Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Artykuły: 6. Opracowania
Opracowanie - Hybrydyzacja filodendronów (archiwalne)
Filodendrony, jako epifity pochodzące z lasów deszczowych głównie Am. Południowej, zyskały już opinię roślin odpornych na warunki mieszkaniowe stref odległych od swoich naturalnych terenów występowania przez ponad 100 lat uprawiania ich. Nauka jednakże nie poprzestała na tym, co było do znalezienia w naturze, a obserwacje rozmnażania się tych roślin zaprowadziły botaników do laboratoriów. Szukano sposobu na to, jak można krzyżować filodendrony ze sobą, i jak dziedziczą one cechy potomne, a później skoncentrowano na tworzeniu nowych odmian, jak łatwo się domyślić, na sprzedaż. Docelowo odmiany te miały być bardziej atrakcyjne dla oka i bardziej odporne na choroby i szkodniki lub zaniedbania w uprawie.

Opracowanie - Zagadkowy Thaumatophyllum xanadu (archiwalne)
(Uwaga, w 2018 r. po badaniach DNA Ph. xanadu został zaliczony do gatunku Thaumatophyllum xanadu) Filodendron ‘Xanadu’ (poprawnie Philodendron xanadu Croat, Mayo & Boos 2003) pojawił się w sprzedaży na całym świecie bodajże na początku 2000 r. i od razu został okrzyknięty jedną z najlepiej prezentujących się nowych roślin do domu, biura, jak i do dekoracji ogrodów w ciepłych strefach klimatycznych. Mocne korzenie, zwarty pokrój, z ciekawie wyglądającymi, lekko wciętymi liśćmi (z wyglądu przypominającymi ludzkie palce) i całkiem niewielkie rozmiary były ciekawą alternatywą dla dużych i zajmujących wiele miejsca Ph. bipinnatifidum (niepoprawnie: Ph. selloum), tak często uprawianych w warunkach mieszkaniowych oraz na zewnątrz (USA, Hawaii i w innych, ciepłych rejonach). W ślad za Ph. ‘Xanadu’, zaczęto produkować w laboratoriach (metodą TC, ang. tissue culture – hodowla tkanek) inne odmiany, jak Ph. ‘Showboat’ i Ph. ‘Golden’ xanadu, ale do nich przejdę na końcu tego artykułu.
Filodendrony w Galerii