Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Identyfikacja Twoich filodendronów i innych roślin pokojowych: tutaj.
[PL] 2008-2024 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Obserwacje - Thaumatophyllum xanadu i bipinnatifidum (archiwalne)
maj 2012
Wiosną rośliny zostały przesadzone do większej o 4 cm doniczki i umieszczone w mieszance ziemi do iglaków (kwaśny torf), ziemi do storczyków (lekka, luźna struktura - kora, keramzyt, torf) i granulowanego obornika bydlęcego (zapach jest naturalny i utrzymuje się przez pierwszy tydzień) w proporcjach 2:3:1. Z powodu zastosowania obornika, dodatkowe nawożenie nie będzie już konieczne, aż do czasu wyjałowienia się podłoża, np. przez częste podlewanie i wykorzystanie zasobów odżywczych przez rośliny.

Filodendrony zostały, jak i w roku poprzednim, wniesione do tunelu foliowego. Wiosenne upały występujące na przełomie kwietnia i maja 2012 r. w moim regionie oraz spowodowane nimi suche powietrze, doprowadziły do usychania starszych liści obu filodendronów (xanadu i bipennifidum rosną w jednej doniczce). Mimo wietrzenia (w tunelu o wystawie południowo-wschodniej temperatura potrafi osiągnąć 50 st. C) i polewania wodą betonowej podłogi (dla wytworzenia wilgoci), nasłonecznienie i upały na zewnątrz okazały się zbyt intensywne. W efekcie, starsze liście nadawały się jedynie do usunięcia.
Oba filodendrony wykazują jednak natychmiastową chęć tworzenia nowych liści, w czym wyróżnia Ph. xanadu, ponieważ jego liście są mniejsze, stąd krótszy czas przypada na ich wytworzenie.

Bujny wzrost obu roślin rozpocznie się dopiero za ok. 2 msc., kiedy dostosują się do nowych, atmosferyczno-oświetleniowych warunków oraz, kiedy korzenie dopasują się do wymiarów nowej doniczki i podłoża. Zastosowany obornik powinien dobrze wpłynąć na wygląd roślin.

Ponad to, Ph. xanadu przechodzi już ze stanu rośliny młodej i krzaczastej w formę dorosłą, z pojedynczą łodygą (dla każdej sadzonki, a są trzy). Na łodydze pojawiają się jasne 'oczka' po usuniętych lub opadłych liściach, podobnie jak u starszych okazów Ph. bipennifidum (duże foto tutaj) i dla porównania, ostatnia fotografia autorstwa Leo Bremana. Wygląda to dosyć ciekawie, niestety na szczycie łodygi pozostaje tylko rzadka kępka młodych liści osadzonych na długich łodyżkach i taka forma wzrostu będzie się utrzymywała w ciągu kolejnych lat. Nie jestem w stanie określić wieku obu roślin, ale na podstawie tempa wzrostu tych roślin mogę jedynie przypuszczać, że w momencie zakupu mogły mieć ok. 3-4 lat.






Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii