Filodendrony  
  17-07-2019 08:41  
 
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Sprzedaż botanicznego rękodzieła - oprawione suszonk...
Obserwacja - Alocasia amazonica
Poszerzanie wąskiego parapetu
Obserwacje - Colocasia esculenta
Obserwacje - Scindapsus pictus
Obserwacje - Rhaphidophora tetrasperma
Obserwacje - Ph. erubescens
Obserwacje - Ph. 'Pincushion'
Obserwacje - Ph. 'Emerald Queen'
Obserwacje - Ph. 'King of Spades'
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Darmowy hosting
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie gatunkowi Philodendron. Rośliny te, jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę. Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: Darknation.eu
[PL] 2008-2019 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Ostatnio dodane zdjęcia

Philodendron x 'Birkin'

Philodendron x 'Birkin'

'Onyx'

'Variegated Imperial...

bipennifolium 'Aurea'

atabapoense
1. Podstawowe informacje o filodendronach
SYSTEMATYKA

Systematyka wg Reveala

Domena: jądrowce
Królestwo: rośliny
Podkrólestwo: naczyniowe
Nadgromada: nasienne
Gromada: okrytonasienne
Klasa: jednoliścienne
Rząd: obrazkowce (Aroideae)(aroid)
Rodzina: obrazkowate (Araceae)
Rodzaj: filodendron (Philodendron)
Gatunek np. scandens, lacinatum, erubescens
Odmiana np. Philodendron erubescens "Red Emerald" (tzw. cultivar, krzyżówka)

Z tej samej rodziny wywodzi się Monstera, która nie jest zaliczana do filodendronów. Podobnie Epipremnum, Scindapsus i Syngonium nie są filodendronami, pomimo występowania w zbliżonych strefach klimatycznych i podobnej budowy fizjologicznej.

Występowanie
W naturze rośnie w dżunglach południowej części Ameryki Północnej, Środkowej i całej Ameryki Południowej, a także w Zachodnich Indiach. Można je odnalezć w Meksyku, Ekwadorze, na Kubie, Kostaryce, Nikaraguii, w Peru, Kolumbii, Panamie i Hondurasie.

Rozmiary
Winoroślowate, wysokość i szybkość przyrostu zależy od odmiany i środowiska hodowli. Gdy cieplej, wilgotniej i są często nawożone, tym rośliny większe i rosną szybciej (do 1m rocznie).

Zastosowanie
Walorem dekoracyjnym są głównie liście. Wiele gatunków prowadzi się jako wiszące, pnące (przy paliku pokrytym mchem, drabince, desce pokrytej korą itp.), a gatunki drzewiaste jako egzemplarze okazowe.

Ulistnienie
Zróżnicowane, zazwyczaj duże, skórzaste, błyszczące. Starsze liście z reguły są w zarysie owalnie-sercowate, niektóre z głębokimi wcięciami, inne pełne. Młode liście roślin uprawianych z nasion są niepodobne do liści dorosłych okazów.

Korzenie powietrzne/czepne
Owijają się wokół podpórek, pobierają wilgoć i składniki mineralne z podpory (np. wilgotnego mchu).
Należy naginać je w stronę gleby. W żadnym wypadku nie obcinać korzeni, bowiem roślina przez taki zabieg spowalnia swój rozwój, a nawet choruje (to tak, jakby ktoś nam poobcinał palce!)
Filodendron musi dobrze rozwinąć swój niezbyt zwarty system korzeniowy, do tego jest niezbędna gleba lekka, najlepiej torfowa lub kokosowa, i mieszane z perlitem, wermikulitem. Niezbędny jest dostęp powietrza do korzeni, stąd ziemia musi być przepuszczalna.

Kwiaty
Rzadko pojawiają się w uprawie domowej, poza niektórymi starszymi okazami odmian, np. Ph. 'Imperial Red'. Okrywa kwiatu (spathe) w różnych odcieniach purpury, różu, czerwieni lub zielonkawo - biała. Na centralnym słupku (spadix) znajdują się małe kwiaty w kolorach żółtym, kremowym lub białym.

Oświetlenie
Jasne, rozproszone do umiarkowanego, chronić przed bezpośrednim słońcem. W Polsce chronić od słońca od marca do października. Można uprawiać z daleka od źródła światła (np. 2-3 m od okna), ale ucierpi na tym cały pokrój rośliny i kolor ulistnienia w przypadku roślin o liściach podbarwianych bordowo lub czerwono. Nie poleca się uprawy żadnych odmian filodendronów w cienistych, niedoświetlanych pomieszczeniach z uwagi na zakłócony proces fotosyntezy, który negatywnie odbija się na zdrowiu roślin.

Temperatura
Średnia do wysokiej od +14 do +27 st. C. Filodendrony dobrze rosną w mieszkaniach/pokojach o wystawie południowej i jej pochodnych (poł. - zach., poł. - wsch.), ale muszą być cieniowane, a przy wysokiej temperaturze muszą być dodatkowo zwilżane (liście lub powietrze wokół nich - taca z keramzytem).

Choroby i szkodniki
Mozaika wirusowa, plamistość liści, zgnilizna korzeniowa, ziemiórki. W przypadku przelania, roślinę należy wyjąć z doniczki, usunąć podłoże i martwe korzenie (zostawić tylko białe i zdrowe), a następnie roślinę umieścić w wiaderku lub wazonie z czystą wodą i zmieniać ją co 2 dni, dopóki nie będzie widać oznak dalszego gnicia resztek korzeni. Do wody można dodać kawałki węgla drzewnego. Dla bezpieczeństwa i w zależności od odmiany, można też od razu zrobić sadzonki z górnej części łodygi z 2-4 liśćmi do ukorzeniania w wodzie.

Inne informacje
Sok roślin może drażnić skórę i powodować nudności po spożyciu.

Czego potrzebujemy do uprawy?

 • mieszkanie nadające się do hodowli tych roślin (patrz Ekspozycja),

 • torf nieodkwaszony (lub ziemia do iglaków), kora sosnowa, podłoże do storczyków, perlit, keramzyt, wermikulit, czysty mech, podłoże kokosowe (prasowane lub czipsy) (patrz: Podłoże i Przesadzanie) lub naczynia do uprawy hydroponicznej (patrz: Hydroponika)

 • plastikowa taca wys. 3 cm, wilgotnościomierz, mała i miękka gąbka do zmywania kurzu z liści lub specjalny środek do czyszczenia liści (patrz: Wilgotność)

 • konewka, zraszacz, cienki patyk z jasnego drewna (patrz: j/w),

 • węgiel drzewny - większe kawałki (do 3 cm średnicy) i sproszkowany (duże kawałki rozbić i wsypać do np. czystego pudełka po kremie), ukorzeniacz, ostry sekator (patrz: Rozmnażanie),

 • doniczki gliniane silnie porowate lub doniczki plastikowe z wieloma otworami na dnie lub po bokach przy dnie, osłonki na doniczki, podstawki pod doniczki (patrz: Przesadzanie),

 • nawóz do roślin o ozdobnych liściach, obornik, kurzak, humus w płynie (patrz: Nawożenie),

 • nabłyszczacz do liści (patrz: Nabłyszczanie),

 • termometr pokojowy lub szklarniowy (patrz: Temperatura),

 • preparaty chemiczne - grzybobójcze oraz do zwalczania szkodników jak np. mszyce (patrz: Choroby).

 • W zależności jakiego rodzaju mamy filodendrona pnącego czy drzewiastego przyda się też sznurek nylonowy (od 2 mm średnicy), drabinka, palik bambusowy lub plastikowy owinięty mchem lub czymś podobnym (patrz: Prowadzenie).


I na koniec - cierpliwość oraz "żyłka" do eksperymentowania. Powodzenia! :-)


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

autumn bipinnatifidum brasil choroby emerald duke emerald queen epipremnum erubescens filmy gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika jesień lato monstera moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie pielęgnacja pincushion podlewanie podpórka podłoże prince of orange rhaphidophora rozmnażanie scindapsus syngonium temperatura wilgotność wiosna xanadu zima