Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Choroby filodendrona
Rozmnażanie filodendrona
Artykuły: 5. Filmy
Film - 84 odmiany filodendronów


Film - dramatyczna przeszłość filodendrona Pink Princess
Dramat cenowy i produkcyjny ;)

Film - duża kolekcja Araceae
Spora kolekcja filodendronów (i monster), na małej przestrzeni.

Film - jak nie przesadzać Thaumatophyllum xanadu w mieszkaniu
U nas w Polsce, tak przesadzony Thaumatophyllum xanadu (dawniej Philodendron) padłby po kilku tygodniach - zwróćcie uwagę na rodzaj podłoża, i mocne przycięcie korzeni. W Pakistanie rośnie zdrowo, i tylko ze względu na ciepły klimat.

Film - kolekcja Araceae z USA
Przyjrzyjmy się kolekcji roślin tropikalnych NSE Tropicals, w której znajdziemy gatunki takie, jak Philodendron, Anthurium, Monstera, Peperomia, Stromanthe itp.

Film - kwiat Thaumatophyllum bipinnatifidum
Obserwacja kwiatu Ph. bipinnatifidum (selloum). [Uwaga, w 2018 r., po badaniach DNA, Philodendron bipinnatifidum został przypisany do nowego gatunku Thaumatophyllum bipinnatifidum.]

Film - Monstera oblique i oszustwa finansowe
Bardzo wiarygodne spostrzeżenia, warto oglądnąć. Po angielsku.

Film - Oszustwa finansowe na Ph. Spiritus Sancti


Film - Ph. 'Bloody Mary' (lub 'Royal Queen') i inne
Lekcja botaniki po włosku - Ph. 'Bloody Mary' (lub 'Royal Queen'), 'Rojo Congo', Ph. hederaceum, bipinnatifidum, xanadu.

Film - Ph. 'Ceylon Gold' - kwiat
Według hodowcy z Singapuru, jego ponad 16-letni filodendron 'Ceylon Gold' zakwitał tylko dwa razy w ciągu swojego życia (po raz pierwszy po 10 latach). Późną wiosną, w ciągu miesiąca wytwarzały się dwa zawiązki kwiatów. Kremowe kwiaty (spatha) o czerwonej gardzieli otwierały się w odstępie 2 tygodniowym. Pojedynczy kwiat był otwarty tylko przez 1 dzień, od rana do wieczora.

Film - Ph. rodziny Congo
Krótka prezentacja filodendronów odmian 'Congo' (zielony), 'Congo Rojo' (czerwieniejący) oraz w drugim filmie dodatkowo 'Gordo'.

Film - prezentacja Ph. 'Pink Princess'
Trzeba przyznać, że kobiety często decydują się na zakup tego filodendrona, mimo że jest bardzo kapryśny w uprawie. Nagroda za wytrwałość - młode liście mają na prawdę mocno różowy kolor.

Film - prezentacja pnącz rodziny Araceae - filodendrony, monstery, syngonia, epipremnum, Rhaphidophora
Tym razem po francusku, o pnączach rodziny Araceae - filodendrony (w tym Ph. 'Medusa', pedatum (nie lacinatum), hederaceum (nie scandens), 'Red Emerald'), monstery (M. deliciosa, M. deliciosa variegata), Syngonium 'Pixie', Epipremnum aureum, Rhaphidophora tetrasperma.

Film - prezentacje różnych odmian, info o uprawie
Krótki filmik w jęz ang. na temat uprawy filodendronów wraz z prezentacją kilku odmian, jak Ph. xanadu, Ph. 'Prince of Orange' (albo 'Princess'), Ph. gloriosum, Ph. hederaceum (micans), Ph. 'Black Cardinal', Ph. 'Imperial Green' oraz Monstera deliciosa.

Film - ręczne zapylanie Thaumatophyllum bipinnatifidum
Ręczne zapylanie kwiatu Thaumatophyllum bipinnatifidum (ex-Ph. bipinnatifidum) w Australii.

Film - Thaumatophyllum bipinnatifidum rozwija nowy liść
Ph. bipinnatifidum (selloum) rozwija nowy liść. [Uwaga, w 2018 r., po badaniach DNA, Philodendron bipinnatifidum został przypisany do nowego gatunku Thaumatophyllum bipinnatifidum.]

Film - Thaumatophyllum spruceanum
Thaumatophyllum spruceanum (dawniej Ph. goeldii) przypominający, na pierwszy rzut oka, popularną szeflerę.

Film - Thomas B. Croat - posiadacz największej kolekcji filodendronów na świecie
Thomas Bernard Croat, (ur. 1938) jest doktorem nauk humanistycznych i specjalistą od obrazkowatych. Od ponad 50-ciu lat jest związany z ogrodem botanicznym w Missouri, USA. Podczas licznych podróży po Środkowej i Południowej Ameryce, opisał ponad 3.000 gatunków, a sadzonki suszył w piekarniku lub na silniku swojego samochodu. Uważa, że nadal jest do odkrycia i opisania przynajmniej 20.000 nowych gatunków aroidów w tropikach Ameryki Południowej. W identyfikacji pomaga mu asystent z tego samego uniwersytetu, doktor Michael H. Grayum.

Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych


Film - uprawa filodendronów w tzw. gąbce torfowej
Gąbka torfowa (ang. peatfoam) stosowana jest w szklarniach, w uprawach hydroponicznych. Jak pokazuje poniższy film, w dobrze nasączonej wodą (zapewne ze nawozem) gąbce robi się otwory, w które wysadza się sadzonki filodendrona xanadu (posiadające już korzenie, wytworzone w podłożu glebowym), a następnie umieszcza na stelażu.

Filmy - potrawy z aroidów
Potrawy z aroidów, a konkretnie z użyciem bulw i liści Colocasia esculenta ('taro', 'yam') z licznymi dodatkami. Są podstawowym składnikiem wielu potraw na Hawajach, na wyspach Oceanii i Polinezji, Indiach, Chinach, Malezji.
Filodendrony w Galerii