Filodendrony  
  18-08-2022 21:09  
 
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2021 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Sprzedaż sadzonek filodendronów - lipiec 2022 r.
Obserwacje - Ph. 'Birkin' i 'Red Congo'
Inne rośliny w mojej kolekcji
Obserwacje - Ph. 'New Red'
Obserwacje - Ph. 'Emerald Duke'
Film - 84 odmiany filodendronów
Obserwacje - Ph. 'Burle Marx' (archiwalne)
Obserwacje - Ph. 'Ruby'
Obserwacje - Thaumatophyllum 'Atom'
Obserwacje - Epipremnum pinnatum
Nowe zdjęcia w galerii cz. 2
NewsyDodane zdjęcia Ph. 'Snowdrift', 'Tahiti', 'Royal Queen', Thaumatophyllum bipinnatifidum 'Golden' i Ph. serpens. Znajdziesz w albumach: Nakrapianie i Variegata, Czerwone, Żółte, Omszone - Kutner.
Sprzedaż Ph. 'Pincushion' miniatura Allegro [zakończone]
SprzedażSprzedaję sadzonki Ph. 'Pincushion' wyłącznie na licytacjach. Jest to miniatura filodendrona czerwieniejącego, którą uprawiam od 2008 r. i sprowadzałam z USA, obecnie bardzo rzadko dostępna w Europie i posiadana jedynie przez kolekcjonerów. Wystawiłam dziś ostatnią w tym roku, licytacja na 10 dni (21-31.10.2019 r.) Zapraszam do licytacji (start od 30 zł, bez końcowej ceny minimalnej) i sprawdzania kolejnych aukcji z tymi filodendronami na Allegro (konto Demoneyesed).
Nowe hybrydy w galerii
GaleriaDodane nowe zdjęcia: Philodendron 'Unicon Variegated', 'Burle Marx Albo Variegata', 'Imperial Yellow Flame', 'Green Princess', 'Imperial Gold' - patrz albumy Nakrapiane i Variegata oraz Zielone.
Design strony
NewsyPoprawiłam design strony do czytania na smartfonach - skrócone menu górne, szukajka na środku, przeniesienie paneli z lewej strony na prawą, większe buttony dla numerów stron, większe odstępy między linkami 'Ostatnio dodane artykuły', likwidacja panelu 'Ostatnio dodane zdjęcia'.

/NINa/
Ph. goeldii - zmiana rodzaju
NewsyAktualizacja:
Więcej złych wiadomości, dla tych, którzy przyzwyczajają się do nazewnictwa. Filodendrony z drewniejącym pędem, na którym pojawiają się 'oczka' i inne zaliczane do podgatunku Meconstigma po dokładnym badaniu DNA zyskały nową, traumatyczną nazwę - Thaumatophyllum. Dlatego teraz, wasz znienawidzony Philodendron bipinnatifidum (synonim selloum), to Thaumatophyllum bipinnatifidum. Już prościej nie można ;) Podobny los spotkał Ph. xanadu, który przez długi czas uznawany był za hybrydę, potem za odrębny gatunek filodendrona, a obecnie, to Thaumatophyllum xanadu. Podobne zmiany nazwy dotknęły Ph. adamantinum, brasiliense, dardanianum, leal-costae, solimoesense, radiatum, stenolobum, williamsii, 'Atom', 'Little Hope', spruceanum, corcovadense, mello-barretoanum, petraeum, paludicola, lundii, tweedianum, saxicolam, uliginosum, undulatum.

Linki do artykułów na ten temat, po angielsku - tutaj i tutaj i tutaj.
---
Przy okazji pisania nowego artykułu, zauważyłam, że Ph. goeldii (sprzedawany jako Ph. 'Fun Bun') w 2018 r. i na podstawie dalszych badań molekularnych i morfologicznych został przypisany do gatunku obrazkowatych Thaumatophyllum spruceanum, więc dawna nazwa stała się starym synonimem i już jej nie używamy. Źródło: Tropicos
Thomas B. Croat - posiadacz największej kolekcji filodendronów na świecie
FilmyThomas Bernard Croat, (ur. 1938) jest doktorem nauk humanistycznych i specjalistą od obrazkowatych. Od ponad 50-ciu lat jest związany z ogrodem botanicznym w Missouri, USA. Podczas licznych podróży po Środkowej i Południowej Ameryce, opisał ponad 3.000 gatunków, a na początku kariery, sadzonki suszył w piekarniku lub na silniku swojego samochodu (auto jakiego używał później, miało specjalną suszarkę zasilaną gazem z butli). Uważa, że nadal jest do odkrycia i opisania przynajmniej 20.000 nowych gatunków aroidów w tropikach Ameryki Południowej.
Film i wybrane prezentacje na temat filodendronów - zobacz tutaj.
Aktualizacja - sprzedaż filodendronów i innych - październik 2019
SprzedażOferuję na sprzedaż nadwyżki kilku odmian, zobacz tutaj.
Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

Atom Autumn Baron bipinnatifidum Black Cardinal Brasil choroby Congo i Rojo Congo Emerald Duke Emerald Prince Emerald Queen Epipremnum erubescens filmy Frilly Willy Golden Xanadu Green Princess gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika Imperial Green Imperial Red jesień King of Spades lato Lemon Lime Lickety Split Little Hope Little Phil Majesty Lisa McColley McColley's Finale Monstera Moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie Painted Lady pedatum pielęgnacja Pincushion podlewanie podpórka podłoże Prince Albert Prince of Orange Red Back Red Empress Rhaphidophora Royal Queen rozmnażanie Ruby Scindapsus squamiferum subhastatum Syngonium temperatura Thaumatophyllum wilgotność wiosna xanadu zima

Darmowy hosting
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe