Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Identyfikacja Twoich filodendronów i innych roślin pokojowych: tutaj.
[PL] 2008-2024 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
Obserwacje - Rhaphidophora tetrasperma
(Archiwum) Moje pierwsze, nieudane podejście to próba ukorzenienia sadzonek z 1 liściem i korzonkami w sezonie wiosennym, w małej doniczce wypełnionej mokrym żwirem. Po tygodniu liście opadły, sadzonki nie zawiązały korzeni, a pędy zgniły. Prawdopodobnie żwir okazał się za zimny, lub też trzeba je było umieścić pod osłonami, lub po prostu nie ciąć na mniejsze kawałki, tylko zostawić kilkucentymetrowy pęd w słoiku z wodą.




Drugie nieudane podejście, to uprawa z nasion, z czystej ciekawości. Nasionka sprowadziłam z Indii, koszt 5 szt. to niecałe 15 zł, i darmowa przesyłka listem priorytetowym lotniczym. Nasion mają dł. 2mm, a okrywa ma twardość mniej więcej taką, jak pestek dyni.

Jako podłoża użyłam substratu złożonego z chipsów i włókien kokosowych zmieszanych z perlitem i wermikulitem. Wermikulit to całkowita nowość w mojej uprawie (zobacz tu). Odpuściłam stosowanie mchu, bo jedyny jaki mogłam zdobyć, to sphagnum z własnego ogrodu, a z praktyki wiem, że miałby w sobie niespodzianki w rodzaju sporów grzybów, jaj robaków i inne. Podłoże miało być wolne od patogenów. Substrat jest mokry (chipsy były sprasowane w kostce i musiały się namoczyć, aby rozmięknąć), dlatego nie trzeba go było już zwilżać. Jako, że wysiew miał miejsce w listopadzie (dokładnie 26.11.2014 r.), użyłam tylko 2 z 5 nasion, zostawiając resztę na zapas w razie, gdyby uprawa nie powiodła się. Nasiona tylko lekko docisnęłam do podłoża nie przysypując ich, ponieważ tak właśnie wygląda rozmnażanie w środowisku naturalnym - dżungli (nasiona wypadają z kolb, lub są wydłubywane przez ptaki), i taki sposób polecają osoby z doświadczeniem w uprawie roślin tropikalnych.
Doniczkę o średnicy 5 cm wraz z podstawką, (do której będę nalewać wody dla podsiąkania substratu), zamknęłam szczelnie w worku strunowym. Do czasu wykiełkowania roślin, zestaw nie potrzebuje dobrego oświetlenia, ani dostępu tlenu, a tylko wysokiej temperatury i wilgoci. Znajduje się w ogrzewanym pokoju o temp. +23C i odległości 40 cm od południowego okna, jednak poniżej parapetu i blisko kaloryfera.





Aktualizacja: 22.01.2015 r.
Oba nasionka zgniły, więc jak widać wilgotność była za wysoka. Posiałam kolejne nasionko i wprowadziłam korektę w nawilżaniu/przewietrzaniu.


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki i z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii