Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Identyfikacja Twoich filodendronów i innych roślin pokojowych: tutaj.
[PL] 2008-2024 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Filmy - potrawy z aroidów
Potrawy z aroidów, a konkretnie z użyciem bulw i liści Colocasia esculenta ('taro', 'yam') z licznymi dodatkami. Są podstawowym składnikiem wielu potraw na Hawajach, na wyspach Oceanii i Polinezji, Indiach, Chinach, Malezji. Możemy je kupić w większości supermarketów, np. w Auchanie.
Oczywiście, jak każdy aroid, także kolokazja zawiera szkodliwe, a nawet toksyczne kryształki szczawianu wapnia, które musimy najpierw zneutralizować przez gotowanie/pieczenie/smażenie/duszenie, aby dopiero później móc cieszyć się smakiem bulw. Są one alternatywą dla ziemniaków ze względu na wysoką zawartość skrobi, witamin A, E, B6, miedzi, potasu i manganu. Ponad to, często dodaje się do takich potraw pełnotłustego mleka, lub mleka kokosowego, które także poprawia przyswajalność szczawianu wapnia. Bez tego przygotowania, smak surowej bulwy będzie bardzo piekący, może doprowadzić do poważnego podrażnienia przewodu pokarmowego, a ponad to przy długotrwałym spożywaniu nieprzygotowanej właściwie kolokazji, możemy dorobić się dny moczanowej, kamieni na nerkach i reumatyzmu!
Do niektórych potraw dodawane są także liście Cordyline fruticosa (obowiązkowo do 'laulau', jako sztywniejszy pakunek dla zawartości) czy do smaku, liście Pandanus tectorius. Z ucieranych bulw kolokazji robi się narodową potrawę hawajską nazywaną 'poi'.
Także Xanthosoma sagittifolia jest warzywem (bulwy) stosowanym w wielu potrawach, np. na Wyspach Karaibskich, Kubie.

Wybrane potrawy, film w jęz. angielskim:

'Laulau', czyli wieprzowina w liściach kolokazji i kordyliny po hawajsku




Zupa koreańska z bulw kolokazji




Ryż z bulw kolokazji po chińsku


Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii