Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Darmowy hosting: http://darknation.eu Identyfikacja Twoich filodendronów i innych roślin pokojowych: tutaj.
[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Po wakacjach, Ogród Botaniczny UJ w Krakowie rozpoczyna rekonstrukcję oranżerii tzw. Warszewicza. Nazwa nawiązuje do Józefa Warszewicza, historycznego kolekcjonera, podróżnika i botanika (jego nazwiskiem został nazwany np. np. Philodendron warszewiczii). Powstanie ona w miejscu obecnej kawiarni (na lewo od wejścia do Ogrodu od ul. Kopernika).
Szklarnia ta istniała od 1882 r. i znajdowały się w niej rośliny z Ameryki Środkowej i Południowej, (czyli jak możemy wydedukować, z rodziny obrazkowatych, Araceae - filodendrony, syngonium, epipremnum, zamiokulkasy, monstery i inne, oraz palmy). Niestety już w 20 lat po budowie zaczęła się sypać - spadały tafle szkła, uszkadzając rośliny i stanowiąc zagrożenie dla pracowników. Oranżerię remontowano później kilka razy, ale ostatecznie została rozebrana w 1969 r. Na jej zachowanej podstawie znajduje się obecnie mała zewnętrzna kawiarenka.
Jak podaje portal KRKnews.pl: "Wysokość budynku od najniższego poziomu gruntu do linii szczytowej wyniesie 11,6 m, wraz z iglicą – niemal 15 m. Obiekt na parterze zaprojektowano w konstrukcji stalowej z przeszkleniami w systemie fasadowym. Zwieńczony będzie szklanym dachem mansardowym. W planach jest także remont konserwatorski historycznego wejścia. Budynek będzie dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Adam Koprowski z biura prasowe UJ."
Dr hab. Michał Węgrzyn, dyrektor Ogrodu Botanicznego wyjaśnia: "W dawnej szklarni znajdowała się kolekcja palm oraz roślin tropikalnych, a wiele okazów pochodziło jeszcze z kolekcji Józefa Warszewicza, zebranej podczas wypraw do Ameryki Południowej i Środkowej. Znaczna część roślin z tej szklarni została przeniesiona do nowo wybudowanej szklarni Jubileuszowej, znajdującej się w południowej części ogrodu. Z tego względu projektowana szklarnia będzie nosić nazwę „Oranżerii Warszewicza”. Planujemy w niej odtworzyć historyczną kolekcję roślin, a także przygotować przestrzeń do celów edukacyjnych, organizacji konferencji i wydarzeń artystycznych. W oranżerii znajdą się również tablice i materiały edukacyjne przedstawiające odkrycia i dokonania polskich botaników z przełomu XIX i XX wieku w rejonach tropikalnych. W części podziemnej obiektu planowane jest wykonanie magazynów związanych z bieżącą działalnością Ogrodu Botanicznego UJ."
Budowa szklarni potrwa rok. Koszt budowy ok. 8,8 mln zł.
Original DAJ Green Theme by: Dustin Baccetti, modified by NINa · Ported for PHP-Fusion v6 by: Fuzed Themes· Converted to PHP-Fusion v7 by Kenneth | Icons by FatCow