Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
YouTube
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Ostatnio dodane artykuły
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Choroby filodendrona
Rozmnażanie filodendrona
Sposób na opornego filodendrona 'Pincushion'
Ph. 'Pincushion' to najmniejsza hybryda otrzymana z Ph. erubescens. Pięknie rozkrzewia się w warunkach szklarniowych, i chociaż jest to roślina dobrze przystosowana do uprawy także w mieszkaniach, ciągle jednak może sprawiać drobne problemy. Podpowiadam, jak można mu pomóc lepiej rosnąć.Filodendron ten lubi dużo wilgoci w powietrzu, co jest normalne dla całego tego rodzaju, ale w okresie zimowym, zwłaszcza pod koniec długiej, polskiej zimy wydaje się być szczególnie nieszczęśliwy. Jeśli dysponujecie ogrzewaną szklarnią, paludarium, to możecie nie czytać. Natomiast ci z Was, którzy nie mają takich wygód w mieszkaniu, mogą pomóc swojemu małemu filkowi prawie za darmo.Potrzebujemy przeźroczyste, plastikowe kubki, np. po lodach, najlepiej z pokrywkami. Małe filodendrony można tam przesadzić w lekkie podłoże torfowe (albo tylko umieścić wraz z doniczkami, w których rosną jeśli się zmieszczą), lekko podlać i zamknąć pod uprzednio podziurkowanymi pokrywkami. Nie będzie wtedy potrzeby podlewania filo przez kilka tygodni.
Kiedy już się rozrosną (po 1-3 miesiącach), zdejmujemy pokrywki i oceniamy, czy filodendrony nie potrzebują przesadzenia do szerszych pojemników ze względu na rozrośnięte liście. Jeśli tak, to przesadzamy i/lub szukamy większego przeźroczystego pojemnika. Jeśli nie, to musimy zgromadzić trzy rzeczy: patyczki - drewniane kuchenne, modelarskie lub bambusowe (będą z czasem gnić) lub plastikowe, 2-3 szt. na każdy kubek/doniczkę, 2x dłuższe niż wysokość doniczki/kubka; odpowiednio szerokie, ale nie za duże woreczki foliowe do zakrycia górnej części kubka/doniczki (po 1 szt. na roślinę) i gumki recepturki.Patyczki wbijamy przy samych ścianach kubka/doniczki uważając, żeby nie przerwać korzeni, które lubią się przyciskać właśnie do ścianek (w przeźroczystych kubkach lepiej można to zaobserwować, a w ciemnych doniczkach dopiero przy przesadzaniu). Filodendrony lekko podlewamy, jeśli tego wymagają. Woreczki dziurawimy cyrklem lub innym szpikulcem w kilkunastu miejscach na płasko, np. na dywanie, lub gąbce i nakładamy je na kubek/doniczkę, tak aby wszystkie liście znalazły się w środku. Od dołu doniczki/kubka nakładamy gumkę recepturkę i podsuwamy ją do krawędzi doniczki pociągając lekko na zewnątrz za dolny brzeg woreczka aż gumka się uniesie do pożądanego miejsca. Tak przygotowane rośliny stawiamy w jasnym miejscu, np. na parapecie. Ph. 'Pincushion' można tak uprawiać przez cały rok, cieniując przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych (od wiosny do jesieni).
Tekst, zdjęcia i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii