Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Identyfikacja Twoich filodendronów i innych roślin pokojowych: tutaj.
[PL] 2008-2024 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
3. Masowa produkcja filodendronów w Chinach
Na świecie promuje się obecnie masowe, naturalne 'oczyszczacze powietrza' do mieszkań i miejsc pracy, a filodendrony do takich się roślin zaliczają. Sadzonkowanie z roślin matecznych i wymiana między sąsiadami, albo ukradkowe podszczypywanie roślin w biurze powoli odchodzą w zapomnienie - masówkę można uzyskać tylko w laboratoriach, przez rozmnażanie metodą kultur tkankowych. Więcej o tej metodzie napisałam w artykule 'Hybrydyzacja filodendronów' - tutaj.

Dzisiaj przypatrzmy się jednak, jak wygląda taka produkcja w chińskiej firmie Guangzhou Jinhai Lvyi Agricultural Development Co., Ltd. Posiadają oni 40 mln szczepów kultur tkankowych w tym 600 gatunków roślin, z czego filodendrony stanowią mały procent. Firma zatrudnia 120 pracowników, którzy mają do dyspozycji olbrzymi teren wraz z laboratorium, szklarniami i polami doświadczalnymi. Ich rośliny (ale i produkty, jak torf kokosowy czy przyspieszacze ukorzeniania) trafiają na rynki ogrodnicze w wielu miejscach na świecie, niestety Polski nie ma na liście, chociaż klientami Chińczyków są nasi wschodni (Rosja) i zachodni (Holandia) sąsiedzi. Nie dziwi brak eksportu do Australii, która ma bardzo restrykcyjne reguły dotyczące sprowadzania obcych roślin wobec zachowania własnej, unikalnej flory.
Jak to bywa w kulturze Dalekiego Wschodu, Lvyi nie tylko sprzedają, ale i oferują posprzedażowe wizyty w firmach klientów, aby pomóc im zorganizować magazynowanie, ochronę i handel nowymi roślinami. To wszystko możecie obejrzeć na zdjęciach na ich stronie.
Popatrzmy teraz, jak wyglądają takie tacki z laboratoryjnie z młodziutkimi filodendronami, i jakie firma oferuje ich odmiany.

Wśród popularnych już kultywarów, znajdziemy też filodendrony o lapidarnych nazwach, jak Ph. 'chiński', 'tajlandzki', 'minima', a nawet odmiany nienazwane. Pożyczam sobie zdjęcia stąd ;) a foty dorosłych roślin pochodzą z Internetu/Galerii, zestawienie moje.

Thaumatophyllum bipinnatifidum (Ph. bipinnatifidum)


Ph. cannifolium -> Ph. martianum


Ph. 'Congo'


Ph. 'Green Emperor' (?)


Thaumatophyllum bipinnatifidum 'Hope' (Ph. 'Hope')


Ph. 'Imperial Green'


Ph. 'Lemon Lime'


Ph. 'Red Jade' ('Prince of Orange'? 'Autumn'?)


Ph. 'Red Thread' (?)


Ph. 'Rojo Congo'


Thaumatophyllum bipinnatifidum 'Super Atom' (Ph. 'Super Atom')


Ph. 'Wend-Imbe'


Thaumatophyllum xanadu (Ph. xanadu)


Jak widać powyżej, mały filodendron potrafi wyrosnąć w bestię już w przeciągu 4-5 lat (najszybciej rosną pnące), ale wszystko zależy od odmiany i warunków uprawy. Dlatego, jeśli myślicie o założeniu sobie kolekcji tych roślin w mieszkaniu, warto od razu wyobrazić je sobie za kilka lat i zawczasu dopasować miejsce uprawy, zamiast później wpadać w panikę i przestawiać je z kąta w kąt. One po prostu nie lubią zmiany oświetlenia, kiedy już się do niego przyzwyczają - każda zmiana skutkuje żółknięciem/opadaniem liści, słabym wzrostem, wyciąganiem się, zwracaniem liści w kierunku źródła światła, zmianami w poborze wody przez korzenie, i ogólnie utratą urody. Na szczęście, wyrośnięte filodendrony można też z zyskiem sprzedać ;)


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii