Filodendrony  
  16-10-2019 04:57  
 
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
[PL] 2008-2019 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Inne rośliny w mojej kolekcji
Oświetlenie dla filodendrona i sztuczne doświetlanie
Cztery pory roku w uprawie filodendrona - jesień
Film - ręczne zapylanie Thaumatophyllum bipinnatifidum
Pułapki lepowe na ziemiórki - jak zrobić samemu?
Sprzedaż sadzonek filodendronów i innych - październ...
Rozmnażanie filodendrona
Opracowanie - Hybrydyzacja filodendronów
Filodendrony - łatwe czy trudne rośliny pokojowe?
Film - kolekcja filodendronów w Ogrodzie Botanicznym UJ
Artykuły: 6. Opracowania
Opracowanie - Hybrydyzacja filodendronów
Filodendrony, jako epifity pochodzące z lasów deszczowych głównie Am. Południowej, zyskały już opinię roślin odpornych na warunki mieszkaniowe stref odległych od swoich naturalnych terenów występowania przez ponad 100 lat uprawiania ich. Nauka jednakże nie poprzestała na tym, co było do znalezienia w naturze, a obserwacje rozmnażania się tych roślin zaprowadziły botaników do laboratoriów. Szukano sposobu na to, jak można krzyżować filodendrony ze sobą, i jak dziedziczą one cechy potomne, a później skoncentrowano na tworzeniu nowych odmian, jak łatwo się domyślić, na sprzedaż. Docelowo odmiany te miały być bardziej atrakcyjne dla oka i bardziej odporne na choroby i szkodniki lub zaniedbania w uprawie.

Opracowanie - Zagadkowy Thaumatophyllum xanadu
(Uwaga, w 2018 r. po badaniach DNA Ph. xanadu został zaliczony do gatunku Thaumatophyllum xanadu) Filodendron ‘Xanadu’ (poprawnie Philodendron xanadu Croat, Mayo & Boos 2003) pojawił się w sprzedaży na całym świecie bodajże na początku 2000 r. i od razu został okrzyknięty jedną z najlepiej prezentujących się nowych roślin do domu, biura, jak i do dekoracji ogrodów w ciepłych strefach klimatycznych. Mocne korzenie, zwarty pokrój, z ciekawie wyglądającymi, lekko wciętymi liśćmi (z wyglądu przypominającymi ludzkie palce) i całkiem niewielkie rozmiary były ciekawą alternatywą dla dużych i zajmujących wiele miejsca Ph. bipinnatifidum (niepoprawnie: Ph. selloum), tak często uprawianych w warunkach mieszkaniowych oraz na zewnątrz (USA, Hawaii i w innych, ciepłych rejonach). W ślad za Ph. ‘Xanadu’, zaczęto produkować w laboratoriach (metodą TC, ang. tissue culture – hodowla tkanek) inne odmiany, jak Ph. ‘Showboat’ i Ph. ‘Golden’ xanadu, ale do nich przejdę na końcu tego artykułu.
Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

autumn bipinnatifidum brasil choroby emerald duke emerald queen epipremnum erubescens filmy gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika jesień lato monstera moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie pielęgnacja pincushion podlewanie podpórka podłoże prince of orange rhaphidophora rozmnażanie scindapsus syngonium temperatura thaumatophyllum wilgotność wiosna xanadu zima

Darmowy hosting
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe