Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Identyfikacja Twoich filodendronów i innych roślin pokojowych: tutaj.
[PL] 2008-2024 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Obserwacje - Ph. 'Emerald Queen'
czerwiec 2014

W czerwcu wszystkie rośliny były już tak duże, że nie było sensu uprawiać ich oddzielnie, zwłaszcza, że najmłodsza sadzonka wybiła się na wysokość ponad 1 metra. Starsze i tak wymagały przesadzenia do większej doniczki, więc decyzja była prosta.
Korzonki starszej rośliny dosyć mocno przyrosły do brzegów doniczki, więc trzeba je było stopniowo odklejać, jednak nie obeszło się bez strat. Przy okazji, usunęłam sporo starych, nadgniłych korzonków, które znajdowały się głęboko pod nowymi (które to zaczęły wyrastać w momencie przycięcia pędu na 2 części ponieważ sięgał już sufitu). Po przepłukaniu keramzytu i wymianie węgla drzewnego, wszystkie 3 sadzonki umieściłam w większej doniczce z dużymi otworami na dnie, przywiązałam je do grubego palika, zasypałam keramzytem i całość umieściłam w drugiej, większej, plastikowej doniczce już bez otworów. Wraz z dosypywaniem keramzytu, pozycja palika stabilizowała się.
W końcu, filodendron został przestawiony w inne miejsce w pokoju, tuż na przeciwko okna, ponieważ niektóre liście zachodziły za bardzo do tyłu, a nie chciałam blokować im dostępu światła. Gdyby został na swoim poprzednim miejscu - bokiem do okna, wtedy najdalej położone od okna liście zaczęłyby się skręcać i wydłużać łodyżki w kierunku światła. W efekcie, filodendron wyglądałby niesymetrycznie.
Problem pojawił się jednak z rośliną towarzyszącą, czyli Ph. erubescens, wysoki już na 2 metry i opierający się na paliku Ph. 'Emerald Queen', a do tego podpięty na lince do sufitu. Z braku lepszego miejsca, zostawiłam go tam, gdzie rósł, ale obecnie opiera się na paliku od Ph. bipinnatifidum*. Nie jest to najlepszy pomysł, bo liście tego drugiego zasłaniają erubescensowi dostęp światła w niektórych jego partiach, ale zakładam, że sam sobie poradzi.

*Uwaga, w 2018 r., po badaniach DNA, Philodendron bipinnatifidum został przypisany do nowego gatunku Thaumatophyllum bipinnatifidum.

Zdjęcia z 2 różnych aparatów foto.








Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii