Filodendrony  
  01-04-2020 11:02  
 
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
[PL] 2008-2020 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. 'Red Back'
Sprzedaż sadzonek filodendronów i innych - październ...
2. Kultywary - rodzice i potomstwo
Filmy - potrawy z aroidów
1. Inne Araceae - Monstera
Inne rośliny w mojej kolekcji
Oświetlenie dla filodendrona i sztuczne doświetlanie
Cztery pory roku w uprawie filodendrona - jesień
Film - ręczne zapylanie Thaumatophyllum bipinnatifidum
Pułapki lepowe na ziemiórki - jak zrobić samemu?
Sprzedaż Ph. 'Pincushion' miniatura Allegro [zakończone]
SprzedażSprzedaję sadzonki Ph. 'Pincushion' wyłącznie na licytacjach. Jest to miniatura filodendrona czerwieniejącego, którą uprawiam od 2008 r. i sprowadzałam z USA, obecnie bardzo rzadko dostępna w Europie i posiadana jedynie przez kolekcjonerów. Wystawiłam dziś ostatnią w tym roku, licytacja na 10 dni (21-31.10.2019 r.) Zapraszam do licytacji (start od 30 zł, bez końcowej ceny minimalnej) i sprawdzania kolejnych aukcji z tymi filodendronami na Allegro (konto Demoneyesed).
Nowe hybrydy w galerii
GaleriaDodane nowe zdjęcia: Philodendron 'Unicon Variegated', 'Burle Marx Albo Variegata', 'Imperial Yellow Flame', 'Green Princess', 'Imperial Gold' - patrz albumy Nakrapiane i Variegata oraz Zielone.
Informacja dot. sprzedaży filodendronów
SprzedażW związku z powtarzającymi się pytaniami, informuję: w galerii na stronie filodendrony.info zamieściłam zdjęcia filodendronów dostępnych w sprzedaży na całym świecie, wyłącznie w celach identyfikacyjnych i nie posiadam sadzonek takich odmian na sprzedaż.
Sprzedaję jedynie sadzonki odmian, które są umieszczone w galerii 'Prywatna kolekcja' - oferta zostanie zaktualizowana w kwietniu 2020 r. - zapraszam do zapoznania się z nią na tej stronie, oraz Sprzedajemy.pl i Olx.pl

/NINa/
Design strony
NewsyPoprawiłam design strony do czytania na smartfonach - skrócone menu górne, szukajka na środku, przeniesienie paneli z lewej strony na prawą, większe buttony dla numerów stron, większe odstępy między linkami 'Ostatnio dodane artykuły', likwidacja panelu 'Ostatnio dodane zdjęcia'.

/NINa/
Ph. goeldii - zmiana rodzaju
NewsyAktualizacja:
Więcej złych wiadomości, dla tych, którzy przyzwyczajają się do nazewnictwa. Filodendrony z drewniejącym pędem, na którym pojawiają się 'oczka' i inne zaliczane do podgatunku Meconstigma po dokładnym badaniu DNA zyskały nową, traumatyczną nazwę - Thaumatophyllum. Dlatego teraz, wasz znienawidzony Philodendron bipinnatifidum (synonim selloum), to Thaumatophyllum bipinnatifidum. Już prościej nie można ;) Podobny los spotkał Ph. xanadu, który przez długi czas uznawany był za hybrydę, potem za odrębny gatunek filodendrona, a obecnie, to Thaumatophyllum xanadu. Podobne zmiany nazwy dotknęły Ph. adamantinum, brasiliense, dardanianum, leal-costae, solimoesense, radiatum, stenolobum, williamsii, 'Atom', 'Little Hope', spruceanum, corcovadense, mello-barretoanum, petraeum, paludicola, lundii, tweedianum, saxicolam, uliginosum, undulatum.

Linki do artykułów na ten temat, po angielsku - tutaj i tutaj i tutaj.
---
Przy okazji pisania nowego artykułu, zauważyłam, że Ph. goeldii (sprzedawany jako Ph. 'Fun Bun') w 2018 r. i na podstawie dalszych badań molekularnych i morfologicznych został przypisany do gatunku obrazkowatych Thaumatophyllum spruceanum, więc dawna nazwa stała się starym synonimem i już jej nie używamy. Źródło: Tropicos
Thomas B. Croat - posiadacz największej kolekcji filodendronów na świecie
FilmyThomas Bernard Croat, (ur. 1938) jest doktorem nauk humanistycznych i specjalistą od obrazkowatych. Od ponad 50-ciu lat jest związany z ogrodem botanicznym w Missouri, USA. Podczas licznych podróży po Środkowej i Południowej Ameryce, opisał ponad 3.000 gatunków, a na początku kariery, sadzonki suszył w piekarniku lub na silniku swojego samochodu (auto jakiego używał później, miało specjalną suszarkę zasilaną gazem z butli). Uważa, że nadal jest do odkrycia i opisania przynajmniej 20.000 nowych gatunków aroidów w tropikach Ameryki Południowej.
Film i wybrane prezentacje na temat filodendronów - zobacz tutaj.
Aktualizacja - sprzedaż filodendronów i innych - październik 2019
SprzedażOferuję na sprzedaż nadwyżki kilku odmian, zobacz tutaj.
Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

Autumn Baron bipinnatifidum Black Cardinal Brasil choroby Congo i Rojo Congo Emerald Duke Emerald Prince Emerald Queen Epipremnum erubescens filmy Frilly Willy Golden Xanadu gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika Imperial Green Imperial Red jesień lato Lemon Lime Lickety Split Little Hope Little Phil McColley McColley's Finale Monstera Moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie Painted Lady pielęgnacja Pincushion podlewanie podpórka podłoże Prince Albert Prince of Orange Red Empress Rhaphidophora Royal Queen rozmnażanie Scindapsus Syngonium temperatura Thaumatophyllum wilgotność wiosna xanadu zima

Darmowy hosting
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe