Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Pułapki lepowe na ziemiórki - jak zrobić samemu?
Ziemiórek (Sciara militaris) w mieszkaniu praktycznie nie sposób uniknąć - przynosimy je albo z ziemią torfową, kompostową, albo w doniczkach z roślinami. Dorosłe, małe i czarne osobniki latają wokół roślin, a przyciąga je mokre podłoże, w którym składają jaja. Z nich wylegają się małe, półprzeźroczyste larwy, które żywią się składnikami ziemi. Jeśli jest ich bardzo dużo, a podłoże wyschnie, to zagrażają korzeniom i podstawie pędu. Dorosłe ziemiórki żyją ok. 7 dni, larwy ok. 14 dni, plus 3-4 dni przeobrażenia w poczwarki i muszki.
Popularne żółte karteczki na ziemiórki można kupić w sklepach w ilości 2-10 i więcej w opakowaniu (Target, Agrecol, Bros itp.), albo zrobić sobie samemu.

Materiały:
Trochę sztywnej tektury z pudełek np. po ryżu, kaszy lub grubszej (aktualizacja: powinna być jednak w żółtym jaskrawym kolorze). Plastikowy patyk, rurkę do picia lub specjalistyczną, wąską nazwówkę do opisywania roślin, taśmę klejąca dwustronną, nożyczki, dziurkacz.

Wersja z nazwówkami:
Kartoniki tniemy na ok. 7 cm długości i szerokość naszej taśmy. Oklejamy tekturkę dookoła z długości, odcinamy przy krawędzi. Płaską stroną przylepiamy nazwówkę i umieszczamy szpicem w doniczce, 1-2 cm nad podłożem.

Wersja z patyczkami, rurkami:
Kartoniki tniemy i dopasowujemy do szerokości taśmy, j/w. Po obklejeniu, w górnej części robimy centralnie dziurkę używając dziurkacza, naciskamy i przekręcamy go w lewo i w prawo. W dziurce umieszczamy rurkę do picia lub patyczek, ważne żeby nie był drewniany, bo będzie gnił. Całość wbijamy w podłoże j/w.













Oczywiście, im mocniejszy klej, tym lepszy efekt, bo ziemiórki są dosyć żywotne. Ważne, żeby pułapki rozkładać systematycznie i łapać kolejne pokolenia. Można je także zwabiać w płaskie naczynia z octem jabłkowym/winnym, ale ja akurat nienawidzę tego zapachu.
Doskonałym, eko-rozwiązaniem jest zakup tłustosza (np. Pinguicula laueana). To roślina owadożerna o szerokich, jasno-zielonych liściach, do których przylepiają się owady.


Źródło: Flickr.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii