Thaumatophyllum xanadu
Zagadkowy Thaumatophyllum xanadu

(Uwaga, w 2018 r. po badaniach DNA Ph. xanadu został zaliczony do gatunku Thaumatophyllum xanadu). Pdf nie zawiera jeszcze nowej nazwy.

Filodendron ‘Xanadu’ (poprawnie Philodendron xanadu Croat, Mayo & Boos 2003) pojawił się w sprzedaży na całym świecie bodajże na początku 2000 r. i od razu został okrzyknięty jedną z najlepiej prezentujących się nowych roślin do domu, biura, jak i do dekoracji ogrodów w ciepłych strefach klimatycznych. Mocne korzenie, zwarty pokrój, z ciekawie wyglądającymi, lekko wciętymi liśćmi (z wyglądu przypominającymi ludzkie palce) i całkiem niewielkie rozmiary były ciekawą alternatywą dla dużych i zajmujących wiele miejsca Ph. bipinnatifidum (niepoprawnie: Ph. selloum), tak często uprawianych w warunkach mieszkaniowych oraz na zewnątrz (USA, Hawaii i w innych, ciepłych rejonach).
W ślad za Ph. ‘Xanadu’, zaczęto produkować w laboratoriach (metodą TC, ang. tissue culture – kultury tkankowe) inne odmiany, jak Ph. ‘Showboat’ i Ph. ‘Golden’ xanadu, ale do nich przejdę na końcu tego artykułu.

Thaumatophyllum xanadu (syn. Philodendron xanadu, 'Xanadu', Philodendron 'Winterbourn', Philodendron 'Aussie', Philodendron ‘Xanadue’) nie jest hybrydą, ale naturalnym gatunkiem filodendrona, i członkiem podgatunku Meconostigma (filodendrony o pokroju drzewiastym). Fakt ten zatwierdzili botanicy po publikacji w 2002 r. artykułu autorstwa T. B. Croat’a, S. Mayo, J. O. Boosa „A New Species of Brazilian Philodendron subgenus Meconostigma (Araceae)” (Aroideana, tom 25, str. 63-66), oraz dodatku przygotowanego tylko przez Juliusa O. Boosa, „Additional notes on Philodendron xanadu” (Aroideana, tom 31 z 2008 r., str. 107-112). W roku 2018 roślina przeszła badania DNA i została zaklasyfikowana do nowego rodzaju Thaumatophyllum.

Zacznijmy jednak od umiejscowienia tego filodendrona w systematyce Reveala i ogólnych wiadomości na temat jego uprawy.

Systematyka Thaumatophyllum (Philodendron) xanadu
Domena: jądrowce
Królestwo: rośliny
Podkrólestwo: naczyniowe
Nadgromada: nasienne
Gromada: okrytonasienne
Klasa: jednoliścienne
Rząd: obrazkowce
Rodzina: obrazkowate
Rodzaj: Thaumatophyllum Schott
Gatunek: xanadu Croat, Mayo & J. Boos 2018

Inne informacje:
Pochodzenie:


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Kup pełny artykuł w formacie .pdf
Cena artykułu wraz z załącznikiem = 20,00 PLN z VAT
.


Dostępne artykuły: (zobacz tutaj)
Hybrydyzacja filodendronów
Zagadkowy Philodendron xanadu

Po otrzymaniu przelewu, wyślę zamówiony .pdf na podany w zamówieniu adres email. Kontakt i dane do przelewu: factory@wp.pl

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

Autumn Baron bipinnatifidum Black Cardinal Brasil choroby Congo i Rojo Congo Emerald Duke Emerald Prince Emerald Queen Epipremnum erubescens filmy Frilly Willy Golden Xanadu Green Princess gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika Imperial Green Imperial Red jesień King of Spades lato Lemon Lime Lickety Split Little Hope Little Phil Majesty Lisa McColley McColley's Finale Monstera Moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie Painted Lady pedatum pielęgnacja Pincushion podlewanie podpórka podłoże Prince Albert Prince of Orange Red Back Red Empress Rhaphidophora Royal Queen rozmnażanie Ruby Scindapsus squamiferum subhastatum Syngonium temperatura Thaumatophyllum wilgotność wiosna xanadu zima

Darmowy hosting
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe