Filodendrony  
  11-07-2020 22:54  
 
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
[PL] 2008-2020 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Sprzedaż sadzonek filodendronów i innych - czerwiec ...
Obserwacje - Ph. 'Royal Queen'
Inne rośliny w mojej kolekcji
Obserwacje - Ph. 'Red Back'
2. Kultywary - rodzice i potomstwo
Filmy - potrawy z aroidów
1. Inne Araceae - Monstera
Oświetlenie dla filodendrona i sztuczne doświetlanie
Cztery pory roku w uprawie filodendrona - jesień
Film - ręczne zapylanie Thaumatophyllum bipinnatifidum
Pułapki lepowe na ziemiórki - jak zrobić samemu?
Ziemiórek (Sciara militaris) w mieszkaniu praktycznie nie sposób uniknąć - przynosimy je albo z ziemią torfową, kompostową, albo w doniczkach z roślinami. Dorosłe, małe i czarne osobniki latają wokół roślin, a przyciąga je mokre podłoże, w którym składają jaja. Z nich wylegają się małe, półprzeźroczyste larwy, które żywią się składnikami ziemi. Jeśli jest ich bardzo dużo, a podłoże wyschnie, to zagrażają korzeniom i podstawie pędu. Dorosłe ziemiórki żyją ok. 7 dni, larwy ok. 14 dni, plus 3-4 dni przeobrażenia w poczwarki i muszki.
Popularne żółte karteczki na ziemiórki można kupić w sklepach w ilości 2-10 i więcej w opakowaniu (Target, Agrecol, Bros itp.), albo zrobić sobie samemu.

Materiały:
Trochę sztywnej tektury z pudełek np. po ryżu, kaszy lub grubszej (aktualizacja: powinna być jednak w żółtym jaskrawym kolorze). Plastikowy patyk, rurkę do picia lub specjalistyczną, wąską nazwówkę do opisywania roślin, taśmę klejąca dwustronną, nożyczki, dziurkacz.

Wersja z nazwówkami:
Kartoniki tniemy na ok. 7 cm długości i szerokość naszej taśmy. Oklejamy tekturkę dookoła z długości, odcinamy przy krawędzi. Płaską stroną przylepiamy nazwówkę i umieszczamy szpicem w doniczce, 1-2 cm nad podłożem.

Wersja z patyczkami, rurkami:
Kartoniki tniemy i dopasowujemy do szerokości taśmy, j/w. Po obklejeniu, w górnej części robimy centralnie dziurkę używając dziurkacza, naciskamy i przekręcamy go w lewo i w prawo. W dziurce umieszczamy rurkę do picia lub patyczek, ważne żeby nie był drewniany, bo będzie gnił. Całość wbijamy w podłoże j/w.

Oczywiście, im mocniejszy klej, tym lepszy efekt, bo ziemiórki są dosyć żywotne. Ważne, żeby pułapki rozkładać systematycznie i łapać kolejne pokolenia. Można je także zwabiać w płaskie naczynia z octem jabłkowym/winnym, ale ja akurat nienawidzę tego zapachu.
Doskonałym, eko-rozwiązaniem jest zakup tłustosza (np. Pinguicula laueana). To roślina owadożerna o szerokich, jasno-zielonych liściach, do których przylepiają się owady.


Źródło: Flickr.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

Autumn Baron bipinnatifidum Black Cardinal Brasil choroby Congo i Rojo Congo Emerald Duke Emerald Prince Emerald Queen Epipremnum erubescens filmy Frilly Willy Golden Xanadu gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika Imperial Green Imperial Red jesień lato Lemon Lime Lickety Split Little Hope Little Phil McColley McColley's Finale Monstera Moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie Painted Lady pielęgnacja Pincushion podlewanie podpórka podłoże Prince Albert Prince of Orange Red Empress Rhaphidophora Royal Queen rozmnażanie Scindapsus Syngonium temperatura Thaumatophyllum wilgotność wiosna xanadu zima

Darmowy hosting
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe