Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Darmowy hosting: http://darknation.eu Identyfikacja Twoich filodendronów i innych roślin pokojowych: tutaj.
[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Obserwacje - Thaumatophyllum xanadu i bipinnatifidum (archiwalne)
maj 2012
Wiosną rośliny zostały przesadzone do większej o 4 cm doniczki i umieszczone w mieszance ziemi do iglaków (kwaśny torf), ziemi do storczyków (lekka, luźna struktura - kora, keramzyt, torf) i granulowanego obornika bydlęcego (zapach jest naturalny i utrzymuje się przez pierwszy tydzień) w proporcjach 2:3:1. Z powodu zastosowania obornika, dodatkowe nawożenie nie będzie już konieczne, aż do czasu wyjałowienia się podłoża, np. przez częste podlewanie i wykorzystanie zasobów odżywczych przez rośliny.
Filodendrony zostały, jak i w roku poprzednim, wniesione do tunelu foliowego. Wiosenne upały występujące na przełomie kwietnia i maja 2012 r. w moim regionie oraz spowodowane nimi suche powietrze, doprowadziły do usychania starszych liści obu filodendronów (xanadu i bipennifidum rosną w jednej doniczce). Mimo wietrzenia (w tunelu o wystawie południowo-wschodniej temperatura potrafi osiągnąć 50 st. C) i polewania wodą betonowej podłogi (dla wytworzenia wilgoci), nasłonecznienie i upały na zewnątrz okazały się zbyt intensywne. W efekcie, starsze liście nadawały się jedynie do usunięcia.
Oba filodendrony wykazują jednak natychmiastową chęć tworzenia nowych liści, w czym wyróżnia Ph. xanadu, ponieważ jego liście są mniejsze, stąd krótszy czas przypada na ich wytworzenie.
Bujny wzrost obu roślin rozpocznie się dopiero za ok. 2 msc., kiedy dostosują się do nowych, atmosferyczno-oświetleniowych warunków oraz, kiedy korzenie dopasują się do wymiarów nowej doniczki i podłoża. Zastosowany obornik powinien dobrze wpłynąć na wygląd roślin.
Ponad to, Ph. xanadu przechodzi już ze stanu rośliny młodej i krzaczastej w formę dorosłą, z pojedynczą łodygą (dla każdej sadzonki, a są trzy). Na łodydze pojawiają się jasne 'oczka' po usuniętych lub opadłych liściach, podobnie jak u starszych okazów Ph. bipennifidum (duże foto tutaj) i dla porównania, ostatnia fotografia autorstwa Leo Bremana. Wygląda to dosyć ciekawie, niestety na szczycie łodygi pozostaje tylko rzadka kępka młodych liści osadzonych na długich łodyżkach i taka forma wzrostu będzie się utrzymywała w ciągu kolejnych lat. Nie jestem w stanie określić wieku obu roślin, ale na podstawie tempa wzrostu tych roślin mogę jedynie przypuszczać, że w momencie zakupu mogły mieć ok. 3-4 lat.
Original DAJ Green Theme by: Dustin Baccetti, modified by NINa · Ported for PHP-Fusion v6 by: Fuzed Themes· Converted to PHP-Fusion v7 by Kenneth | Icons by FatCow