Filodendrony  
  19-10-2019 23:57  
 
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
[PL] 2008-2019 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Inne rośliny w mojej kolekcji
Oświetlenie dla filodendrona i sztuczne doświetlanie
Cztery pory roku w uprawie filodendrona - jesień
Film - ręczne zapylanie Thaumatophyllum bipinnatifidum
Pułapki lepowe na ziemiórki - jak zrobić samemu?
Sprzedaż sadzonek filodendronów i innych - październ...
Rozmnażanie filodendrona
Opracowanie - Hybrydyzacja filodendronów
Filodendrony - łatwe czy trudne rośliny pokojowe?
Film - kolekcja filodendronów w Ogrodzie Botanicznym UJ
Sposób na opornego filodendrona 'Pincushion'
Ph. 'Pincushion' to najmniejsza hybryda otrzymana z Ph. erubescens. Pięknie rozkrzewia się w warunkach szklarniowych, i chociaż jest to roślina dobrze przystosowana do uprawy także w mieszkaniach, ciągle jednak może sprawiać drobne problemy. Podpowiadam, jak można mu pomóc lepiej rosnąć.Filodendron ten lubi dużo wilgoci w powietrzu, co jest normalne dla całego tego gatunku, ale w okresie zimowym, zwłaszcza pod koniec długiej, polskiej zimy wydaje się być szczególnie nieszczęśliwy. Jeśli dysponujecie ogrzewaną szklarnią, paludarium, to możecie nie czytać. Natomiast ci z Was, którzy nie mają takich wygód w mieszkaniu, mogą pomóc swojemu małemu filkowi prawie za darmo.Potrzebujemy przeźroczyste, plastikowe kubki, np. po lodach, najlepiej z pokrywkami. Małe filodendrony można tam przesadzić w lekkie podłoże torfowe (albo tylko umieścić wraz z doniczkami, w których rosną jeśli się zmieszczą), lekko podlać i zamknąć pod uprzednio podziurkowanymi pokrywkami. Nie będzie wtedy potrzeby podlewania filo przez kilka tygodni.
Kiedy już się rozrosną (po 1-3 miesiącach), zdejmujemy pokrywki i oceniamy, czy filodendrony nie potrzebują przesadzenia do szerszych pojemników ze względu na rozrośnięte liście. Jeśli tak, to przesadzamy i/lub szukamy większego przeźroczystego pojemnika. Jeśli nie, to musimy zgromadzić trzy rzeczy: patyczki - drewniane kuchenne, modelarskie lub bambusowe (będą z czasem gnić) lub plastikowe, 2-3 szt. na każdy kubek/doniczkę, 2x dłuższe niż wysokość doniczki/kubka; odpowiednio szerokie, ale nie za duże woreczki foliowe do zakrycia górnej części kubka/doniczki (po 1 szt. na roślinę) i gumki recepturki.Patyczki wbijamy przy samych ścianach kubka/doniczki uważając, żeby nie przerwać korzeni, które lubią się przyciskać właśnie do ścianek (w przeźroczystych kubkach lepiej można to zaobserwować, a w ciemnych doniczkach dopiero przy przesadzaniu). Filodendrony lekko podlewamy, jeśli tego wymagają. Woreczki dziurawimy cyrklem lub innym szpikulcem w kilkunastu miejscach na płasko, np. na dywanie, lub gąbce i nakładamy je na kubek/doniczkę, tak aby wszystkie liście znalazły się w środku. Od dołu doniczki/kubka nakładamy gumkę recepturkę i podsuwamy ją do krawędzi doniczki pociągając lekko na zewnątrz za dolny brzeg woreczka aż gumka się uniesie do pożądanego miejsca. Tak przygotowane rośliny stawiamy w jasnym miejscu, np. na parapecie. Ph. 'Pincushion' można tak uprawiać przez cały rok, cieniując przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych (od wiosny do jesieni).
Tekst, zdjęcia i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

autumn bipinnatifidum brasil choroby emerald duke emerald queen epipremnum erubescens filmy gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika jesień lato monstera moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie pielęgnacja pincushion podlewanie podpórka podłoże prince of orange rhaphidophora rozmnażanie scindapsus syngonium temperatura thaumatophyllum wilgotność wiosna xanadu zima

Darmowy hosting
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe