Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Darmowy hosting: http://darknation.eu Identyfikacja Twoich filodendronów i innych roślin pokojowych: tutaj.
[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
17 grudnia 2023 r. po raz pierwszy zwróciłam uwagę na nietypowy 'wyrostek' wydobywający się z zagłębienia między pędem a łodyżką liściową najnowszego liścia na roślinie. Będzie kwitł? Bedzie :)
'Wyrostek' stawał się powoli ładnie wykształconą spatha - dołem zieloną, górą żółto-kremową, a na wierzchołku lekko zaschniętą - brązową i w całości nakrapianą jaśniejszymi plamkami.
Kwiat w tej postaci, coraz wyższy i bardziej wykształcony dojrzewał do 21.2.2024 r. I wtedy otworzył się :)
To pierwszy raz, kiedy we własnym domu, pokoju widziałam kwiat filodendronu. U Ph. hastatum dojrzała spathe jest biało-kremowa, bardzo twarda i sztywna w dotyku, natomiast spadix jest także kremowy, gładki, o fakturowanej powierzchni. Nie pachnie.
Kwiat był otwarty tylko jeden dzień, a potem dosłownie się zatrzasnął, bez możliwości ponownego otwarcia go ani podważenia brzegów spatha. To bardzo ciekawy mechanizm, ponieważ w naturalnych warunkach, przez jeden dzień zdążyłby zwabić (np. miodową rosą na liściach) żuczki lub muchy, które by ściągały pyłek z górnej części spadix na dół i przez to zapyliły go. A potem filo już nie interesowałby się co stanie się z owadami, zatrzaskuje spatha i koniec, czas na wytwarzanie nasion. U mnie to nie wyszło, bo nawet gdybym chciała to zrobić manualnie, to warunki mieszkaniowe nie nadają się na wytwarzanie nasion u Araceae. Tak że 22.2.2024 r. to był koniec przedstawienia.
Kwiat w środku wytwarza sporo wilgoci, co można było zobaczyć, kiedy zaczął gnić w 3 tygodnie po zamknięciu (14.3.2024 r.), a poza tym może niepotrzebnie go w tym czasie podlewałam, ale nie miałam wyjścia, bo miał stanowisko na parapecie przy oknie południowym i nad kaloryferem. W efekcie musiałam go oderwać, ale i tak sam by odpadł. Na przekroju 'zgniłka' widać zawiązki nasion w dolnej części spadix.
Obecnie filo wytwarza coraz większe, bardziej strzałkowate liście o długości ponad 20 cm.
Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki i z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.
Original DAJ Green Theme by: Dustin Baccetti, modified by NINa · Ported for PHP-Fusion v6 by: Fuzed Themes· Converted to PHP-Fusion v7 by Kenneth | Icons by FatCow