Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
3. Nazwy botaniczne i potoczne
Nomenklatura botaniczna – zbiór zasad obowiązujących przy tworzeniu i stosowaniu nazw naukowych taksonów roślin. Zasady zebrane są w Międzynarodowym Kodeksie Nomenklatury Botanicznej (ang. International Code of Botanical Nomenclature, ICBN), przy czym nazewnictwo roślin uprawnych w zakresie tworzenia i stosowania nazw kultywarów określane jest w Międzynarodowy Kodeks Nomenklatury Roślin Uprawnych (ang. International Code of Nomenclature for Cultivated Plants).
Celem kodyfikacji nazewnictwa naukowego jest ustalenie jednej akceptowanej i stosowanej nazwy odnoszącej się do określonego taksonu roślinnego. Umożliwia to powszechne zrozumienie informacji odnoszących się do roślin, zwyczajowo noszących bardzo różnorodne nazwy i różnorodnie ujmowanych w różnych regionach świata.
Źródło: Wikipedia.


Nazwy botaniczne wywodzą się z łaciny. Jest to taki sam język 'obcy' (mimo, że martwy), jak każdy inny, więc nie należy go unikać. Ścisłe przestrzeganie nazewnictwa jest krokiem w kierunku przemiany amatora w profesjonalistę. Nazwy łacińskie mogą wyglądać na trudne w wymowie, jednak kilkakrotne zapisanie i powtórzenie pozwala je doskonale zapamiętać. Ponad to, w dyskusjach międzynarodowych używanie nazw łacińskich jest wymagane dla poprawnej identyfikacji i komunikacji. Dla ułatwienia używania nazw roślin w języku potocznym, zamieniono je na mniej czy bardziej adekwatne 'spolszczone' odpowiedniki.

Synonim w taksonomii, to najprościej ujmując stara, nieaktualna nazwa botaniczna. U filodendronów najczęściej spotkamy się z aktualizacjami w obrębie rodzaju (Philodendron - Monstera) i gatunku (Ph. hederaceum - syn. Ph. scandens; Ph. pedatum - syn. Ph. lacinatum; Ph. sagittifolium - syn. Ph. tuxtlanum itd.) Unikamy posługiwania się synonimami, a dostosowujemy do zaakceptowanego nazewnictwa. Nic nie szkodzi, że większość dostępnych w Polsce tzw. encyklopedii roślin nadal forsuje nieaktualne nazwy - lenistwo nie usprawiedliwia profesjonalisty i takie encyklopedie nie mogą być bazą wiedzy w kontekście nazewnictwa. Botaniki, podobnie jak prawa nie uczymy się ze starych książek.

W klasyfikacji botanicznej często pojawiają się aktualizacje, dlatego należy sprawdzać indeksy taksonomiczne np. na stronach Tropicos, czy The Plant List (patrz: Linki)

Nazwa łacińska: Araceae
Język potoczny: obrazki, aroidy

Philodendron hederaceum
Synonimy: Ph. cordatum, oxycardium, scandens, micans, scandens subsp. oxycardium.
Nazwa potoczna: filodendron sercowaty, sercolistny, pnący - od kształtu liścia i pokroju.Thaumatophyllum bipinnatifidum
[Uwaga, w 2018 r., po badaniach DNA, Philodendron bipinnatifidum został przypisany do nowego gatunku Thaumatophyllum bipinnatifidum.]
Synonim: Ph. selloum
Nazwa potoczna: filodendron podwójniepierzasty - dzięki głębokim wcięciom, liść wygląda jak postrzępiony, a części liści między wcięciami przypominają w zarysie duże, ptasie pióra.Philodendron erubescens
Synonimy - brak.
Ph. erubescens 'Red Emerald' jest najczęściej mylony z Ph. erubescens 'Anderson's Red' i 'King of Spades' ('Ace of Spades'). Różnice są jednak łatwe do wychwycenia, bo drugi kultywar ma bordowe zabarwienie wszystkich części rośliny i bardziej szpiczasty kształt liści).
Nazwa potoczna: filodendron czerwieniejący (od czerwonawego zabarwienia części rośliny, jak wyżej).

Ph. 'Red Emerald'


Ph. 'King of Spades'


Inne rośliny rodziny Araceae:

Rhaphidophora tetrasperma
Kolejna trudna nazwa, warto jednak zapamiętać 3x 'h' i końcówkę. Czytamy - rafidofora. Niepoprawnie używane nazwy, głównie w handlu i na forach to Monstera 'Mini' lub Monstera "Piccolo".Montera deliciosa
Po trwającej wiele lat weryfikacji uściślono, że Ph. pertusum i Monstera borsigiana to Monstera deliciosa.
Nazwa potoczna: monstera dziurawa, wspaniała lub filodendron.Epipremnum aureum
Niewłaściwe nazwy to Pothos, Scindapsus i Philodendron.
Nazwa potoczna: epipremnum złociste, od żółtych przebarwień na liściach.Scindapsus pictus
Synonimy: Scindapsus argyraeus lub Scindapsus pictus var. argyraeus
Nazwa potoczna: ołustek, jednak nigdy nie spotkałam się z taką nazwą używaną wśród hodowców roślin.Syngonium podophyllum
Synonimy: brak.
Nazwa potoczna: zroślicha.Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki i z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii