Filodendrony  
  06-06-2023  
 
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Sprzedaż sadzonek filodendronów - kwiecień 2023 r.
8. O autorce
Choroby filodendrona - żółte kropki
Obserwacje - Ph. 'Rojo Congo'
Obserwacje - Ph. 'Birkin' i 'Rojo Congo'
Choroby filodendrona - przypalenie liści
Obserwacje - Ph. 'Golden Princess'
Obserwacje - Ph. subhastatum
Obserwacje - Ph. squamiferum
Obserwacje - Ph. pedatum
2. Kultywary - rodzice i potomstwo
Philodendron 'King of Spades'
Patent nr: 4,090
Rok zgłoszenia: 1977
Zgłaszający: Robert H. McColley
Rodzice: inna hybryda zgłaszającego o nazwie 'Burgundy'.
Link: -
Wygląd: Producent wymienia podobieństwo do innej swojej hybrydy o nr 3,034 (nie udało mi się znaleźć dokumentu). Szerokość dorosłego liścia od 10-17 cm, długość 15-25 cm. Młode są owalne, starsze w kształcie wydłużonego trójkąta, najstarsze tworzą wgłębienie u podstawy. Łodyżka liściowa dł. 30 cm. Liście błyszczące, skórzaste - młode w kolorze ciemnego wina, starsze brązowo-czerwone pod spodem a ciemno-zielone z wierzchu. Pęd i łodyżki jasno czerwone, starsze ciemno-bordowe. Pęd znacząco przybiera na objętości i wadze wraz ze ze wzrostem, więc roślina musi być podpierana i przywiązana, żeby nie obsuwała się i nie łamała pod własnym ciężarem. W naturze utrzymuje się na pniu drzewa przyczepiona korzeniami powietrznymi. Nerw główny jest uniesiony, a żyłki zapadnięte, nerwy są czerwone pod spodem liścia. Katafil okrywający nowy liść jest także jasnoczerwony, odwija się i pozostaje na roślinie przez kilka tygodni. Na nim znajdują się gruczoły, z których wydobywa się słodka rosa miodowa. Kwiaty nie pojawiły się w trakcie uprawy - zgłaszający twierdzi, że wytworzenie się byłoby bardzo rzadkim wydarzeniem nawet w idealnych warunkach uprawy. Tempo wzrostu średnie, po wytworzeniu 8 i więcej liści wymaga podpory. Chętnie wydziela nadmiar wody w procesie gutacji - kropelki wody znajdziemy na krawędziach i wierzchołku liścia przed opadami atmosferycznymi, i jeśli filodendron był odpowiednio podlany.

Wynik:

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

Atom Autumn Baron bipinnatifidum Black Cardinal Brasil choroby Congo i Rojo Congo Emerald Duke Emerald Prince Emerald Queen Epipremnum erubescens filmy Frilly Willy Golden Xanadu Green Princess gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika Imperial Green Imperial Red jesień King of Spades lato Lemon Lime Lickety Split Little Hope Little Phil Majesty Lisa McColley McColley's Finale Monstera Moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie Painted Lady pedatum pielęgnacja Pincushion podlewanie podpórka podłoże Prince Albert Prince of Orange Red Back Red Empress Rhaphidophora Royal Queen rozmnażanie Ruby Scindapsus squamiferum subhastatum Syngonium temperatura Thaumatophyllum wilgotność wiosna xanadu zima

Darmowy hosting
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe