Filodendrony  
  20-05-2022 05:52  
 
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2021 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. 'Birkin' i 'Red Congo'
Sprzedaż sadzonek filodendronów - kwiecień 2022 r.
Inne rośliny w mojej kolekcji
Obserwacje - Ph. 'New Red'
Obserwacje - Ph. 'Emerald Duke'
Film - 84 odmiany filodendronów
Obserwacje - Ph. 'Burle Marx' (archiwalne)
Obserwacje - Ph. 'Ruby'
Obserwacje - Thaumatophyllum 'Atom'
Obserwacje - Epipremnum pinnatum
Opracowanie - Hybrydyzacja filodendronów (archiwalne)
Hybrydyzacja filodendronów


Filodendrony, jako epifity pochodzące z lasów deszczowych głównie Am. Południowej, zyskały już opinię roślin odpornych na warunki mieszkaniowe stref odległych od swoich naturalnych terenów występowania przez ponad 100 lat uprawiania ich. Nauka jednakże nie poprzestała na tym, co było do znalezienia w naturze, a obserwacje rozmnażania się tych roślin zaprowadziły botaników do laboratoriów. Szukano sposobu na to, jak można krzyżować filodendrony ze sobą, i jak dziedziczą one cechy potomne, a później skoncentrowano na tworzeniu nowych odmian, jak łatwo się domyślić, na sprzedaż. Docelowo odmiany te miały być bardziej atrakcyjne dla oka i bardziej odporne na choroby i szkodniki lub zaniedbania w uprawie.

Filodendrony można rozmnażać na wiele sposobów i w zależności od warunków pozwalających na uprawę (dom, szklarnia, laboratorium) (zobacz), w tym przez sadzonki wierzchołkowe, odkłady powietrzne, dzielenie odcinków pędu, podział roślin (rozmnażanie wegetatywne) i siew nasion (generatywnie). Osobnym zagadnieniem jest laboratoryjna produkcja hybryd.
Krzyżówki tworzy się, aby po pierwsze, uwydatnić najlepsze cechy fizjologiczne uwzględnionych gatunków (kolor, kształt liści, ogólny pokrój, żywotność) oraz wymóc odporność tych roślin na dotykające ich czasem patogeny.

W naturze występują trzy główne typy roślin, tzn. piękne i krótko żyjące, niezbyt atrakcyjne wizualnie i wieloletnie oraz piękne i wieloletnie, a co za tym idzie, odporne na działanie środowiska naturalnego, jak i sztucznego. Tworzenie krzyżówek miało niejako odgórnie stworzyć taką roślinę doskonałą, piękną i odporną. Nie bez znaczenia był też marketingowy wymóg wprowadzania nowych, przyciągających oko ‘produktów’, chociaż jak się czasem po fakcie okazuje, krótko żyjących i niedostosowanych do warunków mieszkaniowych.

Do krzyżowania tych roślin stosuje się:


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu bez zezwolenia autorki jest zabroniona.


Nieaktualne! Artykuły czekają na zaktualizowanie :)

Kup pełny artykuł w formacie .pdf wraz z załącznikiem zawierającym listę hybryd i kultywarów.
Cena artykułu wraz z załącznikiem = 20,00 PLN z VAT
.


Dostępne artykuły: (zobacz tutaj)
Hybrydyzacja filodendronów
Zagadkowy Philodendron xanadu*

*W 2018 r., po badaniach DNA, Philodendron xanadu został przypisany do nowego gatunku Thaumatophyllum xanadu.] Nie naniosłam jeszcze tych zmian w pdf.

Po otrzymaniu przelewu, wyślę zamówiony .pdf na podany w zamówieniu adres email. Kontakt i dane do przelewu: factory@wp.pl

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

Atom Autumn Baron bipinnatifidum Black Cardinal Brasil choroby Congo i Rojo Congo Emerald Duke Emerald Prince Emerald Queen Epipremnum erubescens filmy Frilly Willy Golden Xanadu Green Princess gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika Imperial Green Imperial Red jesień King of Spades lato Lemon Lime Lickety Split Little Hope Little Phil Majesty Lisa McColley McColley's Finale Monstera Moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie Painted Lady pedatum pielęgnacja Pincushion podlewanie podpórka podłoże Prince Albert Prince of Orange Red Back Red Empress Rhaphidophora Royal Queen rozmnażanie Ruby Scindapsus squamiferum subhastatum Syngonium temperatura Thaumatophyllum wilgotność wiosna xanadu zima

Darmowy hosting
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe