Filodendrony  
  05-04-2020 05:02  
 
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
[PL] 2008-2020 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. 'Red Back'
Sprzedaż sadzonek filodendronów i innych - październ...
2. Kultywary - rodzice i potomstwo
Filmy - potrawy z aroidów
1. Inne Araceae - Monstera
Inne rośliny w mojej kolekcji
Oświetlenie dla filodendrona i sztuczne doświetlanie
Cztery pory roku w uprawie filodendrona - jesień
Film - ręczne zapylanie Thaumatophyllum bipinnatifidum
Pułapki lepowe na ziemiórki - jak zrobić samemu?
Filmy z 42 Międzynarodowej Wystwy Aroidów, Miami 2019
Newsy
Dwa bloggerskie filmiki z 42 Międzynarodowej Wystawy Aroidów (International Aroid Society Show; IAS), która odbyła się 21-22.09.2019 w Fairchild Tropical Botanic Garden, Miami, USA, ok. 20 minut jazdy samochodem z lotniska. Wystawa obejmowała sprzedaż sadzonek, licytację* oraz bankiet dla członków IAS.

Członkostwo, jak w każdym stowarzyszeniu tego typu jest płatne. Członkowie mogli również sprzedawać rośliny ze swojej kolekcji obrazkowatych w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu, jednak zabroniona była sprzedaż Colocasia esculenta i Syngonium podophyllum, ponieważ zostały w tym roku wpisane na listę roślin inwazyjnych na Florydzie**. Aby nie było zbyt lekko, IAS zabiera 25% prowizji od sprzedaży i do tego sprzedawcy prywatni obciążeni są podatkiem od sprzedaży w stanie Floryda (7%), wszystko załatwia Stowarzyszenie. Co ciekawe, w Stanach dalej preferują wysyłanie czeków pocztą zamiast wypłacania przelewów bankowych.

Wystawę odwiedzili miłośnicy aroidów z różnych krajów. Według uczestników, nie za bardzo opłaca się przylatywać do Miami po sam zakup roślin, bo taniej wychodzi zapłacić za wysyłkę z Tajlandii czy Ekwadoru, poza tym są kraje jak Australia, do których nie wolno wwozić obcych roślin. Z drugiej strony, jest to bardzo ciekawe wydarzenie społecznościowe, pozwalające poznać 'w realu' innych miłośników roślin, w tym postaci znane jedynie z internetu, grup FB, czy youtuberów urban jungle.

Ponieważ od 11.11.2019 r. Polacy zwolnieni zostali z obowiązku wizowego do USA w celach turystycznych, warto rozważyć lot na wystawę IAS i zwiedzanie miasta znanego z wielu filmów.

(Pytanie i pomysł - kiedy wreszcie nasz krakowski Ogród Botaniczny UJ zorganizuje licytację aroidów z prawdziwego zdarzenia, zamiast polowego kiermaszu, na którym bogaci i firmy pchają się do bram i w pierwszych minutach biorą wszystko, a biedniejszym pozostaje patrzenie na odjeżdżające samochody z roślinami?)


*Przykładowe sadzonki z licytacji 2018 r.
**Florida Exotic Pest Plant Council's 2019 List pdf
http://www.fairchildgarden.org
https://www.aroid.org/show/Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

Autumn Baron bipinnatifidum Black Cardinal Brasil choroby Congo i Rojo Congo Emerald Duke Emerald Prince Emerald Queen Epipremnum erubescens filmy Frilly Willy Golden Xanadu gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika Imperial Green Imperial Red jesień lato Lemon Lime Lickety Split Little Hope Little Phil McColley McColley's Finale Monstera Moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie Painted Lady pielęgnacja Pincushion podlewanie podpórka podłoże Prince Albert Prince of Orange Red Empress Rhaphidophora Royal Queen rozmnażanie Scindapsus Syngonium temperatura Thaumatophyllum wilgotność wiosna xanadu zima

Darmowy hosting
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe